پزشکان کانادایی چگونه از سلامتی به جای مریضی پول د خبرگزاری علم و فناوری - پزشکان کانادایی چگونه از سلامتی به جای مریضی پول در می آورند!
بررسی انواع شیوه های پرداخت حقوق به پزشکان کانادایی؛

پزشکان کانادایی چگونه از سلامتی به جای مریضی پول در می آورند!

پزشک خانواده (Family Physician) سیستمی برای بهبود ارائه خدمات پزشکی به بیماران است.

  به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ از ویژگی‌های پزشک خانواده می‌توان به موارد متعددی از جمله:- ارزیابی طولانی‌مدت سلامتی؛ به‌طوری‌که ممکن است پزشک و بیمار سال‌ها یکدیگر را بشناسند، رابطه خوبی بسازند و حرف زدن برایشان راحت‌تر می‌شود، پزشک دسترسی و احاطه کامل به سابقه بیماری فرد دارد و از تغییرات در سلامتی فرد آگاه است و می‌تواند سریع‌تر و قبل از وخیم شدن بیماری تشخیص‌های لازم را انجام دهد اشاره داشت.

- یک پزشک خانواده برای هر نوع مشورت‌های سلامتی و حل اکثر مشکلات شما در دسترس است؛ به‌طوری‌که اگر مثلاً احساس روحی خوبی ندارید با تشخیص خود، شمارا به روانشناس ارجاع می‌دهد و مشکلات حاد، مثل آسیب‌دیدگی، التهاب سینوس، عفونت ادراری و غیره و مشکلات مزمن، مثل دیابت، نارسایی قلبی، آسم و غیره را مدیریت می‌کند.

- وظیفه دیگر او معرفی متخصص مناسب به بیمار است.

 

 در کانادا بیماران آزاد هستند تا هر پزشک خانواده‌ای که می‌خواهند را انتخاب کنند ولی مجبور به داشتن پزشک خانواده نیز نیستند. هر شهروند کانادایی یک کد سلامت شخصی دارد که با استفاده از آن می‌تواند به هر موسسه و کلینیک سلامتی در کانادا، مراجعه کند.

بیشتر پزشکان معمولی در کانادا فقط بیمارانی که پزشک خانواده ندارند را ویزیت می‌کنند.

هر پزشک و کلینیکی در کانادا این اجازه را دارد تا بیماری را به هر دلیلی نپذیرد و به او خدمات ارائه نکند، حتی پزشک می‌تواند در مسیر درمان، به هر دلیلی (اغلب به دلیل ناتوانی در درمان) دیگر مسئولیت بیمار را بر عهده نگیرد و او را رها کند.

به‌غیراز بیماران معمولی، بیمارانی به‌عنوان راه یاب وجود دارند که نیازمند آزمایش‌های پزشکی برای مشخص شدن وضعیتشان هستند. همین‌طور پزشک و کلینیک‌ها می‌توانند اعلام کنند که بیماران راه یاب را قبول نمی‌کنند.

برای این مسئله، کلینیک‌هایی برای راه یاب تا تعیین‌شده است که تمرکزشان بر مشخص شدن بیماری است و معمولاً دسترسی آسان‌تر و ساعات فعالیت بیشتری دارند و بسیاری از کلینیک‌ها هم ساعات مخصوصی برای آزمایش راه یاب تا در نظر گرفته‌اند.

برای عملکرد بهتر مراقبت، پزشک خانواده وظیفه دارد در صورت نیاز، بیماران را به‌وسیله نامه‌ای به متخصص ارجاع دهد.

زمان موردنیاز برای گرفتن نوبت متخصص، بین ۱ تا ۶ ماه است اما در موارد ضروری، پزشک خانواده ممکن است مستقیماً به متخصص تلفن بزند و برای همان روز وقت تعیین کند. البته بیمار مجاز است که متخصص دلخواه خود را انتخاب کند.

در موارد نیاز، پزشک خانواده ممکن است به متخصص تلفن کند و جزییات پرونده بیمار را با او در میان بگذارد.

تمام پزشکان ممکن است در بیمارستان، کلینیک و یا مطب کار کنند، لازم است که تمام هزینه‌های این ساختمان‌ها و حقوق منشی‌ها و پرستاران را خود پزشک تأمین کند، چراکه هزینه‌های درمانی بیمار، بر عهده دولت بوده و بیمار هیچ پولی به پزشک نمی‌پردازد.

درصورتی‌که فرد از یک بیماری مزمن شایع مانند فشارخون، دیابت و آسم، رنج می‌برد، پزشک خانواده یک برنامه مراقبت پیچیده تعیین می‌کند که این برنامه شامل: مشکلات در نحوه زندگی، داروهای فعلی، برنامه فعالیت‌های روزانه پیشنهادی در راستای بهبود سلامتی است.

این برنامه به بیمار کمک می‌کند تا بیماری خود را مدیریت کند و برای جلسات درمانی و کارهایی که لازم است انجام دهد، برنامه داشته باشد.

اگر کلینیک امکانات لازم را داشته باشد، پزشک خانواده باید موارد زیر را انجام دهد؛ عمل جراحی کوچک مانند: (ختنه، وازکتومی، برداشتن کیست و ناخن رشد نکرده) و بافت‌برداری، گچ گیری، استفاده از نیتروژن مایع، قرار دادن دستگاه‌های داخل رحمی، اکسیژن درمانی و درمان مشکلات مفصلی و با تمرینات مخصوص، پزشکان خانواده مجاز به کارهای دیگر مانند بیهوشی و سزارین نیز می‌شوند. پزشکان خانواده همین‌طور می‌توانند درگیر مراقبت‌های بیمارستانی شوند و مسئولیت ۲۰ تا ۲۵ بیمار را بر عهده بگیرند. در مناطق روستایی پزشکان خانواده مجاز هستند تا بدون تمرینات مخصوص اقدامات موردنیاز را انجام دهند.

پرستاران در مراقبت اولیه به پزشکان کمک می‌کنند و وظیفه‌های دیگری هم مانند؛ تزریق، شستشوی گوش، درمان زگیل، پر کردن برگه‌های شرح‌حال، باز کردن گچ و بررسی مجدد برنامه‌ی بیماری‌های مزمن رادارند.

روش های پرداخت به پزشکان خانواده در کانادا

مدل پرداخت براساس خدمت: در این مدل هرچه پزشک ویزیت بیشتری انجام دهد، پول بیشتری دریافت می کند و این امر تشویق کننده پزشک برای خدمت رسانی بیشتر و راضی کردن تعداد بیشتری از بیماران است. در این مدل با همه بیماران به صورت مساوی برخورد می شود که این کار در دو روش سرانه سالانه و حقوق ثابت انجام نمی شود.

این روش معمولا تنها وابسته به خود پزشک است پس باعث به وجود آمدن استقلال، انعطاف کاری وموقعیت های کارآفرینی می شود.

یک تحقیق سوئدی نشان داد که پزشکانی که براساس خدمت حقوق می گیرند، بیشتر نگران رضایت بیمار پس از ویزیت بوده اند.

یک تحقیق آمریکایی نشان داد که 36 درصد افراد با بیماری مزمن، پزشک خود را از مدل سرانه سالانه به پزشکی که براساس خدمت حقوق می گرفت تغییر دادند. اگرعوض کردن پزشک نشان دهنده رضایت باشد، پزشکان براساس خدمت، رضایت بیشتری برای بیمارانی که به مراقبت پیوسته نیاز داشتند، فراهم کرده اند.

مدل جدید پرداخت سرانه سالانه: پزشکان پول بیشتری می‌گیرند تا شمارا کمتر ببینند

دکتر ریک گلیزر (Rick Glazier)، پزشک خانواده اهل انتاریو توضیح داد: در طول 15، 20 سال اخیر ما تغییرات عمده‌ای در نحوه پرداخت به پزشکان را شاهد بودیم.

درگذشته پرداخت اساساً برمبنای خدمات‌دهی بود یعنی هر دفعه که بیمار ویزیت می‌شد، پزشک قبضی به دولت می‌داد و پول دریافت می‌کرد ولی امروزه بیش از نصف پزشکان خانواده در انتاریو برمبنای سیستمی به‌عنوان سرانه سالانه هر نفر پول می‌گیرند یعنی هر پزشک برای هر بیمار صرف‌نظر از تعداد ویزیت در سال، عدد ثابتی دریافت می‌کند. البته بیمارانی که انتظار می‌رود بیشتر نیاز به ویزیت داشته باشند، مانند افراد پیر عدد بیشتری برای پزشک دارند.

بااین‌حال وزارت سلامت کانادا نمی‌خواهد که برای یک بیمار 2 بار هزینه پرداخت کند چراکه اگر بیمار به کلینیک‌های راه یاب یا خدمات در منزل و یا هر پزشکی دیگر مراجعه کند دولت به آن پزشک خانواده هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند.

در بررسی‌های بیشتر این مدل پرداخت مشخص شد که؛ پایین‌ترین گروه از این مدل چیزی نزدیک صفر دریافت می‌کنند و بالاترین گروه مبلغ گزافی می‌گیرند.

گروهی که پول زیادی می‌گیرند در خارج از شهرها بودند؛ آن‌ها ویزیت‌های اضطراری زیادی داشتند، ویزیت در ساعات غیر کاری کمتری داشتند، بیماران پیچیده (بیمارانی با مشکلات متعدد و پیچیده) کمتری داشتند و درواقع بیماران را کمتر ویزیت کرده‌اند.

پزشکانی که پول کمی دریافت کرده‌اند، در شهرهای بزرگ بوده‌اند و بیماران خود را بیشتر از گروه اول ویزیت کرده‌اند ولی بیماران آن‌ها به مراکز سلامتی دیگر مراجعه سنگینی داشته‌اند.

پس این مدل نه بر اساس میزان مراقبت پزشک از بیمار است بلکه بر اساس میزان دسترسی به مراکز سلامتی است، بیمارانی که در مناطق روستایی بودند دسترسی به مراکز سلامتی نداشتند و کمتر به آن‌ها مراجعه کردند و بیماران در شهر به فراوانی به این مراکز مراجعه کردند. این در حالی است که مراکز اورژانس از حقوق پزشکان خانواده کم نمی‌کند و حالا بسیاری از پزشکان، بیماران خود را تشویق می‌کنند که به مراکز شلوغ اورژانس مراجعه کنند و این راه فراری برای پزشکان شده که حتی در مواردی بیماران خود را نیز ویزیت نکنند.

مدل حقوق ثابت: مدل پرداختی است که مبلغ ثابتی را برای یک دوره زمانی در نظر می گیرند و درآمد وابسته به میزان خدمت رسانی و تعداد بیمار های ویزیت شده نیست. این مدل منبع پولی پایدار و قابل پیشبینی را به پزشکان ارائه می دهد ولی ان ها را به کار نکردن وعدم خدمت رسانی تشویق می کنند.

این مدل برای جمع کردن پزشکان در مناطق کم جمعیت و دورافتاده که مدل های دیگر پرداخت کارساز نیستند، بسیار مناسب است. در این مدل پزشک موظف است که ساعاتی را در مکانی مشخص (بیمارستان، درمانگاه) حضور داشته باشد .

مترجم: میلاد نیک نژاد

منابع:

Healthcare Portal. National Healthcare Number. 2012. [Last cited on 2013 Apr 20]. Available from:http://www.portaldasaude.pt/portal/conteudos/FAQ/Geral/cartao+utente.htm .

Healthcare Portal. Frequently asked questions on copayments. 2012. [Last cited on 2013 Apr 20]. Available from: http://www.portaldasaude.pt/NR/rdonlyres/7CEE3C13-823C-4DAC-959F-7DB0A4D01941/0/FAQ_taxasmoderadoras_02102012.pdf .

 Ministry of Health. State Secretary of the Ministry of Health. Circular number 13795/2012. 2012[Google Scholar]

https://www.cbc.ca/news/canada/hamilton/doctor-bonuses-1.5082488

https://journalotohns.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40463-014-0034-6

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 80417

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب