خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری بررسی می کند :

دستان توانمند حافظان آسمان ایران اسلامی با باور ۳۷۳ قدرتمندتر‎ می‎شود + عکس و مشخصات

ورود سامانه پدافندی باور ۳۷۳ به سازمان رزم پدافند هوایی توان مضاعفی را در رهگیری و انهدام تهدیداتی مانند هواپیماهای رادار گریز و موشک‌های بالستیک ایجاد می‎کند. باور ایران را از دیگر سامانه‎های پدافندی بی نیاز کرده و توان رقابت با نسخه های خارجی مشابه خود را به خوبی دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوی؛ باور 373 داستان پر فراز و نشیبی دارد، این سامانه را می‎توان مهم‎ترین سامانه پدافندی تولید داخل دانست که خیلی‏ها چشم انتظار به تحویل آن به سازمان رزم پدافند هوایی هستند. در مورد تاریخ ورود باور 373 بارها صحبت‎های بسیاری شده و زمان‌های مختلفی اعلام شده است. وزیر دفاع در 15 مرداد 1398 خبر رونمایی و تحویل این سامانه را در 31 مرداد سال جاری و مقارن با روز صنعت دفاعی اعلام کرد.

در سال 1387 ایران با روسیه بر سر خرید سامانه پدافندی S-300 به تفاهم رسیدند. اما چندی بعد این موضوع تبدیل به یک مشکل پیچیده شد و حتی امید ایران برای دریافت سامانه S-300 پایین امد. مشکلات و تاخیر در تحویل این سامانه نزدیک به یک دهه به طول انجامید. در جریان رژه روز ارتش سال 1389 لانچر و رادارهایی بسیار مشابه با S-300 به نمایش در آمد و اعلام شد که این سامانه نسخه ایرانی سامانه پدافندی S-300 می‎باشد که در داخل کشور تولید شده است.

نسخه ابتدایی باور ۳۷۳ در جریان رژه روز ارتش ۱۳۸۹

 

باور 373 مدت ها در سایه قرار داشت، تا در سال 1395در جریان بازدید رئیس جمهور از سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح این سامانه به شکل بسیار متفاوت‎تری دیده شد. کشنده و نوع لانچر متفاوت این سامانه خبر از یک سامانه پدافندی VLS می‎داد. وزیر دفاع ارتفاع درگیری باور را 27 کیلومتر اعلام کرد و در رو نمایی 4 بخش اصلی باور رو نمایی شد. اولین بخش قابل توجه در سامانه باور شکل لانچر آن است. لانچر جعبه ای که نشان دهند وجود سیستم VLS یا همان پرتاب عمودی موشک یا vertical Launch system  بهره میبرد که با توجه به طراحی پرتابگر احتمالا از نوع پرتاب گرم یا Hot Launch است. در این نوع از پرتاب موشک از طریق نیروی رانشی پیشران خود از داخل محفظه پرتابگر خارج میشود (برخلاف مکانیزم پرتاب سرد مورد استفاده در اس 300 و اس 400 روسی یا سامانه HQ-9 چینی که موشک ابتدا از طریق مکانیزم پرتاب سرد تا ارتفاع مشخصی به بیرون پرتابگر پرتاب شده و سپس پیشرانه آن فعال میشود).

باور ۳۷۳ در جریان بازدید رئیس جمهور

 

موشک مورد استفاده در سامانه باور طبقه گفته ها موشک صیاد 4 است این موشک شباهت قابل توجهی به موشک 48N6E روسی دارد. اگرچه اطلاعات دقیق از موشک صیاد 4 در دسترس نیست اما با توجه به شباهت موشک به موشک های روسی S-300  نسخه PMU-1 احتمالا برد این موشک بین 120 تا 150 کیلومتر و کلاهک 150 کیلوگرمی باشد.

موشک صیاد ۴ مورد استفاده در سامانه باور ۳۷۳

 

سامانه باور 373 از چند رادار مختلف جهت کشف ، ردیابی و درگیری با اهداف بهره میبرد. جهت اکتساب هدف این سامانه از رادار معراج 4 استفاده میشود. البته معراج 4 در جریان رونمایی رادار و ایضا رونمایی سامانه با حضور ریاست جمهور با عناوینی همچون رادار کنترل شکاری برد بلند معرفی شد اما در نهایت از جهت کاربری راداری است جهت اکتساب هدف برای سامانه باور معراج یک رادار اکتساب هدف سه بعدی برد بلند از نوع آرایه مسطح با 40 موجبر است که توسط صنایع الکترونیک شیراز طراحی و ساخته شده. این رادار از جهت طراحی به رادار "قمر" شباهت دارد و به نظر نمونه ای توسعه یافته از آن است. با توجه به اینکه رادار قمر از بیشینه برد 450 کیلومتر و قابلیت کشف  و ردیابی بیش از 100 هدف برخوردار است (بنا بر گفته وزیر دفاع) میتوان انتظار داشت که رادار معراج 4 نیز قابلیت و بردی تقریبا مشابه (یا بالاتر در برخی قابلیت ها) داشته باشد. آنتن سیستم تشخیص دوست از دشمن این رادار در بخش فوقانی سازه راداری قرار گرفته است. معراج بر روی یک تریلر سه محور قرار داده شده و در دسته رادارهای نیمه متحرک کششی قرار میگیرد.

رادار کنترل شکاری برد بلند معراج ۴

 

رادار کنترل آتش یا رادار اصلی سامانه باور به نظر همان راداری باشد که توسط صنایع الکترونیک شیراز با عنوان رادار ردگیر سامانه پدافندی برد بلند معرفی شده. با توجه به طراحی رادار میتوان گفت که با یک رادار آرایه فازی رو به رو هستیم اما مسائل و موارد مجهولی وجود دارد که تا زمان ارائه اطلاعات بیشتر همچنان مجهول باقی خواهند ماند. یکی از مزیت های مهم سامانه های راداری آرایه فازی امکان درگیری موثر با چند هدف و هدایت همزمان چند موشک به صورت همزمان است. مزیت دیگر تکنیک هایی است که جهت مقابله با جنگ الکترونیک در این رادارها اعمال میشود. اینکه سامانه کنترل آتش باور 373 از نوع پویش الکترونیکی فعال (AESA) یا غیر فعال (PESA) باشد مشخص نیست اما با توجه به هزینه و تکنولوژی به مراتب بالاتر رادارهای AESA میتوان این احتمال را مطرح کرد که سامانه باور از رادار PESA بهره ببرد. علاوه بر سامانه های راداری مورد اشاره ، استفاده از ترکیب دیگری از سامانه های راداری اکتساب هدف جهت سامانه باور را میتوان متصور بود. امروزه در کشورهایی نظیر چین و روسیه از مجموعه های راداری مولتی باند یا با باند های فرکانسی چندگانه از جمله L ، S ، VHF و UHF در کنار سامانه های پدافندی خصوصا سامانه های برد بلند استفاده میشود. مجموعه راداری مولتی باند شامل استفاده از چند رادار جستجو و کشف/اکتساب هدف در باند های مختلف است تا بالاترین سطح نظارت در منطقه مورد نظر ایجاد شود. این روش خصوصا در مقابله با هواگرد های رادار گریز موثر است.

رادار ردگیر سامانه باور ۳۷۳

یکی از مهمترین مسائل در مورد باور پلتفرم مورد استفاده آن است. سامانه باور با استفاده از لانچر های جعبه ای توان استفاده در شناور های نظامی را به عنوان یک سامانه پدافندی دریا پایه را فراهم میکند. در باور 373 یکی از نکات لانچر وجود لانچر های 2 تایی بود که بنظر میرسد توان ساخت لانچر های 4 تایی نیز وجود دارد. یکی از مسائلی که در مورد سامانه باور هنوز مشخص نیست وجود سیستم های جنگ الکترونیک و ضد جنگ الکترونیک برای جلو گیری از سرکوب پدافند است.

کشنده تاکتیکی ذوالجناح که به عنوان حامل لانچر باور ۳۷۳ مورد استفاده است

 

باور در یک جمع بندی کلی بهترین سامانه پدافندی ساخت ایران است. هرچند اطلاعات بسیاری لازم است تا باور را در یک تعریف ماموریت دقیق قرار دهد اما با توجه به نکات و صحبت ها باور نه تنها برای درگیری با هواگرد ها بله برای درگیری با موشک های بالستیک هم مورد استفاده است.

 

نویسنده :جابر انصاری فرد

 

زمان انتشار: شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 80358

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب