جنگل بان نمونه هرمزگانی در گفت وگو با علم وفناوری:

جنگلبانان مردان بی ادعایی که نیازمند توجه بیشتر هستند/به ازای هر ۶۰۰ هزار هکتار یک جنگلبان داریم

جنگلبانان و قرق بانان افرادي سخت كوش با كمترين ميزان دستمزد هستند كه به صورت شبانه روزي مسوليت حفاظت از منابع طبيعي را داشته و در اين راه با خطرات بي شماري رو به رو مي شوند. آنان از جان و آسايش خود در راه حفظ و نگهداري جنگل ها، مراتع و عرصه‌هاي طبيعي مي‌گذرند تا اين ميراث ارزشمند به سلامت در اختيار آيندگان قرار گيرد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ به سراغ یکی از  این جنگلبان رفتیم تا دقایقی پای صحبت های این فداکاران بنشینیم و با سختی های کارشان بیشتر آشنا شویم.
سید محمد هاشمی جنگلبان نمونه هرمزگانی  است که به تازگی در جشنواره مراسم روز جنگلبان در سازمان جنگلها مورد تقدیر قرار گرفته است . این جنگلبان 44 ساله فعالیت خود در منابع طبیعی را  از سال 74 آغاز کرده و از سال82 پا به محیط  حساس  یگان حفاظت گذاشته است  و هم اکنون سرپرست یگان حفاظت شهرستان بندرعباس است.
محمد هاشمی می گوید: شغل جنگلبانی یکی از مشاغل سخت است که تعطیلی و ساعت مشخصی ندارد و ایام تعطیلات زمانی که همه در کنار خانواده هایشان هستند ما برای حفاظت از اراضی منابع طبیعی در شیفت کاری هستیم و تاکنون ایام تعطیلات نوروز به خصوص روز سیزده در کنار خانواده نبوده ام .

وی افزود: بیشتر تصرفات در ایام تعطیل و در ساعات غیر اداری و اواخر شب رخ میدهد و به همین دلیل مجبوریم علاوه بر ساعات اداری در ساعات غیر اداری نیز در سرکار حاضر باشیم .
محمد هاشمی گفت :جنگلبانان ممكن است با دست خالي با خطرات گوناگون طبيعي و انساني هم دست به گريبان شوند و در اين ميان، تنها عشق به طبيعت، نيروي ياري رسان آنان در سختي هاست.
وقتی از اقای هاشمی در مورد بهترین و بدترین خاطراتش پرسیدم گفت : جنگلبانی فقط عشق می خواهد تا بتوان این راه سخت را تحمل کرد و پر از خاطره هات ناخوشایند  مانند فحاشی متصرفان و کتک کاری ، درگیری با متخلفان مسلح با دست خالی است و تلاش برای اطفای حریق در مناطق صعب العبور است.
وی با بیان اینکه بر اساس استاندارد جهانی هر 5 هزار هکتار یک جنگلبان نیاز است اما در استان ما به دلیل کمبود نیروی انسانی به ازای هر 600 هزار هکتار یک جنگلبان حضور دارد گفت: نیروهای انسانی ما بسیار کم است و دو نیروی شرکتی و یک نیروی سرباز در حال حاضر در یگان حفاظت شهرستان داریم که به نسبت عرصه، نیرو  بسیار کم است .
هاشمی از حقوق پایین ،کمبود تجهیزات ، گشت های خودرویی و موتوری ،عدم اختصاص اضافه کاری ، عدم حق شیفت ،عدم حق کشف  و استخدام نبودن نیروهای یگان به عنوان مهمترین مشکلات در حوزه فعالیت یگان نام برد.
وی از یگان حفاظت به عنوان  پیشانی منابع طبیعی نام برد و گفت:  چارت سازمانی یگان هنوز تعریف نشده و به دلیل عدم تصویب  قانون حمایت از جنگلبانان و محیط بانان ،این افراد برابر کارمندان عادی حقوق میگیرند وسختی کار دریافت نمی کنند.
هاشمی افزود: فرمانده یگان حفاظت کشور قول مساعد داده است تا پایان سال مشکلات چارت سازمانی و حق و حقوق و مزایای یگان مرتفع شود که سبب ایجاد انگیزه برای نیروهای یگان می شود.
به گفته این جنگلبان هرمزگانی ، نیروهای یگان حفاظت جوانان پر توانی هستند که با کمترین حقوق همیشه در صحنه حاضر هستند که اگر مشکل استخدام و امنیت شغلی انها حل شوند میتوانند خیلی باانگیزه تر و با توان بیشتر در برخورد با متصرفان حاضر شوند.
این جنگلبان نمونه به حضور در آتش سوزی ها هم اشاره کرد و گفت: اگر در زمان اطفای حریق مردم  و دیگر دستگاهها به کمک ما نیایند به تنهایی نمیتوانیم با امکانات محدود حریق را خاموش کنیم .
هاشمی افزود: برای اطفای حریق نیاز است مکاتباتی با دستگاهای نظامی صورت گیرد تا یک بالگرد مجهز به امکانات  اطفای حریق به ما اختصاص  دهند تا در مواقع آتش سوزی بتوانیم سریعتر عمل کنیم .
در پایان هاشمی این نیروی پرتلاش منابع طبیعی  گفت : برای حفظ و حراست از اراضی ملی، جنگلها و مراتع به مشارکت بیشتر مردم و نهادهای مردمی نیاز است زیرا این اراضی امانتی است در دستان ما برای  نسل های آینده  و همه باید در حفظ و حراست  از اراضی ملی کمک کنیم .

انتهای پیام

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 80448

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب