افتتاح ۳۴ پروژه آبخیزداری با اعتبار۱۶۱میلیاردریال خبرگزاری علم و فناوری - افتتاح ۳۴ پروژه آبخیزداری با اعتبار۱۶۱میلیاردریال در هفته دولت
مدیر کل منابع طبیعی هرمزگان خبر داد

افتتاح ۳۴ پروژه آبخیزداری با اعتبار۱۶۱میلیاردریال در هفته دولت

​مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان از افتتاح ۳۴ پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری به ارزش ۱۶۱میلیارد ریال در هفته دولت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان ؛ امید ذاکری عصر امروز به خبرنگار ما در خصوص افتتاح پروژه های هفته دولت اظهارداشت: از این 34 پروژه 2 پروژه به همت خیرین با سرمایه گذاری  17 میلیارد ریالی- 10پروژه استانی با اعتبار 67 میلیارد ریال و 22 پروژه صندوق توسعه ملی با اعتبار  77 میلیارد ریال در هفته دولت به بهره برداری میرسد.

وی گفت: از پروژه های هفته دولت امسال ، 29 پروژه مربوط به عملیات آبخیزداری و آبخوانداری بوده ، دو پروژه در بخش مدیریت رواناب ،دو پروژه هلالی آبگیر و یک پروژه نیز در بخش  جنگل‌(چندل کاری در خور آذینی )  می‌باشد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان افزود: سطح عملیات بیولوژیک و بیومکانیک این پروژه ها   3464 هکتار می باشد، شهرستان حاجی آباد ،میناب و بندرعباس بیشترین تعداد پروژه های قابل افتتاح در هفته دولت را دارند.

پیشرفت 90 درصدی پروژه کاشت نونهال چندل در خور آذینی سیریک

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری هرمزگان همچنین از پیشرفت 90 درصدی پروژه کاشت نونهال چندل در خور آذینی سیریک از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در این شهرستان خبرداد.

وی گفت: به منظور توسعه و احیاء جنگلهای مانگرو در سطحی به مساحت 200 هکتار از اراضی خور آذینی واقع در روستای گناری سیریک به پروژه کاشت نونهال چندل از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی  اختصاص داده شده است که تاکنون حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است .

ذاکری افزود: یکی از روشهای مهم احیاء و توسعه جنگلهای مانگرو ،بخصوص گونه چندل که تنها رویشگاه طبیعی آن درایران در خور آذینی این شهرستان است که هر ساله این امر برای حفظ وتوسعه  گونه چندل صورت می پذیرد.

عملیات بیومکانیک حوزه حجت آباد  از محل صندوق توسعه ملی 95 درصد پیشرفت دارد

ذاکری از پیشرفت 95 درصدی پروژه ذخیره نزولات آسمانی( هلالی آبگیر) در منطقه  حجت  آباد هشتبندی خبر داد و گفت: يكي از مهمترين برنامه هاي اين اداره توسعه طرح هاي بیابانزدایی و آبخیزداری در نقاط مختلف شهرستان با هدف حفظ و  تثبيت خاك ، تغذيه سفره هاي زيرزميني و  پيشگيري از سيلاب است.

مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری هرمزگان افزود: اجرای این پروژه از خرداد ماه سال جاری با هدف ذخيره نزولات آسماني، كنترل هرزآب ، كنترل سيلابها، جلوگيري از فرسايش خاك، كاهش خطرات سيلاب، اصلاح مراتع، افزايش رطوبت خاك و تغذيه آبهاي زيرزميني در مرتع ممیزی شده تیغ سیاه  در سطح 100 هکتار آغاز شده بود که هم اکنون شاهد اتمام پروژه مذکور هستیم.با توجه به خصوصیات خوب این حوزه آبخیز نظیر شیب کمتر از 2 درصد ، وسعت زیاد اراضی کشاورزی پائین دست اجرای عملیات احداث هلالی آبگیر یکی از راهکارهای مناسب مدیریت پایدار منطقه به شمار می آید.

ذاکری در پایان گفت : یکی از روشهای مهم سازگاری با خشکی و جلوگیری از روند بیابان زایی ، استفاده مفید از منابع آب است و باید تلاش کرد تا حد ممکن از ریزش های جوی و جریان های سطحی به نحو مطلوب استفاده شود .

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵:۰۸

شناسه خبر: 80600

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب