علم و فناوری گزارش می‌دهد:

روش‌های نوین درمانی در آینده/ هوش مصنوعی از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند

با توجه به اینکه بیماری‌های قلبی-عروقی به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده است، امروزه محققان توانسته‌اند با کمک هوش مصنوعی ریتم غیرطبیعی قلب را پیش‌بینی و از بروز بیماری‌های مربوط به قلب جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ قرن بيستم براي بيشتر كشورهاي دنيا، بهترين وضعيت سلامتي را در تاريخ طب به دنبال داشته است. اميد به زندگي از 46 سال در سال 1950 به 66 سال در سال  1998رسيده است. از طرفي سلامت جوامع و الگوي بيماري‌ها به وضعيت اجتماعي-اقتصادي افراد بستگي دارد. با صنعتي شدن جوامع، علل مهم مرگ و از كار افتادگي‌ها از بيماري‌هاي عفوني و كمبود تغذيه به بيماري‌هاي مزمن يا غيرواگير مانند بيماري‌هاي قلبي-عروقي، سرطان‌ها و ديابت تغيير يافت.

بیماري‌هاي قلبی-عروقی، جزء نخستین عوامل منجر به مرگ ومیر در کل دنیا می‌باشد. این در حالی است که مرگ‌ومیر ناشی از بیماري‌هاي قلبی-عروقی در کشورهاي درحال توسعه، بیشتر از کشورهاي توسعه‌یافته است. با توجه به اهمیت موضوع، سازمان بهداشت جهانی از دو دهه پیش هشدار داده که بیماري‌هاي غیر واگیر و ازجمله بیماري‌هاي قلبی-عروقی جزو اولویت‌هاي بهداشتی کشورهاي درحال توسعه قرار گیرد.

طبق گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علت 46 درصد از موارد مرگ‌ومیر در ایران، بیماري‌هاي قلبی-عروقی می‌باشد. از هر سه نفر در کشور بیش از یک نفر، بیشتر از یک عامل خطر بیماري‌هاي قلبی-عروقی دارد، مانند استعمال دخانیات، فشارخون بالا یا کلسترول بالا، اضافه وزن و کم تحرکی.

نگراني‌هاي جهاني در سال‌هاي اخير به دليل افزايش نسبت مرگ‌ومير به علت بيماري‌هاي قلبي-عروقي در كشورهاي در حال توسعه و توسعه نيافته، افزايش يافته است. متأسفانه نزديك به 80 درصد مرگ‌هاي ناشي از بيماري‌هاي قلبي-عروقي و 87 درصد از ناتواني‌ها در حال حاضر در كشورهاي با درآمد متوسط و پایین اتفاق می‌افتد.

با استناد به پژوهش دکتر طوبی کاظمی استادیار قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و غلامرضا شریف‌زاده و به نقل از پژوهش ماری و لوپز که در سال 1996 انجام شده است، پيشرفت سريع بيماري‌هاي قلبي-عروقي، با در نظر گرفتن اينكه مرگ به علت بيماري‌هاي قلبي-عروقي، از 25 درصد در سال 1990 به بيش از 40 درصد در سال 2020 افزايش مي‌يابد، بهتر خود را نمايان مي‌سازد. در كشور چين تعداد مرگ‌ها به علت بيماري‌هاي قلبي-عروقي در دو دهه گذشته دو برابر شده و حداكثر افزايش در افرادي كه در گروه سني 35 تا 54 سال هستند، ديده مي‌شود. از طرفي شيوع بيماري عروق كرونر در مناطق شهري كشور هند به ويژه در افراد بين سنين  35تا  64سال، حدود 6 تا 8 برابر افزايش يافته است.

مرگ‌ومیر و ناتوانی به علت بیماری‌های قلبی-عروقی که بطور زودرس و در سنين جواني اتفاق مي‌افتد، عواقب ناگواري براي خود بيماران و خانواده‌هاي آن‌ها از نظر اقتصادي و اجتماعي به‌دنبال داشته و با تأثير بر درآمدزايي، در نهايت بر اقتصاد ملي تأثيرگذار است.

افزايش اپيدمي روزافزون بيماري‌هاي قلبي-عروقي معلول تغييرات اجتماعي و اقتصادي وسيعي است كه تأثير زيادي بر شيوه زندگي افراد داشته است. شهرنشيني، صنعتي شدن و جهاني شدن مهم‌ترين زمينه‌هايي است كه باعث روبه‌رو شدن كشورهاي درحال رشد با اپيدمي بيماري‌هاي قلبي- عروقي شده است. اين عوامل خود نيز باعث افزايش احتمال روبه‌رو شدن افراد با ريسك فاكتورهاي بيماري‌هاي قلبي-عروقي ازجمله افزايش فشارخون، قندخون و افزايش وزن شده‌اند. افزايش چشمگير شيوع ديابت در آينده كه باعث افزايش شيوع بيماري‌هاي قلبي-عروقي خواهد شد، مي‌تواند به‌دنبال اپيدمي افزايش وزن و چاقي كه در سال‌هاي اخير شاهد آن هستيم باشد، همچنين افزايش روند استفاده از دخانیات، مشکل را چندبرابر خواهد کرد.

بیماري‌هاي قلبی-عروقی یکی از شایع‌ترین علل مرگ‌ومیر در جهان و از جمله کشور ایران است. در سال 2017 در روز جهانی قلب، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: هر سال نزدیک به 18 میلیون نفر به دلیل بیماري‌هاي قلبی-عروقی جان خود را از دست می‌دهند و 31 درصد علل مرگ‌ومیر در دنیا را به خود اختصاص داده است. بنابر گزارش سال 2014 سازمان بهداشت جهانی، 46 درصد از علل مرگ‌ومیر در جمعیت ایران مربوط به بیماري‌هاي قلبی-عروقی بوده است.

هوش مصنوعی ضربان نامنظم قلب را تشخیص می‌دهد

به نقل از دیلی‌میل، هوش مصنوعی می‌تواند ضربان قلب نامنظم را فقط از یک اسکن 10 ثانیه‌ای و با جستجوی سیگنال‌های ریز که ممکن است برای چشم انسان مقدور نباشد، تشخیص دهد.

کارشناسان می‌گویند، ابتلای برخی از افراد به بیماری‌های قلبی تشخیص داده نمی‌شود، چون ضربان قلب آن‌ها همیشه نامنظم نیست. حالا یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی به کمک پزشکان می‌‌آید تا به تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی کمک کند؛ میزان دقت این الگوریتم در حال حاضر 83 درصد است و قرار است بهتر شود.

کارشناسان تأکید می‌کنند، سیستم هوش مصنوعی که از یادگیری عمیق استفاده می‌کند می‌تواند سیگنال‌هایی را در آزمایشات قلب پیدا کند که ممکن است برای چشم انسان مقدور نباشد.

محققان در کلینیک مایو در روچستر، مینه سوتا این الگوریتم را توسعه داده‌اند و براساس نتایج یک مطالعه جدید این ابزار  با دقت 83 درصد زمان ضربان قلب را تشخیص داده است.

فیبریلاسیون دهلیزی که خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی را افزایش می‌دهد، غالباً کشف نمی شود زیرا تشحیص ریتم غیر طبیعی قلب بیماران دشوار است.

این مطالعه که در The Lancet منتشر شده است، شامل داده‌هایی از تقریباً 181 هزار بیمار می‌شود که قبلاً به دلیل داشتن ریتم غیر طبیعی قلب مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

بيشتر مطالعات انجام شده در ايران نشانگر تغيير شيوه زندگي به عنوان مهم‌ترين عامل افزايش شيوع و بروز اين بيماري‌ها بوده و از وقوع آن‌ها در سنين جواني حكايت مي‌كند. شهرنشيني، بي‌تحركي، مصرف غذاهاي آماده و دخانيات، افزايش وزن، فشارهاي عصبي و آلودگي هوا از عوامل مهمي است كه زمينه‌ساز ريسك فاكتورهاي ماژور شده و خود منجر به وقوع حوادث قلبي- عروقي مي‌شود. متأسفانه درحاليكه پيشگيري از بروز بيماري‌ها اثربخش‌تر است، ولي غالب تلاش‌هاي علمي و منابع مالي به سمت درمان جهتگيري شده است. اين مطلب كه بيماري‌هاي قلبي-عروقي هم اكنون در كشورهاي با درآمد بالا رو به كاهش گذاشته است، بطور عمده ناشي از موفقيت روش‌هاي پيشگيري اوليه و در درجه دوم روش‌هاي نوين درماني است.

بیشتر بخوانید:

- هوش مصنوعی «محقق ایرانی MIT» سلول‌های مغزی را تحت کنترل درآورد

- لزوم توجه به بیماری‌های مزمن کلیوی/ تشخیص زودهنگام بیماری کلیه با هوش مصنوعی محقق می‌شود

- استفاده از هوش مصنوعی برای درمان تومورهای مغزی

 

به قلم: مجتبی صفاری

زمان انتشار: شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 80344

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب