کمبود فضای آموزشی و خوابگاهی معضل دانشگاه های خراسان شمالی:

دانشگاه هایی که در مدرسه جا خوش کرده اند

کمبود فضای آموزشی، کمبود اساتید عضو هیات علمی و کمبود و نبود فضای خوابگاهی از مهم ترین مشکلات دانشگاه های خراسان شمالی است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری، کمبود فضای آموزشی، کمبود اساتید عضو هیات علمی و کمبود و نبود فضای خوابگاهی از مهم ترین مشکلات دانشگاه های خراسان شمالی است.

هم اکنون برخی از د انشگاه ها ی این استان تنها به فضایی کوچک حتی اجاره ای و یا در ی مدرسه جا خوش کرده اند.


خراسان شمالی استانی تازه تاسیس است و در بیشتر شاخص های توسعه در رده های آخر در کشور قرار دارد، در بیشتر شاخص های زیر ساختی جایگاه 30 ام حتی دارد که این امر به نوعی عقب ماندگی تاریخی است. 

 رتبه خراسان شمالی در بسیاری از شاخص ها پایین است
استاندار: رتبه خراسان شمالی در بسیاری از شاخص ها پایین است استاندار خراسان شمالی گفته است: رتبه این استان در بسیاری از شاخص ها بسیار پایین است..

محمدعلی شجاعی در نشست شماری از اصلاح طلبان استان گفته بود: این وضعیت نشان می دهد در تمامی بخش ها و حوزه ها مشكل داریم در حالی كه قوانین و مقررات برای تمام كشور یكسان است اما این استان عقب ماندگی زیادی دارد.

 

استاندار خراسان شمالی در بیشتر برنامه ها و آئین ها از مشکلات زیر ساختی در استان انتقاد کرده و گفته است: که این عقب ماندگی ها در این استان تاریخی است که باید تلاش ها مضاعف کنیم.

هنوز در استان خراسان شمالی صندلی برای جذب دانشجو وجود ندارد
یکی از اساتید استان خراسان شمالی ضمن کمبود فضای آموزشی در دانشگاه های این استان گفت: متاسفانه هم اکنون که در بیشتر استان ها از نظر فضای آموزشی هیچ مشکلی ندارند اما این استان در حداقل ها مشکل دارد.


م آ افزود: هنوز در استان خراسان شمالی صندلی برای جذب دانشجو وجود ندارد، در خوابگاه تخت وجود ندارد.


وی اظهار داشت: متاسفانه هنوز حتی در دانشگاه فرهنگیان که دولتی است و وجود ساختمان های آموزشی و خوابگاهی الزامی است اما برای سال تحصیلی جدید برای جذب دانشجویان صندلی ندارد.


وی افزود: در این دانشگاه علاوه بر فضاهای آموزشی باید فضای خوابگاهی و رفاهی شامل سلف و سرویس، و سایر موارد وجود داشته باشد اما دانشجویان محروم از این امکانات هستند.


وی با بیان اینکه حتی گفته شده است که ظرفیت خوابگاه در این دانشگاه بیش از سه برابر است افزود: این دانشجویان معلمان آینده هستند فراهم کردن حداقل امکانات برای این قشر ضروری است.

زیر ساخت ها در استان خراسان شمالی بسیار ضعیف است
متاسفانه زیر ساخت ها در استان خراسان شمالی بسیار ضعیف است، با وجود اینکه دانشگاه دولتی بجنورد فضای زیادی در اختیار دارد تا حدی کمبود فضای آموزشی وجود ندارد اما دوری راه، نبود جاده مناسب کمبود اتوبوس مشکلاتی اساسی دانشجویان این دانشگاه است که سال ها بر روی هم تلنبار شده است.


هم اکنون دانشجویان این دانشگاه از جاده بجنورد – اسفراین تردد می کنند که در برگشت نیز بسیار مشکل دارند، اتوبس ها بیش از سه برابر ظرفیت دانشجو سوار می کنند حتی پلیس بارها اتوبوس ها را جریمه کرده است.


یکی از دانشجیوان بجنورد ضمن انتقاد از این مشکلات گفت: در صورتی که مسیر قیام بازگشایی شود راه دانشگاه کوتاه تر و بی خطر خواهد شد اما این موضوع سال ها از زبان مسئولان شنیده ایم اما تاکنون هیچ عملیاتی نشده است.


وی خواستار بازگشایی مسیر قیام برای دانشگاه بجنورد و همچنین سایر موسسه های علمی در تخته ارکان شد و افزود: متاسفانه بجنورد مرکز استان خراسان شمالی از نظر زیر ساخت ها بسیار عقب است.


وی افزود: در استان های دیگر هرساله طرح های بزرگی اجرا می شود اما بازگشایی راه قیام که بیش از سه کیلومتر نیز نیست سال ها باقی مانده است و نبود اعتبار مطرح می شود.

 نبود فضای خوابگاهی
یکی دیگر از دانشجویان بجنوردی ضمن گلایه از نبود فضای خوابگاهی گفت: متاسفانه این امر در استان بسیار ضعیف است، دانشجویان در فضاهای تنگ و تاریک بخص خصوصی مستقر می شوند که حتی در چند سال گذشته چند دانشجو که در مسکنی بسیار نامناسب زندگی می کردند به علت گاز گرفتگی فوت شدند.


هم اکنون استان خراسان شمالی در رفع مشکلات زیر ساختی نیاز به جهش دارد.
مسولان دانشگاه های خراسان شمالی نیز در این سال ها بحث ورود خیران را برای ساخت فضاهای آموزش یبه خصوص خوابگاهی پیش کشیده اند که در این زمینه نیز بسیار موفق عمل نکرده اند، تنها در دانشگاه بجنورد از این فضا استفاده شده  است.

انشگاه تک جنسیتی کوثر بجنورد در فضای آموزشی یعنی مدرسه اسکان دارد
دانشگاه تک جنسیتی کوثر بجنورد در فضای آموزشی یعنی مدرسه اسکان دارد، این امر نیز یک دغدغه دانشجویان است، هیچ حسی برای ورود به دانشگاه ندارند چرا ه فضا، فضای مدرسه ای است.


دانشگاه فرهنیگیان در حوزه دختران نیز همین مشکل را دارد، این دانشجو معلمان نیز در مدرسه تحصیل می کنند.
دانشکده دارالفنون بجنورد نیز در یک مدرسه دایر شده است، این دانشجویانی که فنی و حرفه ای هستند که باید فضای زیادی برای کارگاه ها و سایر موارد داشته باشند در یک دبیرستان اسکان یافتند.


آموزش  و پروش خراسان شمالی که خود کمبود فضای آموزشی دارد هر سال در شروع سال تحصیلی برگشت فضاها را مطرح می کند

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰:۲۵

شناسه خبر: 80497

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب