بنیاد برکت از طرح های دانش بنیان حمایت می کند/ شنا خبرگزاری علم و فناوری - بنیاد برکت از طرح های دانش بنیان حمایت می کند/ شناسایی ۱۳ طرح برتر استارتاپی
نماینده طرح بنیاد برکت:

بنیاد برکت از طرح های دانش بنیان حمایت می کند/ شناسایی ۱۳ طرح برتر استارتاپی

نماینده طرح بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: بنیاد برکت در طرح دانش بنیان هم ورود پیدا کرد مجموعه ای به نام دانش بنیان برکت تشکیل شد که جلسات اولیه آن را با مسئولین پارک علم و فناوری و بنیاد علمی نخبگان برگزار کردیم. در این راستا بنیاد برکت یک جشنواره استارآپی انجام داد که در بین آن ها ۱۳ طرح برتر استارتاپی را شناسایی شد و پنج طرح از محصولات آن را پیش خرید کردیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گزاری شهرستان مسجدسلیمان با حضور حجت الاسلام و المسلمین حیدر حجتی نیا سرپرست فرمانداری، حسین شهابی نماینده بنیاد برکت و هیئت همراه، همچنین جمعی از مسئولان دستگاه های اجرایی شهرستان مسجدسلیمان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

هدف از برگزاری این جلسه پیگیری اجرای یک هزار طرح اشتغال زایی کوچک بود که هنگام سفر نماینده ستاد اجرائی فرمان(ره) به مسجدسلیمان جهت رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان این شهرستان مصوب شده بود.

اجرای 3 هزار و 500 طرح اشتغال زایی برای خوزستان

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین حیدر حجتی نیا سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان اظهار کرد: در حال حاضر جوانان زیادی در شهرستان هستند که آموزش های مهارتی لازم را در زمینه های گوناگون گذرانده اند ولی شغلی برای آن ها در نظر گرفته نشده است.

وی افزود: این آمار بیکاری در مسجدسلیمان فوق العاده آزار دهنده است بنابراین اجرای طرح اشتغال زایی را باید مطابق با نیازمندی های شهرستان مطرح کنیم.

سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان بیان کرد: برای اجرای طرح های اشتغال زایی قریب به ۹۵ میلیارد تومان برای مسجدسلیمان تخصیص داد که فرصت یک اشتغال خوبی را در این شهرستان ایجاد می کند.

در ادامه حسین شهابی نماینده طرح بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: امسال ابلاغیه ای مبنی بر اجرای 3 هزار و 500 طرح اشتغال زایی برای خوزستان در نظر گرفته شده است که طرح ها بین ۲۷ شهرستان تعمیم داده شد.

وی افزود: در جریان سفر مسئول ستاد اجرائی فرمان امام(ره) مصوب شد که یک هزار طرح اشتغال زایی کوچک برای مسجدسلیمان اجرا شود که ضریب اشتغال آن ۲/۸ است.

اجرای طرح های اشتغال زایی کوچک در مسجدسلیمان

نماینده طرح بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) عنوان کرد: با توجه به اینکه از کل  3 هزار و 500 طرح مورد نظر یک هزار طرح آن متعلق به این شهرستان مسجدسلیمان است باید با همت بیشتری برای رسیدن به هدف تلاش کنیم.

شهابی ادامه داد: سال گذشته طرح اشتغال زایی بر پایه دامداری بود ولی امسال ۵۰ درصد این کار به اجرای سایر مشاغل خانگی تعلق گرفت و در این زمینه تنوع شغلی را لحاظ کردیم.

وی اضافه کرد: در بنیاد برکت مسجدسلیمان سه کار صورت گرفت که شامل اجرای طرح هایی چون سحا، آسمان و مشارکت اقتصادی است.

نماینده طرح بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) مطرح کرد: طرح سحا اجتماع محور و به ازای فرد است یعنی کارگروه کمیته اشتغال محور در فرمانداری تشکیل خواهد شد سپس تشکیل کارگروه های روستایی در نظر گرفته می شود.

وی در همین ارتباط توضیح داد: برای این کار روستاهای بالای ۵۰ خانوار معرفی می شوند ضمن اینکه برای این کار پنج تسهیلگر قرار دادیم.

بهبود وضع معیشتی روستاها از اهداف مهم بنیاد برکت

شهابی در خصوص اجرای طرح آسمان خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اهداف مورد نظر بهبود وضع معیشتی روستاها است که طرح آسمان با هدف بهبود وضع معیشتی روستاییان در چهار نقطه استان که یکی از آنان مسجدسلیمان است اجرا می شود.

نماینده طرح بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تصریح کرد: یکی دیگر از مباحث مطرح شده مشارکت اقتصادی با نسبت ۴۹ به ۵۱ درصد است که عمومی خواهد بود.

وی ادامه داد: در این زمینه  کارخانجات تا سقف ۲ میلیارد یا ۵ تا ۷ میلیارد تومان موارد مناسبی برای اجرای این طرح هستند و نیاز است این اعداد را شناسایی و به مجری کار ارائه کنیم.

شهابی بیان کرد: در اجرای طرح اشتغال زایی یک سری شغل های تعریف شده مورد هدف بنیاد هستند که در این زمینه فعالیت می کنند البته یک تعداد شغل ها و حرفه های دیگر نیز وجود دارد که از سوی دستگاه های متولی شهرستان در کارگروه پیشنهاد می شود.

وی یادآور شد: لیست مشاغلی که بنیاد می تواند ورود کند در اختیار شما قرار خواهد گرفت ضمن اینکه مشاغل پیشنهادی شما با توجه به نیازمندی های این شهرستان نیز در نظر گرفته می شود که پس از بررسی تایید خواهد شد چرا که هدف، ایجاد اشتغال است.

لزوم رعایت تناسب بین تسهیلات و سرمایه گذاری

نماینده طرح بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)  تاکید کرد: درباره بحث تراکم جمعیتی نیز تمرکز روی مسجدسلیمان قرار خواهد گرفت و قرار است در این زمینه از طریق مدیر عامل بنیاد برکت و مدیران ارشد با توجه به مستنداتی که از وضعیت شهرستان ارائه شده تمرکز روی شهرستان خاصه این نقطه قرار بگیرد.

وی افزود: نکته مهمی که قابل مطرح کردن خواهد بود این است اگر چه یکی از اهداف کلان بنیاد این است که به روستاها رسیدگی شود ولی این قضیه در مسجدسلیمان معکوس است یعنی ۸۰ درصد در شهرستان اقدام می کنیم و تنها ۲۰ درصد این طرح در روستاها اجرایی خواهد شد.

شهابی درباره بانک های عامل اجرای این طرح اظهار کرد: وام های تا سقف 10 میلیون و کمتر از آن را بانک پارسیان بر عهده می گیرد و وام های بالاتر از آن نیز بر عهده بانک قرض الحسنه مهر ایران است.

وی همچنین درباره تناسب سرمایه گذاری و تسهیلات بیان کرد: این تناسب باید رعایت شود یعنی اگر طرحی با ۵۰۰ میلیون اجرا می شود عملا پرداخت وام ۴۰ میلیونی به آن تاثیری ندارد و این کار با مشارکت گروهی جهت دریافت چندین وام اجرائی خواهد شد.

آموزش مهارت به متقاضیان طرح های اشتغال زایی

نماینده طرح بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خاطرنشان کرد: بنیاد برکت در طرح دانش بنیان هم ورود پیدا کرد مجموعه ای به نام دانش بنیان برکت تشکیل شد که جلسات اولیه آن را با مسئولین پارک علم و فناوری و بنیاد علمی نخبگان برگزار کردیم.

وی عنوان کرد: در این راستا بنیاد برکت یک جشنواره استارآپی انجام داد که در بین آن ها ۱۳ طرح برتر استارتاپی را شناسایی شد و پنج طرح از محصولات آن را پیش خرید کردیم.

شهابی توضیح داد: طرح های دانش بنیان از اولویت های اول بنیاد است سپس طرح های مانند بوم گردی، پرورش ماهی و بلدرچین در مراحل بعدی کار این بنیاد است.

وی تصریح کرد: سال گذشته در جهت افزایش بهره وری هرچه بیشتر طرح ها حدود ۸۷۰ نفر را که وام گرفته بودند در زمینه های مهارتی مختلف آموزش دادیم در این زمینه بنیاد برکت در سطح کلان با سازمان فنی و حرفه ای و جهاد کشاورزی توافقاتی انجام داده است.

نماینده طرح بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اضافه کرد: اولویت این طرح را به متقاضیان و مهارت آموزان فنی و حرفه ای واگذار می کنیم و در نهایت کسانی که وام بگیرند ولی آموزشی ندیده اند به این مراکز معرفی خواهند شد که از طریق بتوانیم سطح علمی و اشتغال را ارتقاء بدهیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳:۰۳

شناسه خبر: 80674

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب