قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت گفت:

چتر محکم «تی‌تک» بر سر تخلفات سازمان غذا و دارو/ چه کسی می‌خواهد جلوی تخلفات این سازمان را بگیرد؟

محسن جلواتی با اشاره به فضای سنگین فساد در سازمان غذا و دارو، عنوان کرد: سامانه «تی‌تک» یکی از مهم‌ترین عوامل بروز تخلفات سهمگین در این سازمان بوده که رفع این معضل، تغییر و تحولات عظیمی در این سامانه را می‌طلبد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ محسن جلواتی قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت با اشاره به فضای سنگین سازمان غذا و دارو در چند سال اخیر، گفت: ما حدود چهار سال است که در زمینه بررسی‌های تخلفات این سازمان فعالیت می‌کنیم و در این مدت ساعت‌ها به کارهای کارشناسی در حوزه تخلفات موجود در این سازمان پرداخته‌ایم که نتیجه این فعالیت‌ها ارسال 4 هزار ثبت سند در حوزه غذا و دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی به این سازمان بوده است.

وی از پرونده شکایت از رئیس اسبق سازمان غذا و دارو خبر داد و عنوان کرد: اولین شکایت از سوء جریان از سازمان غذا و دارو مربوط به حدود 2 سال قبل بوده که در آن سال‌ها از رئیس اسبق سازمان غذا و دارو شکایت کردیم. همچنین پرونده تخلفاتی که در اواخر سال 97 و ابتدای سال 98  در این سازمان جمع‌آوری شد، همچنان از سوی مراجع قضایی درحال پیگیری است.

جلواتی در رابطه با موضوع پرونده تخلف رئیس اسبق سازمان غذا و دارو افزود: طی سال‌های گذشته، قبل از شکایت از دیناروند 3 ساعت جلسه با وی گذاشتیم که ایشان جواب قانع‌کننده‌ای برای تخلفات انجام شده نداشت. از طرف دیگر، طی جلساتی که با وزیر بهداشت سابق داشتیم، آن‌ها هم سعی داشتند موارد مطرح شده را یک تخلف و نه جرم، نشان دهند.

تخلفات ارزی و دارویی زیر سایه سامانه نظارتی «تیتک»

قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت مهم‌ترین زمینه‌ساز تخلفات در حوزه دارو را سامانه تی‌تک عنوان کرد و ادامه داد: در جلسه 23 تیر ماه در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس وزیر بهداشت اعلام کرد: رئیس بانک مرکزی گفته سازمان غذا و دارو 170 میلیون یورو ارز گرفته، اما پیرصالحی رئیس وقت سازمان غذا و دارو اعلام کرد که ما فقط 10 میلیون یورو دریافت کرده‌ایم که علت بروز این اتفاق دست‌کاری اطلاعات در سامانه تی‌تک است و به کسی که طبق قانون نباید ارز دولتی اختصاص پیدا کند یا داروهایی که واردات آن‌ها ممنوع است، در این سامانه ثبت شده و ارز دریافت می‌کنند.

کمبود داروی بی‌حسی دندان؛ چه کسی مقصر است؟

جلواتی از تامین 120 درصدی نیاز کشور به داروهای بی‌حسی دندان توسط شرکت‌های تولیدکننده داخلی خبر داد و اظهار داشت: در نتیجه تخلف و لابی برخی مسئولین سازمان غذا و دارو، بیشتر داروهای مربوط به بی‌حسی دندان از کلمبیا و اسپانیا وارد شده و این موضوع به مرور باعث ازکار افتادن کارخانه و شرکت‌های داخلی و در پایان، تعطیلی آن‌ها و وابستگی به کالاهای خارجی در زمینه این داروها شد.

قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت از تخلفات و لابی مسئولین دیگر سازمان‌ها و نهادها پرده برداشت و با تاکید بر مافیایی بودن این تخلفات در سازمان غذا و دارو، گفت: یک شرکت لوازم خانگی اقدام به واردات دارو کرده است که این موضوع توسط حسابرس مستقل در فرودگاه امام خمینی(ره) گزارش می‌شود که پس از ارسال گزارش، زمانی که درصدد ترخیص کالا بودند، موضوع پیگیری شد، اما مدیرکل فرودگاه امام خمینی این موضوع را انکار کرد و می‌خواستند با حسابرس هم برخورد کنند که نتیجه این اتفاقات عزل آن حسابرس و دوباره به محل کار بازگشتن‌اش توسط پیگیری‌های ما می‌شود. توجه داشته باشید که فساد در حوزه دارو به صورت مافیایی عمل می‌کند و افرادی با اختصاص دادن IRC در سامانه تی‌تک به محصولاتی که نباید به آن‌ها ارز دولتی تعلق گیرد ارز می‌دهند. همچنین بررسی تخلفات نشان می‌دهد که برخی از شرکت‌ها که برخلاف قانون ارز دولتی دریافت کرده‌اند به جای 33 درصد حق ترخیص گمرک فقط 5 درصد پرداخت کرده‌اند.

واردات داروی مشکوک به قیمت 1.130 میلیون دلار

قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت از آمریکایی نامیدن داروهای هندی در جهت دریافت ارز بیشتر خبر داد و عنوان کرد: در یکی از موارد تخلف، دارویی که تاریخ انقضای آن ماه نهم سال 2019 میلادی است مجوز واردات دریافت کرده که این دارو در پروسه طی کردن زمان ترخیص تاریخ انقضایش خواهد گذشت که این دارو نیز ارز دولتی دریافت کرده است.

وی با اشاره به ادعاهای ضد و نقیض شرکت‌های فروشنده دارو در اروپا و نماینده شرکت وارد کننده و بروز مشکلات در این زمینه در نتیجه این تخلفات، افزود: یکی از شرکت‌های اروپایی از فروش 900 هزار دلاری دارو به ایران در سال 2018 خبر داده درحالی که نماینده شرکت واردکننده اعلام می‌کند که ما تنها 40 میلیون دلار دارو خریده‌ایم، همچنین برخی از بررسی‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌های دارویی با لابی، گزارشات فروش را از سایت خزانه‌داری آمریکا پاک کرده‌اند که مستندات این موارد نیز موجود است.

جلواتی با تاکید بر افزایش واردات دارو به کشور در چند سال اخیر عنوان کرد: در سال 96 حدود 1.018 میلیارد دلار دارو وارد کشور شد که این میزان در سال 97 این رقم به 1.6 میلیارد دلار رسید در حالی که در سال 97 اجازه واردات مواد اولیه دارویی را ندادند تا کشور مجبور به واردات داروی برند شوند و نظام به خطر بیفتد.

تامین ماده اولیه دارویی کشور با 700 میلیون دلار

جلواتی با اشاره به اینکه تمام نیاز ماده اولیه دارویی کشور با ارز 4200 تومانی 700 میلیون دلار است، اظهار داشت: واردات مواد اولیه دارویی در سال 97 حدود 1.4 میلیارد دلار بوده است که این یعنی چند برابر نیاز ماده اولیه دارویی وارد شده است.

 قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت در ادامه با بیان اینکه بخشی از بدنه مدیریتی و کارشناسی سازمان غذا و دارو فاسد است، توضیح داد: در زمینه تجهیزات پزشکی در سال 96 حدود 1.5 میلیارد دلار واردات انجام شده بود که در سال 97 این رقم به 2.3 میلیارد دلار رسید.

وی همچنین از فساد در بدنه واردات لوازم آرایشی خبر داد و گفت: واردات محصولات آرایشی و بهداشتی در سال 96 حدود 650 میلیون دلار بود که در سال 97 به 980 میلیون دلار رسیده است. به طوری که تنها در سال 97، 400 میلیون دلار به اسم دارو لوازم آرایشی وارد کرده‌اند.

جلواتی در رابطه با کشورهای موردنظر شرکت‌های داخلی از نظر تهیه مواد اولیه، عنوان کرد: به ادعای یکی از شرکت‌های واردکننده مواد اولیه دارویی، برخی شرکت‌های واردکننده دیگر با صهیونیست‌ها در تماس بوده و مواد اولیه دارویی‌شان را از آنجا تامین کرده که طبق پیگیری‌ها مشخص شد خود آن شرکت مواد اولیه دارو را از اسراییل وارد کرده است که نکته جالب توجه این اتفاق این بوده است که با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی شرکت مشخص شد اشتباه رخ داده است!

سیاه شدن دنیای 52 ایرانی به واسطه تخلف مسئولین غذا و دارو

قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت از بی‌کیفیتی برخی داروهای مهم و حیاتی شکایت کرد و اظهار داشت: یکی از داروهای مهمی که از کشور ترکیه تهیه شده است، داروی اوستین بوده که مصرف این دارو برای درمان سرطان است که کاربرد ثانویه آن درمان بیماری‌های چشمی است. اما بی‌کیفیت بودن این دارو منجر به کور شدن 52 نفر از هموطنان شد.

وی با بیان اینکه داروی اوستین با قیمت بالای 5 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رفته و به صورت چمدانی وارد می‌شده، تصریح کرد: در حوزه قیمت‌گذاری برای برخی از داروها تا 10 برابر قیمت را بیشتر محاسبه کردند. در حالی که سرمایه‌گذار داخلی از این موضوع متضرر شده است. این موضوع به این دلیل رخ می‌دهد که برخی از افراد و مسئولان سازمان غذا و دارو ذینفع بوده و در شرکت‌های دارویی فعالیت می‌کنند.

عملکرد سامانه تی‌تک زیر ذره‌بین انتقاد

قائم مقام مدیرعامل سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت با تاکید بر این نکته که در زمینه سامانه تی‌تک باید اقدامات و تحولات اساسی انجام داد، اظهار داشت: این سامانه به سامانه‌های وزارت صمت و گمرک وصل بوده درحالی که هنوز تحویل کافرما نشده بود. همچنین خصوصی‌سازی این سامانه و برون‌سپاری آن موجب بروز فساد خواهد شد تاجایی که با این سامانه می‌شود حتی مواد منفجره هم وارد کشور کرد و جنگ بیوتروریسم در داخل کشور راه انداخت. لذا رسیدگی به موضوع تخلفات حوزه غذا و دارو و نقش این سامانه در بروز این تخلفات یکی از اولویت‌های مهم ما خواهد بود.

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 80347

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب