گردبادها تغییرات عنکبوت‌های مهاجم را کنترل می‌کنند خبرگزاری علم و فناوری - گردبادها تغییرات عنکبوت‌های مهاجم را کنترل می‌کنند
به تازگی مشخص شد؛

گردبادها تغییرات عنکبوت‌های مهاجم را کنترل می‌کنند

محققانی که پس از گردبادها رفتار عنکبوت‌ها را بررسی می‌کنند دریافتند آب و هوای بد مانند گردبادهای استوایی تاثیر قابل توجهی بر جمعیت مناطق در معرض طوفان دارند که در آن عنکبوت‌های مهاجم بهترین فرصت بقا را دارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Science Daily؛ تندبادها می‌توانند درختان را از جا کنده و با قدرت جمعیت‌های مختلف را در جنگل‌ها جایگزین نمایند و فشارهایی خاص را بر بسیاری از جانداران تحمیل نمایند.

پروییت، سرپرست محققان این تحقیق در این ارتباط بیان داشت: «فهمیدن تاثیرات محیطی این شرایط بد آب و هوایی بر دگرگونی و انتخاب طبیعی بسیار اهمیت دارد. با افزایش سطح آب دریا وقوع طوفان‌های استوایی نیز افزایش می‌یابد. اکنون بیش از همیشه نیاز به مبارزه با آنچه تاثیرات زیست‌بومی و انقلابی این طوفان‌ها برای حیوانات داریم.»

به منظور انجام این تحقیق دانشمندان وادار به گذراندن بسیاری از چالش‌های لوجستیک و روشمندی شدند که شامل پیش‌بینی خط سیر تندبادهای استوایی بود. زمانی که مسیر باد تشخیص داده شد، آن‌ها جمعیت‌ها را پیش از تندباد نمونه‌گیری نمودند و پس از گذشت 48 ساعت به محل بازگشتند.

آن‌ها 240 کلنی را در مناطق در معرض طوفان نمونه‌گیری نمودند و آن‌ها را با نواحی کنترل مقایسه نمودند. پروییت در این باره افزود: «تندبادهای استوایی احتمالا همه عوامل استرس‌زا را با جایگزینی تعداد شکار بالدار و افزایش تابش نور خورشید تحت تاثیر قرار می‌دهد. میزان تهاجم نیز در میان نسل‌ها در این کلنی‌ها منتقل می‌شود و همین امر دلیل اصلی بقا و توانایی این موجودات برای تولیدمثل است.»

این تحلیل نشان داد پس از رخداد تندباد استوایی، کلنی‌های دارای پاسخ‌های تغذیه‌ای تهاجمی‌تر تخم‌های بیشتری گذاشته و عنکبوت‌های بیشتری برای زمستان جان سالم به در می‌برند. این روند در میان چندین طوفان که از نظر اندازه، مدت و شدت متفاوت بودند ثابت بود که بیانگر آن است که این اثرات بیانگر پاسخ‌های دگرگونی مقاوم هستند.

زمان انتشار: شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 80643

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب