یکی از مشکلات نوشت افزار ایرانی+مصاحبه؛

بهترین روش برای بازاریابی نوشت افزار، برند خوب است/ صدا و سیما در شخصیت‌سازی کارتونی باید سرمایه‌گذاری کنند

بهترین روش برای بازاریابی برند خوب است که در ابتدا تشخیص دهید چه کسی قرار است از محصول شما خریداری کند. اولین سوال در بازاریابی خط تولید نوشت ابزار این است که بدانید بازار هدف شما چیست؟ بازار هدف یک تولید کننده نوشت ابزار بچه‌ها و افراد محصل هستند، که تحت تاثیر شخصیت‌های کارتنی قرار گرفته‌اند.

 خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ با نزدیک شدن به روزهای پایانی تابستان و بازگشایی مدارس در ابتدای مهر، بحث عرضه لوازم التحریر و نوشت افزار با شمایل ایرانی و مذهبی در بازار، گرم است. در همین راستا در این گزارش به سراغ کسی رفتیم که خود سالیان بسیاری در این بازار کار کرده است.

خودتان را معرفی کنید؟

جمال معصومی هستم، از سن 14 سالگی وارد بازار نوشت‌ابزار شدم، در ابتدای کار با دوچرخه و به سختی این کار انجام می‌دادم و در سن 18 سالگی، هم جواز کسب گرفتم و هم ازدواج کردم  و حاصل این زندگی دو فرزند است که پسرم اشکان نیز وارد بازار نوشت افزار شده و بسیار موفق است. درحال حاضر شرکت اشکان تجارت آرام دارم و بروی برندهای«پارسیکار»، «سی بی اس»، «لانتو» و«بی مهر» کار می‌کنم.

منظور نوشت ابزار ایرانی مشخص است اما نوشت ابزار اسلامی، بیشتر به تصاویر و کارکترهایی که روی اجناس درج می‌شود شناخته می‌شود در حالت کلی باید گفت که تمامی کودکان به‌طور جدی برنامه‌های تلویزیونی را دنبال می‌کنند و تلویزیون برای آن‌ها مهم‌ترین رسانه برای مشاهده انیمیشن است.

نوشت ابزار ایرانی یعنی نوشت ابزاری که در ایران و با محتوای فرهنگ ایرانی تولید می‌شود اما اسلامی بودن نوشت‌ابزار، معنای وسیعتری دارد، کلمه اسلام، دین و مذهب برمی‌گردد به انسانیت ما آدمها؛ یعنی وقتی اسلامی بودن را روی یک محصول می‌گذاریم یعنی به سود کم قانع باشیم و برای بدست آوردن منافع بیشتر از راه‌های غلط وارد نشویم. یعنی سرمایه‌گذار ما به کمک کارخه‌دارد بیاید؛ اگر سرمایه‌گذار در کنار کارخانه‌داران قرار گیرند و آنها را حمایت کنندتا بتوانند کالای باکیفیت ارائه کنند، مسلما با قیمت مناسب هم در بازار عرضه می‌کنند و مصرف‌کننده کمتر به سراغ کالای خارجی می‌رود و بنده معتقدم ما باید با توجه به دستورات اسلام، محصول خوب ایرانی به بازار ارائه کنیم.

وقتی تولید کننده به موقع پول دریافت کند مواد خام اولیه، با کیفیت تهیه می‎کند در نتیجه محصول خوب هم عرضه می‌کند ولی وقتی بصورت نقدی معامله نکند و دچار قرض و وام شود، محصول اولیه بی کیفیت تهیه می‌کند و محصول بی کیفیت هم وارد بازار می‌کند و به دلیل بی کیفیت بودن به فروش نمی‌رسد و ضرر می‌کند و به سود نهایی نمی‌رسد.

در حال حاضر شاهد رشد و رونق نوشت ابزار ایرانی در بازار هستیم، زمانی که مسترنان مدیرارشد کمپانی لانتو به ایران دعوت شد بعد از جلسه با بسیاری از بزرگان تولید نوشت‌ابزار ایرانی و دیدن بازار ایران گفت: من مطمنم تا 5سال آینده بالای 50 درصد از نوشت ابزار در ایران تولید خواهد شد.

بهترین روش برای بازاریابی برند خوب است که در ابتدا تشخیص دهید چه کسی قرار است از محصول شما خریداری کند. تعداد کثیری از تولیدکنندگان نوشت‌ابزار وجود دارد که نمی‌دانند چه کسی قرار است تا از محصولات آنها خریداری کند. اولین سوال در بازاریابی خط تولید نوشت ابزار این است که بدانید بازار هدف شما چیست؟ بازار هدف یک تولید کننده نوشت ابزار بچه‌ها و افراد محصل هستند، که تحت تاثیر شخصیت‌های کارتنی قرار گرفته‌اند.

خرید نوشت افزار ایرانی اسلامی در رونق تولید و کسب و کار چه تاثیری دارد؟

خرید نوشت ابزار ایرانی باعث می‌شود تولیدکنندگان ایرانی حمایت شوند، و تولیدکنندگان برای فروش بهتر محصولات خود باید به این نکته توجه داشته باشند که بچه‌ها از دیدن کدام کارتن بیشتر لذت می‌برند، از همان کارکتر در درج روی محصولات خود استفاده کنند، در این رابطه با دو گروه کارکترروبرو می‌شویم؛ یک دسته شخصیت کارتنی ایرانی است و دیگری شخصیت‌های کارتنی غیر ایرانی.

باید از شخصیت‌های کارتنی روی لوازم التحریر کار کنیم که بچه‌ها از دیدن آنها شوق و ذوق داشته باشند، اینجاست که نقش رسانه در اینجا بسیار مهم است و رسانه‌های ما باید انمیشین‌های جذاب از شخصیت‌های بزرگ ایران و اسلام استفاده کنند و آن را آنقدر تبلیغ کنند تا بچه‌ها به شناخت برسند.

در نتیجه بدون تردید می‌بایست در ابتدا بازار هدف خود را تشخیص دهید، اینکه چه رده سنی دارند و  آیا مرد یا زن و یا هردو خواهان هستند، چه فعالیت‌ها و یا سرگرمی‌هایی انجام میدهند، به چه گرایشاتی سریع جذب می‌شوند، چقدر طول می‌کشد تا یک سبک و استایل را بپذیرند، آیا تمایل دارند تا پول زیادی هزینه کنند یا ترجیح می‌دهند بهای کمتری بپردازند، اخیرا از چه فروشگاههایی خرید کرده‌اند و غیره. اینها همه سوالاتی هستند که شما باید زمانی که برند خود را می‌سازید و ترویج می‌دهید به آنها پاسخ دهید.

اما اگر به جای آنکه قیمت کالا را کاهش دهم، کالاهای جدیدی را به سبد محصولات خود اضافه کنیم، می‌توانیم بازار جدیدی و مشتریان جدیدی به دست آوریم. اگر محصولات جدید را نیز با سودهای منطقی عرضه کنیم و تعداد مشتریانم خیلی زیاد شوند، به راحتی می‌توانیم تعداد پرسنل را اضافه کنیم و افراد جدیدی را استخدام کنیم.

با خرید نوشت افزار ایرانی، می‌توان مانع خارج نشدن ارز از کشور شد، نظر شما چیست؟

برای اینکه ارز از کشور خارج نشود، باید کیفیت کالای ایرانی را بالاببریم و سعی تولیدکنندگان این باشد که مواد خام کهنه کار نشود، کشور ایران با ظرفیتی که در عرصه پتروشیمی دارد نباید در این زمینه مشکلی داشته باشد. مطمنا با این وضعیت اگر به کم قانع باشیم و محصول با کیفیت تولید کنیم در فروش و عرضه به بازار با مشکل مواجهه نخواهیم شد.

بعد از 40 سال از پیروزی  انقلاب اسلامی مردم ثابت کرده‌اند پشت نظام و انقلاب هستند و نهایت تلاش خود را برای حمایت از کالای ایرانی به کار می‌گیرند درصورتی که تولیدکنندگان ایرانی محصولات باکیفیت ارائه کنند. و شعار ما همیشه این است: «آینده فرزندانمان را با خرید کالای ایرانی تضمین کنیم»، و من به عنوان یک تولیدکننده، این شعار را به عمل تبدیل کرده‌ام.

 

نظر شما درباره  تاثیر مخرب محتوای غربی نوشت افزارهای خارجی موجود در بازار چیست؟

محتوای غربی بروی لوازم التحریر با توجه به نظارت سازمان‌هایی مانند سازمان تبلیغات اسلامی کمتر شده است، و این سازمان‌های مسئول باید برای شخصیت‌های کارتونی ایرانی برندسازی کنند تا این شخصیت‌ها برجسته شوند و بتوانیم از آنها بر روی لوازم التحریر استفاده کنیم. تصاویر شخصیت‌های کارتونی غرب برای دانش‌آموزان دبستانی ما جذابیت دارد چون غرب بروی آن برنامه‌ریزی کرده است، و اگر رسانه‌ما برای شخصیت‌های بزرگ ایرانی و اسلامی برنامه‌ای نداشته باشد مطمنا بچه‌های ما جذب شخصیت‌های کارتونی غرب شده و از آنها الگوگیری خواهند کرد.

استفاده از نوشت افزار از کودکی آغاز می‌شود و همین موضوع بهترین دلیل برای آن است که از همان ابتدا باید ابعاد فرهنگی آن را در نظر گرفت.این در حالی است که متاسفانه بخش اعظم تولید این محصولات را نیز تولیدکنندگان چینی بر عهده گرفته‌اند. و تولیدات چینی هم به صورت قاچاق وارد بازار ایران می‌شوند، و اینجاست که مسئولین اقدام اساسی در این زمینه داشته باشند و ما به عنوان تولید‌کننده باید آنقدر جنس خوب و با کیفیت وارد بازار کنیم که کسی به سمت این محصولات چینی نروند. در واقع اسلامی بودن یعنی انصاف داشته باشیم، جنس خراب و بی کیفیت تولید نکنیم.

به نظر شما مشکلات صنف صرافان و سراجان و نوشت افزار در توزیع کالای ایرانی چیست؟

راههای بسیار زیادی برای توزیع محصولات وجود دارد، فروش ممکن است به صورت آنلاین، ویا در فروشگاهها و یا هر دو باشد. تولید کنندگان با تمام توان فعالیت دارند اما با توجه به شرایط خاص ارزی و ضرورت تامین مواد اولیه به صورت نقدی، مشکلاتی در نقدینگی به وجود می‌آید یا برخی شناخت کافی به بازار ندارند و خودشان وارد کار می‌شوند و در بخش کالا و گرفتن چک دچار مشکل می‌شوند، اگر نقدی جنس بخرند و نقدی هم فروش کنند و دنبال سود زیاد و غیر متعارف نباشند یا اینکه تولیدکنندگان با نگه داشتن اجناس به طمع گرانی تمایل به فروش ندارند، حتما باید نظارتی روی این مسئله باشد تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

راهکارهای شما برای ترویج نوشت افزار ایرانی در میان خانواده ها و کودکان و نوجوانان چیست؟

یکی از راه‌های ترویج نوشت افزار ایرانی، رسانه است؛ رسانه متاسفاه در این زمینه ضعیف عمل می‌کند. در رسانه کشور ما برای اینکه محصولی تبلیغ کنیم باید هزینه‎ بسیار زیادی داده شود و این برای تولید‌کننده مقرون به صرفه نیست اگر علاوه بر تبلیغ محصول به تولیدکنندگان اجازه داده می‌شد در رسانه ملی درباره کار خود و مشکلاتی که در این راه پشت سر می‌گذارند با مردم در میان بگذارند، بسیاری از مشکلات آنها برطرف می‌شد.

و مسئله دیگر اینکه، مخاطب لوازم‌التحریر کودکان هستند و ابتدا باید شخصیت‌سازی و برندسازی کارتون‌های ایرانی را انجام دهیم و بعد به دنبال فروش باشیم. صدا و سیما در شخصیت‌سازی کارتونی باید سرمایه‌گذاری کنند . و بعد آن را بر روی لوازم‌التحریر حک کنیم تا بچه‌‌ها استقبال کنند؛ در بحث فرهنگ‌سازی استفاده از لوازم‌التحریر ایرانی در حوزه برندسازی مشکل داریم و خانواده‌ها باید همراهی کنند مثلا اگر مداد را با عنوان برند ایرانی عرضه کنیم خانواده‌ها از آن استقبال نمی‌کنند و تولیدکننده‌های داخل برای فروش آسانتر بر روی تولیدات خود عنوان برند خارجی را درج می‌کنند اما باید بگویم که کیفیت لوازم‌التحریر ایران قابل قبول است و خانواده‌ها باید ترغیب شوند که از برند ایرانی استفاده کنند.

انتهای پیام/

مصاحبه گر: حسینی مفرد

زمان انتشار: شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 80396

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب