کارآفرین موفق عرصه عروسک سازی در گفتگو با علم و فناوری:

عروسک سازی در ایران در مراحل اولیه است/ مشکل بازاریابی و تبلیغ درمقابل عروسک های خارجی داریم

بانوی کارآفرین که برخلاف میل خانواده و با داشتن مدرک کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر وارد حوزه عروسک سازی شده و هم اکنون توانسته به موفقیتی نسبی برسد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در فارس، نام گذاری مناسبت ها، سنتی پسندیده است و ما را در روز مرگی یکنواخت زندگی لحظه ای متوقف می نماید و به یادمان می آورد کجاییم و چه کاره ایم. یکی از این مناسبت های زیبا میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله است که به نام روز دختر نام گذاری گردیده. این روز فرخنده باعث شد در این شلوغی یکنواخت به یاد دوستی عزیز و قدیمی بیفتم که البته از وی بی خبر هم نبودم بلکه همیشه در ذهنم تقدیرش کردم نه به خاطر داشته هایش بلکه به خاطر غالب شدن توانایی هایش بر کمبودهایش. به خاطر قدر دانی و شکر گزاریش از خداوند که این قدر دانی با دستگیری دیگران تحقق یافته و او را تبدیل به دختری کارآفرین نموده است.
در شناسنامه اش رویا نقش بسته اما زهرا می خوانیمش. یادم به اولین دیدارم با او افتاد که با صورتی لاغر و کشیده در کنار سفره افطاری که هر دو میهمان بودیم دیدمش. موقع خدا حافظی چوبدستی هایش متحیرم کرد شاید حس دلسوزی بود اما چند سال بعد که بیشتر با او آشنا شدم ، برایم این تحکیم دوستی یک افتخار شد.
او در دانشگاه تدریس می کند. یکی از سخت ترین درس ها را با تسلط و مهربانی در ذهن دانشجویانش نقش می زند. دغدغه های فرهنگی دختران همیشه او را آماده جهاد نموده. او امور دینی را فرا گرفته که این خود، او را مقید تر و متعهد تر در برابر جامعه اش نموده است.
روزی که با پونه و پویا به دفترم آمد را هیچ وقت فراموش نمی کنم. انگار آرزوی سال های بچه گیم وارد اتاق شده بود .

** * لطفا برای خوانندگان ما خودتان را معرفی فرمایید؟
رویا منوچهری هستم. اهل شیراز متولد اردیبهشت ماه ۱۳۵۴ و تحصیلاتم کارشناسی الکترونیک، کارشناسی ارشد معماری کامپیوتر و طراح و تولید کننده اسباب بازی و عروسک می باشم.

 

** * از کجا این طرح در ذهنتان شکل گرفت؟
عروسک اولم که دارای اسکلت داخلی و شکل پذیر است به دنبال فکر کردن به عروسکی که شبیه بچه ایرانی باشد و حتی بتواند  سجده کند  و چهار زانو بنشیند ساخته شد. عروسک بعدی نیز که من آن را نسل جدید عروسک نمایشی می دانم در قالبی از بازی های همیشگیم با بچه‌هاست.

** * طرح شما الان در چه مرحله ای است؟
طرح اول خصوصیات تولید انبوه را نداشت اما به صورت محدود تولید می‌شود اما طرح دوم که عروسک نمایشی است در حال حاضر تولید انبوه می‌شود.

** * چه اقداماتی برای ثبت طرحتان انجام دادید؟
هر دو طرح در شورای نظارت بر اسباب بازی ثبت شده و دارای هولوگرام است.

** * آیا مشکلاتی برای ثبت آن داشتید؟
خیر. من حتی تمام مراحل ثبت را به صورت پستی انجام داده‌ام و حتی یک بار هم نیاز به مراجعه حضوری نبوده است. جا دارد از مسئولین شورای نظارت بر اسباب بازی به خاطر انجام سریع و آسان مراحل ثبت تشکر کنم.

** * چه مراحلی برای ثبت اسباب بازی وجود دارد؟
این کار بسیار ساده است. کافیست چند فرم موجود در سایت شورای نظارت بر اسباب بازی را تکمیل و همراه با یک نمونه از اسباب بازی، چند عکس از زوایای مختلف آن و مدارک شناسایی طراح به آدرس این شورا ارسال نمود تا در کمیسیونی که هر ماه برای بررسی طرح های رسیده برگزار می شود مورد بررسی قرار گیرد و نهایتا در صورتی که طرح، حائز شرایط و ضوابط مربوطه باشد ثبت می شود. این کار حداکثر در طول دو ماه انجام می شود.

** * آیا عروسک ها در مسابقه ای هم شرکت کردند؟


در جشنواره ملی اسباب بازی که هر ساله برگزار می شود بخشی برای معرفی طرح‌های ثبتی منتخب سال قبل وجود دارد. عروسک های پویا و پونه در سال ۹۶ به عنوان اسباب بازی برگزیده ثبت سال ۹۵ در گروه فرهنگی هنری، مورد انتخاب داوران جشنواره قرار گرفتند.

** * عروسک های شما در نمایشگاهی هم عرضه شده اند ؟
سال ۹۴ و۹۵ در نمایشگاه اسباب بازی شیراز. مرداد ۹۶ در نمایشگاه جشنواره ملی اسباب بازی تهران شرکت داشتیم. در خرداد ماه ۹۸ نیز در دو نمایشگاه اسباب بازی که به طور همزمان در تهران و شیراز برگزار شد از نسل جدید عروسک های نمایشی‌ با عنوان خانواده پویا و پونه رونمایی کردیم.

** * استقبال مردم در نمایشگاه ها چگونه بود؟


۴ سال پیش وقتی تصمیم گرفتم در حوزه اسباب بازی و خصوصا عروسک فعالیت کنم تقریبا همه خانواده و اطرافیانم با این تصمیم مخالف بودند اما استقبال مردم در اولین نمایشگاه ( تیرماه۹۴ شیراز ) به حدی بالا بود که خانواده ام متقاعد شدند تصمیمی که گرفته ام بسیار ارزشمند است.

** * برای عرضه آن چه کرده اید؟
 نمایشگاه ها معمولا عرصه خوبی برای شناخت عوامل پخش در سطح کشور هستند. در این راستا اقداماتی انجام شده که چون محصول کاملا جدید و  طراحی منحصربفرد است، امیدواریم با معرفی بیشتر عروسک ها بتوانیم در سراسر کشور نمایندگی های فعالی برای فروش داشته باشیم.
از طرفی برنامه طولانی مدت تیم ما، تولید محتوا و رسانه در کنار عروسک است که این کار در مرحله اقدامات اولیه است.

** * از وام و تسهیلات کار آفرینی هم استفاده کرده اید؟
در اولین سال فعالیتم در زمینه اسباب بازی از طرف سازمان بهزیستی ( چون مددجوی این سازمان هستم ) برای دریافت وام اشتغال معرفی شده و ده میلیون وام دریافت کردم.

** * عروسک ها را چگونه تولید می کنید؟
فعلا به صورت مشاغل خانگی. کار به مراحل مختلف تقسیم شده و نیروها خانم هایی هستند که در منزل خود دوخت را انجام می دهند.

** * وضعیت عرضه اسباب بازی در بازار  را چگونه ارزیابی می کنید؟


اسباب بازی یکی از چند قلم کالای پرفروش در بازار تمام کشورهاست.  اما متاسفانه بازار، همچنان بزرگترین معضل تولیدکنندگان کشورمان در عرصه‌های مختلف و از جمله اسباب بازی است. از طرفی تنوع بالای اسباب بازی خارجی با قیمت پایین ( هر چند کیفیت بالا نباشد ) و از طرفی هزینه های بالای تولید و تبلیغات و بازاریابی، موانعی است که حضور موثر تولیدکنندگان داخلی در بازار را بسیار محدود و مشکل می کند.

** * وضعیت اسباب بازی تولید ملی در بازار چگونه است؟
 رویش‌هایی در سال های اخیر صورت گرفته که بسیار نویدبخش است. عزم و اراده جوانان میهن عزیزمان همیشه کوه مشکلات را به کناری رانده و با قدرت پیش رفته است.  به نظر بنده بزرگترین اتفاقی که افتاده همین احساس نیازی است که در جوانان جرقه زده و نتیجه آن همین طراحی ها و تولیدات نو به نو است. هر چند هنوز در ابتدای راهیم اما همین که راه افتاده‌ایم جای بسی خوشبختی است.

** * استقبال  بچه ها و خانواده ها از عروسک های شما در بازار چگونه است؟
مخاطبان با تنوع بالایی برخورد می‌کنند، بعضی ها شگفت زده می شوند بعضی ها فقط تشویق می‌کنند و بعضی بی‌تفاوتند، دسته‌ای هم عروسک ها را نقد می‌کنند یا ایرادهای مختلفی می‌گیرند.
اما در یک جمع‌بندی باید بگویم در عرضه، حضوری بسیار موفق‌تر داشته ایم و حتی مشتری های ماندگاری پیدا کرده‌ایم که بعد از اولین خرید وفادارانه در کنارمان مانده‌اند.
البته به علت ضعف در بازاریابی متاسفانه هنوز عروسک ها آنچنان شناخته شده نیستند.

** * استقبال و حمایت  فروشندگان اسباب بازی از عروسک های شما چگونه است؟
جدید بودن یک محصول هم فرصت است و هم تهدید. معمولا فروشندگان با محصولات جدید ارتباط خوبی برقرار نمی کنند و محصولات شناخته شده را ترجیح می‌دهند چون برای فروش نیاز به صرف انرژی بسیار کمتری هستند.

** * به نظرتان پونه و پویا چقدر قدرت رقابت با اسباب بازی های وارداتی دارند؟
پونه و پویای اسکلت دار قدرت رقابت کمی دارند چون به علت دارا نبودن فاکتورهای تولید انبوه هنوز زیرمجموعه صنایع دستی هستند. اما خوشبختانه عروسک‌های نمایشی ما که بسیار نو و بدیع هستند از قدرت رقابت بالایی برخوردار می باشند هم از نظر طراحی و هم از نظر قیمت و هم به خاطر محبوبیت انواع عروسک نمایشی در بین کودکان.

** * به فکر صادرات هم بوده اید؟ اقدامی در این زمینه هم داشتید؟


بله ... اما متاسفانه هنوز اقدامی در این خصوص انجام نداده‌ایم.

** * در ایران استانداردی برای اسباب بازی ها وجود دارد؟
بله، این استانداردها در سایت شورای نظارت بر اسباب بازی موجود است و این شورا در ثبت هر طرح، این معیارها و استاندارها را در نظر می گیرد.

** * آیا پونه و پویا هم استاندارد لازم را دارند؟
بله با توجه به استاندارد اسباب بازی های پارچه‌ای، مواد اولیه مورد استفاده ما ایجاد حساسیت نمی کند و همچنین ایمن سازی محصول با توجه به گروه سنی مخاطبان اعمال شده است و هر جا مورد تخصصی وجود داشته با کارشناسان در میان گذاشته شده و نظر آنان اعمال شده است، حتی بازخورد خانواده ها نیز در باز طراحی محصول، موثر بوده است.

** * مواد اولیه تولید شما داخلی با وارداتی هستند؟ آیا برای تولید آن خودکفایی وجود دارد؟
در انتخاب مواد اولیه اولویت ما مواد داخلی است. هر چند گام های بلندی در جهت خودکفایی برداشته شده اما متاسفانه هنوز به طور کامل خودکفایی وجود ندارد.

** * اعتقاد بر این است اسباب بازی و بخصوص عروسک نقش مهمی بر ساخت زندگی آینده کودک دارد. شما در این زمینه چه اقدام روان شناختی و فرهنگی انجام دادید؟


بله این مطلب کاملا درست است، تلاش تیم ما همواره این بوده که هم در طراحی و هم در محتوای ارائه شده در کنار عروسک ها، به مهارت های زندگی و ارزش های مغفول مانده توجه شود و در این راستا از نظرات متخصصین در زمینه‌های مختلف استفاده کرده‌ایم.

** * الان نیروی تولید و عرضه دارید؟ چه تعداد؟
ما هنوز در ابتدای راهیم و علی رغم کار این چند سال، به علت روی پای خود ایستادن خودم همه مراحل کار را انجام دادم از طراحی گرفته تا ساخت و تولید و کارهای اداری تا بازاریابی و فروش حتی برگزاری نمایشگاه اما با تغییری که در نوع تولید پیش آمد توانستیم چند نفر را امسال به کار اضافه نماییم. تعداد نیروی تولید و عرضه ما در حال حاضر هنوز زیاد نیست اما امیدواریم  با این روش و استقبال بچه ها و خانواده ها اشتغال بیشتری را داشته باشیم.

** * چه مشکلاتی را پشت سر گذاشتید؟
تنهایی، سرزنش اطرافیان و نصیحت های فراوان که اینهمه درس خواندی حیف نیست... سردرگمی  هم در تولید و هم در فروش، نیروی بی تعهد بی‌پولی و....

** * به نظرتان چه مشکلاتی هنوز پیش رو دارید؟
مشکل خصوصیت دنیاست و نحوه مواجهه ما با این مشکلات باعث ایجاد ارزش افزوده در ما می‌شود. شاید نتوانم چندان پیش‌بینی دقیقی داشته باشم اما مطمئنم مشکلات هر مرحله از کار خاص همان مرحله است و شاید کمتر از مشکلات گذشته هم نباشد اما خدا را شکر می کنم که به راه افتادم و لذت رویارویی و مقابله با مشکلات را به یاری خداوند متعال چشیدم.

** * چه درخواستی از مسئولین دارید؟
ترجیح می دهم مسئولیت همه چیز را خودم برعهده بگیرم و تنها از خدای قادر مهربان انتظار کمک دارم.

** * چه توقعی از مردم و بچه ها دارید؟
مردم ما بسیار خوب و مهربانند. کافیست به کیفیت محصولی پی ببرند، بدون شک از آن حمایت خواهند کرد. امیدوارم ما تولید کنندگان هم بتوانیم پاسخ اعتماد و مهربانی مردم مان را بدهیم.

** و سخن آخر.
امیدوارم روزی برسد که با کار و تلاش، عزم و اراده، وجدان کاری، مسئولیت پذیری، نوع‌دوستی، صداقت و صبوری ایرانی بسازیم که در دنیا بدرخشد.
با این همه گرفتاری ازتان بسیار سپاسگزارم که وقتتان را به ما دادید .

خبرنگار: مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 80236

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
عبداله میرزابیکی
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۷:۲۳

ممنون بابت گزارش تون خیلی جالب بود. اینکه ایشون بدون تشویق دیگران و تنهایی با پشتکار دارن پیش میرن خیلی الهام بخشه ولی ای کاش دولت مشکل بازار رو برای این دست ادم ها حل کنه. اون وقت امثال ایشون می تونن تمام تمرکزشون رو بزارن روی تولید و خلاقیت بیشتر به ایشون توصیه می کنم خودشون رو در سایت های اجتماعی معرفی کنند مثلا پیچ اینستاگرام برای عروسک ها درست کنند و ... لطفا باز هم از این دست مطلب ها منتشر کنید کاشانه: اعتماد به ما کمک به تولید ایرانیست

سارا نوری زاده
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵:۵۱

عرض سلام و ادب خدمت خبرنگار محترم، سرکار خانم وثوقی و خانم مهندس منوچهری. از خواندن متن گزارش بسیار خرسند شدم و براتون از درگاه خداوند منان، خیر و برکت و موفقیت می طلبم. سربلند باشید.

اشتراک گذاری مطالب