اقدامی جدید در علم چشم‌پزشکی؛

تحریک عصب بینایی به منظور کمک به افراد کور

دانشمندان با تحریک عصب چشمی در حال بررسی راه‌های جدید فراهم‌نمودن پیام‌های بصری برای افراد کور هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Science Daily؛ محققان در حال توسعه تکنولوژی برای افراد کور هستند که کاملا از کره چشم عبور نموده و پیام را به مغز منتقل می‌کند. آن‌ها این کار را با تحریک عصب چشمی توسط نوع جدیدی از الکترود به نام OpticSELINE انجام می‌دهند.

سیلوسترو میسرا سرپرست محققین این تحقیق بیان داشت: «ما بر این باوریم که تحریک درون عصبی راه‌حلی جالب برای ابزارهای نوروپروستتیک و بازگردانی عملکرد حرکتی است. پتانسیل تبدیل این روش کاملا بالا است.

طبق برآوردها 39 میلیون نفر در جهان به کوری دچار هستند. بسیاری از عوامل مانند ژنتیک، جداشدگی شبکیه، تروما، سکته قشر بینایی، کوری تدریجی، آب مروارید و عفونت می‌توانند باعث کوری شود. برخی از انواع کوری موقت بوده و با دارو قابل درمان است. اما برخی دیگر از انواع کوری دائمی هستند.

ایده‌ای که در پس این طرح قرار دارد تولید نورانگارها است که خود در حقیقت احساس دیدن نور به شکل الگوهای سفید بدون دیدن نور به صورت مستقیم است. کشت شبکیه‌ای که یک ابزار جانهشتی برای کمک به افراد کور است، دارای نقص ضابطه استثنا است. به عنوان مثال نیم میلیون نفر در جهان به دلیل تورینه تباهی که یک اختلال ژنتیکی است، کور هستند، اما تنها چندصد بیمار توانایی کشت شبکیه‌ای را به دلایل پزشکی دارند. کشت مغزی که قشر بصری را مستقیما تحریک می‌کند استراتژی خطرناک دیگر است.

با این تکنولوژی الکترود، OpticSELINE  بشر شامل 48 تا 60 الکترود خواهد شد. این تعداد محدود از الکترودها به منظور بازگردانی کامل بینایی کافی نیست. اما این پیام‌های بصری محدود به منظور فراهم‌نمودن کمک به بینایی در زندگی روزمره قابلیت مهندسی دارد.

زمان انتشار: شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 80665

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب