ایران قادر است ۹۰ درصد از مواد دارویی خام مورد نیاز خود را تولید کند

سورنا ستاری به توسعه صنایع پروبیوتیک به عنوان یکی از برنامه‌های حمایت شده از سوی معاونت رئیس‌جمهور اشاره کرد. مطابق گزارش‌ها تا پایان سال جاری ۵۰ ماده دارویی خام و ۱۴ داروی زیست‌فناورانه ساخته خواهد شد. این تولیدات ۳۷۵ میلیون دلار برای ایران ذخیره مالی به همراه خواهد داشت و ۸۳۰ شغل جدید ایجاد خواهد کرد.

معاون علم و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت کمپانی‌های ایرانی قادرند ۸۰ تا ۹۰ درصد از مواد دارویی خام مورد نیاز سالانه این کشور را تامین کنند. سورنا ستاری از مراگز شتابدهنده زیست‌فناوری خواست تا از کارآفرینان جوانی که در زمینه تولید دارو ایده دارند، حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از تهران‌تایمز، معاون علم و فناوری رئیس‌جمهوری می‌گوید: «ما امیدواریم که سنجش‌های اخیر انجام گرفته در حوزه دام و مرغ بتواند وابستگی کشور از دارو و واکسن‌های مرتبط با آن را کاهش دهد.» به گفته وی اکوسیستم بیوتکنولوژی شرکت‌های قدرتمندی را در این زمینه شامل می‌شود.

ایران ۹۰ درصد از مواد دارویی خام مورد نیاز خود را تولید می‌کند

وی همچنین به توسعه صنایع پروبیوتیک به عنوان یکی از برنامه‌های حمایت شده از سوی معاونت رئیس‌جمهور اشاره کرد. مطابق گزارش‌ها تا پایان سال جاری ۵۰ ماده دارویی خام و ۱۴ داروی زیست‌فناورانه ساخته خواهد شد. این تولیدات ۳۷۵ میلیون دلار برای ایران ذخیره مالی به همراه خواهد داشت و ۸۳۰ شغل جدید ایجاد خواهد کرد. 

در میان تمامی ۱۸ واکسن اصلی در جهان، ۸ مورد آن در ایران به طور کامل تولید می‌شود. همچنین از میان ۱۴۰ زیست‌داروی موجود در بازار جهانی ۲۱ مورد آن در ایران در دسترس است.

بر اساس اعلام سایت Economywatch بیوتکنولوژی یکی از مهمترین موارد در حوزه پزشکی محسوب می‌شود و بسیاری از توسعه‌های چشمگیر سال‌های گذشته در جهان به این حوزه اختصاص داشته است. با ادامه تحقیقات در این زمینه انتظار می‌رود فرآیند‌های اساسی، ماده‌ها و دستگاه‌های جدید بیشتر و بیشتری تولید شوند تا بدین‌سیله سلامت زندگی انسان بهبود پیدا کند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۷:۵۵

شناسه خبر: 80408

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب