اهداف جنگ روانی خبرگزاری علم و فناوری - اهداف جنگ روانی
قسمت دوم؛

اهداف جنگ روانی

حسن اثماریان در چند یادداشت به بحث مهم جنگ روانی و شیوه های آن پرداخته است که در این نوشتار دومین قسمت این نوشته را می خوانید .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز؛ حسن اثماریان در چند یادداشت به بحث مهم جنگ روانی و شیوه های آن پرداخته است که در این نوشتار دومین قسمت این نوشته را می خوانید :::

 

اهداف جنگ روانی

 

1-القای غم

در جنگ روانی بزرگ نمایی نقاط ضعف و کوچک نمایی نقاط قوت در کنار بزرگ نمایی ها آرزوها و خواست ها و کوچک نمایی امکانات و ستاوردها از روش های القای غم و یاس می باشد.نقش وسایل ارتباطی به خصوص خبرگزاری ها،مطبوعات رادیو و تلویزیون را در رسیدن به این هدف جنگ روانی نباید نادیده گرفت چون این ابزارها می توانند با پرورش نفرت گسترش افسردگی اشاعه نگرانی اضطراب واهمه و ترس (ترس از فقر،گرانی،تهدید خارجی و...)روحیه جامعه را متزلزل می گرداند.

 

2- القای یاس و نا امیدی

در راستای القای یاس و ناامیدی سعی می شود تا فرد و جامعه در جریان حرکت به سوی هدف خود و آرمان هایش در مقاطع گوناگون به طور مکرر و پیوسته احساس شکست نموده و معتقد به ناتوانی گردد.برای کشاندن افراد یک کشور به سوی یاس و ناامیدی باید با تکرار سخن در مورد محرومیت ها خرابی ها شکست در جنگ و... و با استفاده از عوامل اقتصادی،ساسی و روانی حالت سرخوردگی را در آنان به وجود آورد.سپس با در نظر گرفتن زمان مناسب ، سرخوردگی را در آنان به وجود آورد.ع 

 

3-ایجاد رعب و وحشت

در جنگ روانی سعی می شود که با تخریب فکری و روانی مردم نیروهای نظامی را سست و انگیزه مقاومت و عدم سازش را در آنها از بین ببرند و برای این منظور از روش ها و وسایل ارتباط جمعی مانند : رادیو، تلویزیون ، مطبوعات ، سینما،اعلامیه و... و گاهی از طریق نظامی بهره می برند.حکومت های استکباری در ایجاد دلهره و جنگ روانی نقش مهمی داشته و برای تثبیت موقعیت خود و بهره برداری از نیروی انسانی ناگزیرند روح شجاعت و شهادت طلبی را در مردم بمیرانند و ترس را بر ارواح آنان حاکم کنند . وسایل ارتباط جمعی استکباری به جای ایجاد رعب و وحشت خبرهای تازه و جذاب را منتشر ساخته تا تازگی خبر تاثیر بیشتری بر روی مخاطبان داشته باشد و برای تاثیر خبر سعی می کنند اخبار را حقیقی جلوه دهند به این صورت که با گفتن حقیقت در قسمتی از خبر ، این تاثیر را بر شنونده می گذارد که امانتداری در نقل خبر رعایت شده تا زمینه مناسبی برای پذیرش و واقعی قلمداد نمودن تفسیر خبر به وجود آورند.

 

ادامه دارد ...

گردآوری و تنظیم: حسن اثماریان

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸:۰۵

شناسه خبر: 80608

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
محمد
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۲:۵۳

بسیار مفید است

شهرام
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۲:۱۰

عالی بود

اشتراک گذاری مطالب