انسان‌ها در ۱۰۰ سال آینده چه مشاغلی خواهند داشت؟

دانشمندانی سعی در پاسخ به این پرسش بر آمده‌اند که انسان‌ها در آینده چه مشاغلی را به خود اختصاص خواهند داد و چه مشاغلی از چند آنها خارج و به رباتها سپرده خواهد شد. این پرسشی بنیادی است که زمینه‌‌های اقتصادی، زیستی و سیاسی-اجتماعی دارد.

آنچه مسلم است انسان‌ها در ۱۰۰ سال آینده مشاغلی خواهند داشت که تفاوت بسیاری با مشاغل امروزی ما دارند. اما آیا ما می توانیم هم‌اکنون حدس بزنیم که مشاغل آینده چه شکل و شمایلی خواهند داشت؟ یک پروژه جدید توسط تیمی از محققان درصدد پاسخ به این پرسش است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از آی‌اف‌ال‌ساینس،‌ یک تیم از محققان از دانشگاه‌های فورد استرالیا، دیکین و گریفیت اخیرا پروژه جدیدی را به انجام رساندند که درصدد پاسخ به این پرسش است. هرچند این احتمال وجود دارد که پاسخ‌های آنها در آینده جامه عمل به خود نپوشانند، در عین حال آنها سعی دارند تا نتایج‌شان را به چاپ برسانند.

مشاغل ۱۰۰ سال آینده چه ویژگی‌هایی خواهد داشت؟

ژنتیکدان ضدانقراض: این تخصص به این دلیل بوجود خواهد آمد تا گونه‌های گیاهی و جانوری منقرض شده را مجددا به چرخه طبیعت بازگردانند تا تعادل اکوسیستم را حفظ کنند. در حال حاضر تعدادی از دانشمندان وجود دارند که درصدد بازگرداندن مجدد ماموت‌ها به چرخه حیات هستند.

معلم هوش مصنوعی: هدف از شکل‌گیری شغل آموزش‌دهنده هوش مصنوعی این خواهد بود که به صاحبان کسب و کارها بیاموزند که چگونه می‌توانند داده‌های درستی را به الگوریتم‌های هوش مصنوعی بدهند و آن‌ها را به درستی سازگار کنند.

پرورش‌دهنده جیرجیرک: دانشمندان بسیاری وجود دارند که باور دارند روند افزایش جمعیت رژیم غذایی انسان‌ها را با تغییر همراه خواهد کرد و مورادی مانند «حشره‌خواری» را متداول خواهد کرد. به عنوان مثال حشرات منابعی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها به شمار می‌آیند و به طور بالقوه می‌توانند از بروز سرطان جلوگیری کنند. با همه این احوال به نظر می‌رسد در آینده تعداد مزارع پرورش‌دهنده حشرات افزایش خواهد یافت.

مهندس کنترل آب و هوا: این‌ها افرادی خواهند بود که اقلیم کره زمین و اکوسیستم آن را برای سلامت مردم حفظ خواهند کرد. محققان می‌گویند این دانشمندان آینده به تکنولوژی‌های کاهنده کربن جوی، خنک‌کننده سیاره و فیلترهای جلوگیری از اشعه‌های مضر خورشیدی مجهز خواهند بود.

برنامه‌ریز ربات پرستار بچه: در این جایگاه شغلی یک برنامه‌ریز موظف است تا ربات های ایده آلی را برنامه ریزی کند تا به عنوان پرستار بچه استخدام شوند؛ هنگامی که والدین خانه نیستند از آنها نگه داری و در انجام تکالیف مدرسه به آنها کمک کنند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 80325

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب