دستکاری سلول‌های مغزی تنها با تلفن هوشمند برای اول خبرگزاری علم و فناوری - دستکاری سلول‌های مغزی تنها با تلفن هوشمند برای اولین بار در جهان
آخرین کشف گروه دانشمندان کره ای و آمریکایی به رهبری دانشمند ایرانی :

دستکاری سلول‌های مغزی تنها با تلفن هوشمند برای اولین بار در جهان

گروهی از دانشمندان ،دستگاهی اختراع کرده اند که با تراشه کوچکی در مغز ،مدار های عصبی را تنها با تلفن هوشمندی کنترل می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از و به نقل از ساینس دیلی؛ دانشمندان باور دارند که این دستگاه می تواند حقایق جالبی در مورد بیماری های مغزی مثل؛ پارکینسون، آلزایمر، اعتیاد، افسردگی و درد به ما نشان دهد. این دستگاه که به کمک بلوتوث کم انرژی کنترل می شود ،می تواند با استفاده از ترکیبات شیمیایی خاص و نور ،بر روی مدار های عصبی تاثیر  طولانی مدت بگذارد. پروفسور رضا قاضی (Reza Qazi) گفت: این دستگاه بلوتوثی ،تجمعات عصبی شیمیایی و دیداری مزمن ایجاد می کند که در جهان اولین بار است .

قاضی ادامه داد: این فناوری تغییر قابل توجهی بر روش های درمان مغز می دهد ،تا کنون برای رساندن دارو و نور به مغز ،از لوله های فلزی و فیبر های دیداری استفاده می شد.
علاوه بر محدود شدن حرکت بیمار در جریان متصل بودن به وسایل حجیم و سخت ،این لوله ها و فیبر در مرور زمان باعث بوجود آمدن لخته و آسیب دیدن بافت نرم مغز می شوند و بر این اساس این درمان برای طولانی مدت اصلا مناسب نیست.

برای ساختن این دستگاه بی سیم ترشح کننده دارو مزمن، دانشمندان باید مسئله فرسودگی و تبخیر این دارو ها را حل می کردند.
دانشمندان موسسه حرفه ای علم و فناوری کره جنوبی با همکاری دانشمندان دانشگاه واشنگتن در سیاتل این دستگاه را با مخزن دارو قابل تعویض اختراع کرده اند که اجازه می دهد دانشمندان، یک بخش مغز را برای ماه های متوالی بدون نگرانی تمام شدن دارو ها، بررسی کنند. این مخزن قابل تعویض در مغز موش امتحان شدهاست و با یک‌ میله ی بسیار نازک و نرم (به ضخامت تار موی انسان) جاگذاری شده است، این مخزن به منظور میزان داروی نامحدود و رساندن نور شامل کانال های بسیار ریز مایعی و LEDهای کوچک (به کوچکی یک دانه نمک) است.

دانشمندان می توانند به وسیله نرم افزاری برازنده و ساده در تلفن هوشمند به راحتی نور و هر مقدار و ترکیب از دارو را که می خواهند،در مغز حیوان ترشح کنند.آن ها با استفاده از این فناوری همینطور می توانند آزمایشات تمام خودکار بر روی حیوانات انجام دهند به این معنا که در شرایط طبیعی و خارج از آزمایشگاه با تغییرات در مدار های عصبی و به طبع آن تغییر در رفتار حیوان، حیوانات دیگر چه واکنشی نشان خواهند داد.

دکتر جی ونگ جیونگ (Jaewoong Jeong) گفت: این فناوری در نوع خود انقلابی است و محصول دستگاه های الکترونیکی فوق پیشرفته و مهندسی نانو ی قدرتمند است.

مترجم: میلاد نیک نژاد 

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 80587

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب