تقابل جریان‎های انحصار طلب و انحصار شکن در حوزه بهداشت

با ارائه طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت رشته‎های علوم پزشکی تلاش برای شکستن انحصار بهداشت درمان به شدت در حال انجام است. انحصاری که به شکل مافیایی منافع عمومی و سلامت جامعه را قربانی حفظ ثروت و قدرت خود می‎کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت ورودی رشته‌های علوم پزشکی که در 7 مرداد ماه  تقدیم مجلس شد تا کنون موافقان و مخالفان بسیاری داشته‎ است.
تلاش‎های قابل توجه در راستای ناکام گذاشتن این طرح، پرده از وجود مافیای انحصار طلب در جامعه پزشکی برداشت به شکلی که جریان سازماندهی یافته‎ای با استفاده از ثروت و نفوذ خود از طرق مختلف در تلاش است تا پرونده افزایش ظرفیت در رشته‎های علوم پزشکی را ببند.

در شهریورماه 1390 رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر از بررسی ظرفیت پذیر دانشجو در رشته‎های علوم پزشکی در کشور داد و اعلام کرد: " طی سال‌های گذشته ظرفیت رشته‌های پزشکی را متناسب ندانست و این در حالی است که اکنون بسیاری از روستاها فاقد پزشک عمومی بوده و یا بسیاری از خانه‌های بهداشت پزشک لازم را ندارند؛ با توجه به این‌که در دوره مدیریتی دکتر دستجردی - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - ظرفیت پزشکی افزایش پیدا کرده اما کمبود پزشک عمومی و حتی پزشک متخصص در شهرستان‌ها و کشور کاملا احساس می‌شود."

با این حال با گذشت 8 سال هنوز هم کمبود پزشک و پایین بودن سرانه پزشکی در کشور یکی از مشکلات اصلی مردم در حوزه بهداشت و درمان تلقی می‎شود. با اینکه جامعه پزشکی این مشکلات را ناشی از  عدم توزیع مناسب پزشک در کشور می‎دانند اما امارها نشان دهنده صحبت های خلاف این ادعاها می‌باشد.
 

بازار انحصاری درمان

مسئله کمبود پزشک باعث شده است تا برخی پزشکان متخصص به شکل قابل توجهی افزایش متقاضی ویزیت داشته باشند، این مسئله تاجایی پیش رفته است که این پزشکان با مراکز درمانی دیگر جهت همکاری رابطه مستقیم و تنگاتنگی داشته باشند. مراکزی مانند رادیولوژی‌ها و یا آزمایشگاه‌های تشخیص طبی که بصورت اختصاصی توسط پزشکان معرفی شده و تاکید بر مراجعه به این مراکز می‌شود.
از طرفی این کمبود پزشک در کشور باعث شده است تا کیفیت بهداشت و درمان در مناطق محروم  در کشور به شدت کاهش یافته و درصد بیشتری از مردم برای برخورداری از خدمات درمانی به مجبور هستند به مراکز استانی و یا کلان شهر‌ها مراجعه کنند.

اظهارات حامیان طرح افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی یکی از حامیان طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت ورودی رشته‎های علوم پزشکی می‎باشد وی در مورد این طرح گفت: در سال 1367، در 16 دانشگاه، تعداد چهار هزار و 320 دانشجوی پزشکی روزانه مشغول به تحصیل بودند که این رقم در سال تحصیلی 97-98، در 66 دانشگاه علوم پزشکی به سه هزار و 716 دانشجو تقلیل پیدا کرده است. با توجه با این مسئله که همه ساله 650 هزار نفر برای قبولی در رشته‎های پزشکی رقابت می‎کنند این میزان از داوطلب و حجم پایین پذیرش، حاکی از انحصار شدید در جذب دانشجو در این رشته بوده که متولی اصلی آن نیز وزارت بهداشت است.

 

فردین فرمند نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت سرانه پزشکی در کشور عنوان کرد: این بحث مستقیما با سلامت جامعه در ارتباط است این کمبود پزشک در جامعه با هیچ منطقی قابل قبول نیست. باید یادآور شد که در اوایل انقلاب به علت کمبود پزشک از بنگلادش و هندوستان پزشک وارد کشور شد. الان آیا سرانه ما بیشتر از 2 نفر به نسبت 1000 نفر در جامعه می‎باشد؟
حال اگر وضعیتی کشوری مانند اتریش را نگاه کنیم می‎بینیم به ازای هر 1000 نفر بیشتر از 5 پزشک وجود دار
د.

وی ادامه داد: با این وضعیت عده‎ای می‎گویند این سرانه پزشکی بر استاندارد است، اما کدام استاندارد این مسئله رو تائید می‎کند. تا کی قرار است صورت مسئله پاک شود و در کجای دنیا با پاک کردن صورت مسئله، مسئله حل شده است؟
نیاز بود تا برای رفع این مسائل یک راهحل علمی در نظر گرفته شود. بنابراین در کمیسیون بهداشت در خدمت عزیزان با انجام یک بحث مفصل به یک جمع بندی عالی رسیدیم و قرار است با انجام یک کار کارشناسی شده برای حل این مشکل تلاش کنیم.
 


 

سرانه کل پزشکان در استان‌های ایران به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت
 

یوسف داوودی نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی و از طراحان اصلی طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت رشته‎های علوم پزشکی گفت: با توجه به نیازسنجی شورای عالی انقلاب فرهنگی و پایین بودن میزان دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی نیاز بر ارائه این طرح دیده شد.همچنین با توجه به رشد امار پیری در کشور عداد تحصیلکردگان در رشته‌های مرتبط با سلامت امری ضروری می‎باشد.

داوودی در گفت و گویی با خبرگزاری تسنیم این طرح در کمیسیون بهداشت بررسی و در مورد اینکه این افزایش ظرفیت چگونه باشد، تصمیم‌گیری خواهد شد و اینکه چه تصمیمی گرفته شود، بستگی به نظر نمایندگان دارد افزود: در حال حاضر "سرانه پزشک و دندانپزشک در ایران" در مقایسه با بسیاری از کشورهای پیشرو و حتی کشورهای منطقه، بسیار پایین‌تر است؛ طبق آمار جهانی و رسمی کشور، سرانه پزشک در ایران حتی از کشورهایی چون مالت و تاجیکستان کمتر است؛ در صورتی که اگر در کشور تعداد پزشکان افزایش یابد، می‌توانند به مناطق محروم بروند تا در این مناطق مشکل کمبود پزشک وجود نداشته باشد.

با توجه به وظیفه دولت در تامین بهداشت و درمان در اصل 29 قانون اساسی و تاکید بند 13 و 3-2 سیاست‌های کلی سلامت بر توسعه آموزش پزشکی و ارتقای شاخص‌ها برای دستیابی به جایگاه اول منطقه، دولت مکلف است ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به خصوص در مقطع تخصص را متناسب با نیاز کشور توسعه دهد.

این در شرایطی است که متصدیان و ذینفعان حوزه سلامت به بهانه واهی اشباع و تعداد زیاد، اجازه افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها برای رشته‌هایی چون پزشکی، داروسازی و دندان‌پزشکی را نمی‌دهند در حالی که همانطور که گفته شد، نه تنها سرانه پزشک در کشورمان بسیار پایین است بلکه این مسئله موجب ایجاد صف و افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها شده است در صورتی که با افزایش سرانه در این مشاغل، هم معضل بیکاری تا حد زیادی حل می‌شود و هم به دلیل ایجاد رقابت، قیمت‌ها کاهش یافته، واقعی می‌شوند و کیفیت خدمات نیز افزایش می‌یابد.

به طور کلی کشور ما در پزشکی، وکالت، داروسازی، سردفتری و دندان‌پزشکی سرانه بسیار پایینی نسبت به کشورهای منطقه دارد که مشخصاً به دلیل وجود انحصار در این مشاغل است؛ بدیهی است کمبود پزشک ناشی از پایین بودن ظرفیت پذیرش رشته پزشکی است؛‌ برخلاف رویه معمول در دنیا، سیاستگذاری و اجرا در حوزه آموزش پزشکی در کشورمان به وزارت بهداشت و خود پزشکان واگذار شده است! تعارض بین منافع صنفی پزشکان با مصالح عمومی جامعه باعث شده است تا پزشکان با کنترل ورودی رشته‌های پزشکی سعی در حفظ بازار انحصاری خود داشته باشند.

در واقع صرفاً کمتر از 1.5 درصد از متقاصیان ورود به رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی موفق می‌شوند؛ روند افزایش متقاضیان شرکت در آزمون تجربی از 42 درصد در سال 91 به 63 درصد در سال 97 رسیده است اما ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در مدت مشابه تنها 12 درصد رشد داشته است!

  به نظر می‌رسد "جاذبه‌های مالی" این روزهای رشته‌های پزشکی که از انحصار این رشته حاصل شده است عامل اصلی گرایش داوطلبان به این گروه آزمایشی شده است که در واقع این نیز خطری جدی برای نظام سلامت کشور است.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۷:۰۳

شناسه خبر: 80197

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۱ مخالف          ۱ موافق
جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳:۳۶

نصف ظرفیت پزشکی با نامه اقایون پر میشه شما کدوم فامیلتون رو می خواستین بفرستین پزشکی نشده دارین پاچه می گیرین، یک چیزی که خوب فهمیدم چپ و راست فقط فکر خودشونن

اشتراک گذاری مطالب