آیا پدیده «تغییرات اقلیمی» کنونی واقعا بی‌سابقه است؟

در طول ۲۰۰۰ سال گذشته اکوسیستم سیاره زمین جابه‌جایی‌های اقلیمی به شدت آشکاری را تجربه کرده است. به عنوان مثال متخصصان از اواخر قرن ۱۵ تا اواخر قرن ۱۹ میلادی را «عصر یخبندان کوچک» نامگذاری می‌کنند. یا مثلا یک دوره اقلیمی در حوالی قرون ۱۰ و ۱۱ میلادی دوره «ناهنجاری اقلیمی» نام گرفته است.

یک مطالعه تازه نشان می‌دهد که سرعت وقوع تغییرات اقلیمی کنونی که برپایه فعالیت‌های انسانی بر روی کره زمین است، در طول ۲ هزار سال گذشته کاملا بی‌سابقه بوده است. تغییر اقلیمی که ما اکنون در حال تماشای آن هستیم را هرگز نمی‌توان با هیچ یک از دوره‌های اقلیمی زمین در طول ۲ هزار سال گذشته مورد مقایسه قرار داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از گیزمودو، یک مطالعه جدید که در دانشگاه برن در اتریش به انجام رسیده ابعاد تازه‌ای از عمق فجایع اقلیمی انسان‌ها را نشان می‌دهد. مطمئنا این مطالعه برای انکارکنندگان تغییرات اقلیمی سنگین است، چرا که بر این استدلال نادرست که تغییر اقلیم یک رخداد طبیعی است که به طور منظم تکرار می‌شود، مهر عدم تایید محکمی می‌زند.

تغییرات اقلیمی کنونی در ۲ هزار سال گذشته بی‌سابقه بوده است

به زبان ساده‌تر، در طول ۲۰۰۰ سال گذشته اکوسیستم سیاره زمین جابه‌جایی‌های اقلیمی به شدت آشکاری را تجربه کرده است. به عنوان مثال متخصصان از اواخر قرن ۱۵ تا اواخر قرن ۱۹ میلادی را «عصر یخبندان کوچک» نامگذاری می‌کنند. یا مثلا یک دوره اقلیمی در حوالی قرون ۱۰ و ۱۱ میلادی دوره «ناهنجاری اقلیمی» نام گرفته است.

این مطالعه جدید می‌گوید تغییرات اقلیمی در حال وقوع نه به دلیل فعالیت‌های آتشفشانی و یا وقایع طبیعی دیگر، بلکه در نتیجه فعالیت‌های انسانی است که در طول ۲۰۰۰ سال گذشته کاملا بی‌سابقه بوده است.

تغییرات آب‌وهوایی یا تغییر اقلیم یعنی هر تغییر مشخص در الگوهای مورد انتظار برای وضعیت میانگین آب‌وهوایی، که در طولانی‌مدت در یک منطقهٔ خاص یا برای کل اقلیم جهانی رخ بدهد. تغییر اقلیم نشان‌دهندهٔ تغییرات غیرعادی در اقلیم درون اتمسفر زمین و پیامدهای ناشی از آن در قسمت‌های مختلف کرهٔ زمین می‌باشد.

آب‌وهوا در آن و به خودی خود، یک سیستم پویای غیرخطی نامنظم است، اما در بسیاری از موارد، مشاهده می‌شود که اقلیم (یعنی وضعیت میانگین آب و هوا) به درستی ثابت و قابل پیش‌بینی است. این مسئله شامل دمای متوسط، میزان بارش، روزهای آفتابی، و بسیاری متغیرهای دیگری می‌شود که در هر مکانی می‌توان آن را سنجش نمود. اما، تغییراتی نیز درون محیط زمین وجود دارند که می‌تواند بر اقلیم آن تأثیر بگذارد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 80625

مطالب مرتبط :
حیات وحش

انسان‌ها در ۵۰ سال گذشته ۷۰ درصد از حیات وحش را نابود کرده‌اند

جمعیت حیات وحش جهانی در طول نیم قرن گذشته به میزان بی سابقه ۷۰ درصد با کاهش همراه بوده است. یک گزارش مهم و جهان شمول از تاثیرات بی اما و اگر فعالیت های انسانی بر تنوع زیستی زمین حکایت دارد. جنگل زدایی, بیابان زایی، فعالیت های صنعتی و حمل و نقل افسارگسیخته انسان ها، زندگی در اکوسیستم زمین را بیش از همیشه برای گونه های مختلف موجودات دشوار کرده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب