آیا استفاده از اینترنت نسل پنجم (۵G) احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد؟

هم سازمان غذا و دارو آمریکا و هم کمیسیون ارتباطات فدرال این کشور، هردو گفته‌اند که در این خصوص جای نگرانی وجود ندارد. استدلال این دو سازمان بسیاری از مطالعات انجام گرفته در این خصوص است که ارتباطی میان سیگنال‌های رادیویی منتشره از تلفن همراه و بیماری‌زایی در انسان پیدا نکرده‌اند. اما برخی از محققان نیز دریافته‌اند که خطرات نسل جدید شبکه‌های سلولی ارتباطی برای سلامت انسان قابل توجه است

ارتباطات نسل پنجم یا فایو‌جی تازه در آغاز راه است. کوالکام، سامسونگ، وریزون، ال‌جی و اسپرینت؛ همه این شرکت‌ها و بیشتر بر روی ساخت اکوسیستم‌های نسل پنجم خود کار می‌کنند. اما یک ترس فزاینده وجود دارد که می‌گویند فایو‌جی می‌تواند منجر به ایجاد سرطان شود. در این نوشتار به بیان علمی درصدد پاسخ به این پرسش برخواهیم آمد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از فورچون، صنایع وایرلس برای نصب هزاران سایت سلولی جدید که شبکه‌های فوق پرسرعت ۵جی را می‌سازند با یکدیگر رقابت می‌کنند. در عین حال پرسش‌هایی هم بوجود‌ آمده که آیا این فناوری جدید برای سلامت انسان خطرساز هست یا خیر.

آیا ارتباطات نسل پنجم منجر به بروز سرطان می‌شود؟

هم سازمان غذا و دارو آمریکا و هم کمیسیون ارتباطات فدرال این کشور، هردو گفته‌اند که در این خصوص جای نگرانی وجود ندارد. استدلال این دو سازمان بسیاری از مطالعات انجام گرفته در این خصوص است که ارتباطی میان سیگنال‌های رادیویی منتشره از تلفن همراه و بیماری‌زایی در انسان پیدا نکرده‌اند.

اما برخی از محققان نیز دریافته‌اند که خطرات نسل جدید شبکه‌های سلولی ارتباطی برای سلامت انسان قابل توجه است. آنها مطالعات خود را در سال‌های پیش رو گسترش خواهند داد تا اطلاعات خود را کامل کنند. آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان متعلق به سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۱ امواج رادیویی شبکه های سلولی را به عنوان «کارسینوژن (ماده سرطان‌زا) محتمل» طبقه بندی کرده است.

«سونیل راجکوپال»، کارشناس امنیت شبکه، در این زمینه می‌گوید:‌‌ «اگر نگرانی مرتبط با خطرناک بودن امواج رادیویی فایو‌جی برای سلامت انسان به تایید برسد، رقابت برای دستیابی به این فناوری با کاهش سرعت احتمالی همراه خواهد بود. این دست نگرانی‌ها همواره در خصوص تلفن‌های همراه وجود داشته است، اما در این زمینه می‌تواند به چندین دستورالعمل جدید اشاره کرد که خواستار تاخیر و یا ممنوعیت گسترش فایوجی هستند.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 80388

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب