کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) طراحی خبرگزاری علم و فناوری - کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) طراحی و بومی سازی شد
توسط محققان شرکت فنی مهندسی سپاهان مکاترونیک:

کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) طراحی و بومی سازی شد

کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) با امکان برنامه ریزی با انواع کامپایلر ها و گسترش کارت های جانبی، توسط محققان شرکت فنی مهندسی سپاهان مکاترونیک، مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان طراحی و بومی سازی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) با امکان برنامه ریزی با انواع کامپایلر ها و گسترش کارت های جانبی، توسط محققان شرکت فنی مهندسی سپاهان مکاترونیک، مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان طراحی و بومی سازی شد.

مرجان مهرورز، رئیس هیئت مدیره این شرکت در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: کنترل سیستم ها و پروسه ها نظیر کنترل وضعیت ها، مقادیر تنظیمی (دما، فشار، رطوبت، زمان و غیره) و آلارم ها، جز جدانشدنی تمامی صنایع است و تقریبا در تمامی سیستم های کنترلی مربوط به صنایع نفت و گاز (پتروشیمی ، پالایشگاه)، صنایع فولاد سازی، صنایع ریسندگی و بافندگی، صنایع شیشه سازی، صنایع چاپ و بسته بندی، صنایع آسانسور، BMS هوشمند سازی ساختمان ها، صنایع دارو سازی و تمامی صنایع که به نوعی با کنترل در ارتباط هستند استفاده از PLC امری ضروری می باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت فنی مهندسی سپاهان مکاترونیک، تصریح کرد: کنترلرها نقش مغز یک سیستم را برعهده دارند، همانند عملکردCPU در کامپیوترها تمامی فرمانها و کنترل اجرای آنها، نظارت عیب یابی و غیره برعهده کنترلر است.

وی افزود: با وجود این که PLCها با قابلیتهای مختلف کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف دارند، اما در گذشته اکثر PLC موجود در صنعت به دليل نبود نمونه ایرانی و پايين بودن قيمت ارز و ملاحظات اقتصادي از طریق واردات تامین و مورد استفاده قرار گرفته است و تقریبا می توان گفت تمامی PLC های موجود در بازار ایران وارداتی هستند.

مهرورز بیان کرد: PLCها موجود قابلیت برنامه پذیری با انواع کامپایلرها را ندارند و برنامه ریزی آنها تنها با نرم افزار مخصوص به خود  امکان پذیر می باشد، همچنین کارت های جانبی هر کدام از PLC ها مخصوص همان PLC بوده و امکان استفاده در PLCهای دیگر را ندارد.

رئیس هیئت مدیره شرکت فنی مهندسی سپاهان مکاترونیک با بیان این که در شرایط اقتصادی فعلی، عملا درگیر یک جنگ اقتصادی شده ایم و تمایل به کاهش هزینه های جانبی و درنتیجه هزینه نهایی تولید بسیار حائز اهمیت است و چرخ صنعت باید با هزینه های کمتری بچرخد، ادامه داد: مشکلات ومعایبی مشاهده شد و ما را برآن داشت در راستای بومی سازی و با اتکا به دانش فنی خود اقدام به طراحی و ساخت PLC هایی با قابلیتهایی منحصر بفرد کنیم.

وی ادامه داد: با تمام توان در راستای اهدافی که در نظر گرفته بودیم جلو رفتیم و توانستیم PLC هایی را طراحی و تولید کنیم که دارای قابلیت برنامه ریزی با انواع کامپایلرهایی مانند بسکام، کدویژن، فلوکد و غیره هستند.

مهرورز افزود: PLC هایی را طراحی و تولید کردیم که امکان اضافه شدن کارت های دیجیتال ورودی و خروجی، کارت های آنالوگ ورودی و خروجی، کارت های مخصوص انواع سنسورها و کارت های شبکه را دارا می باشد.

رئیس هیئت مدیره شرکت فنی مهندسی سپاهان مکاترونیک ابراز داشت: این کارت های جانبی قابلیت استفاده مجزا در سیستم های کنترلی دیگر را نیز دارا هستند، و این خود از ویژگیهای منحصر به فرد PLC  و کارت هایی جانبی طراحی شده می باشد.

 

براي اولين بار در ايران به يك روش خاص تولید PLC دست یافتیم

 مهرورز خاطرنشان کرد: يك روش تولید PLC براي اولين بار در ايران و امکان بومی سازی و خودکفایی در زمینه ساخت PLC ها با توانایی ساخت مدل هایی PLC با خصوصیات منحصر به فرد، بهترین خبری است که در این حوزه می توانیم داشته باشیم.

 

نیاز کشور و میزان ارزبری این محصول چقدر است؟

احمد بینا مدیرعامل شرکت فنی مهندسی سپاهان مکاترونیک، در پاسخ به این سوال با بیان این که کشورهای آلمان، چین، ژاپن، کره جنوبی، انگلستان، ایتالیا و آرژانتین تولید کنندگان عمده این محصول هستند، گفت: طبق آخرین آمار گمرک ایران سال ۹۶ واردات PLC بیش از۳۰میلیارد تومان گزارش شده است.

وی ادامه داد: محققان ایرانی در ساخت نمونه های مشابه کنترلرهای خارجی ورود کرده بودند و دو سه نمونه محصول داخلی هم وجود دارد که بصورت خیلی مختصر و سفارشی تولید می شود، اما در محصول ما قابلیتهایی ایجاد شده که فراتر از نمونه های موجود تولید داخل و یا وارداتی است.

مدیر عامل شرکت فنی مهندسی سپاهان مکاترونیک، خاطرنشان کرد: مضاف بر آن قیمت نمونه وارداتی حداقل 1.2 میلیون تومان بوده و نمونه های داخل هم حداقل ۸۵۰ هزار تومان قیمت دارد در حالی که محصول تولیدی ما با قیمتی حدود ۳۵۰ تا۴۰۰ هزار تومان عرضه می شود.

بینا با تاکید بر توجیه اقتصادی بالای این محصول، خاطرنشان کرد: قاعدتا برای یک دستگاه صنعتی که حداقل به ۵ یا۶ کنترلر و نمایشگر نیاز دارد نصف شدن هزینه ها بسیار بسیار مقرون به صرفه است و علاوه بر آن  قابلیتهای منحصر بفرد هم داریم.

بینا در پاسخ به این سوال که با توجه به قابلیتها و صرفه اقتصادی قابل توجه بنظر می رسد که استقبال خوبی هم شده باشد، بیان داشت: بله استقبال شده اما نه آنقدر که ما انتظار داریم یا شما تصور می کنید، کلا plcها براساس شرایط و محیط کاری انتخاب می شوند، برای نمونه  صنایع نفتی بخاطر اهمیت بالا و حساسیت هایی که دارند بیشتر استفاده از محصولات بابرندهای معتبر خارجی مثلABB;alen bradley; siemens که سابقه و سرتیفیکیتهای خاص دارند را ترجیح می دهند تا احتمال خطا را به حداقل برسانند و یکی از معضلات ما ورود به بازار صنایع نفت است.چراکه بازار صنایع نفت پرسود ولی درعین حال پرمسئولیت است.حداقل سالانه ۵۰۰عدد انواع پی ال سی هایی با برندهای معتبر و خاص در صنایع نفتی استفاده می شود و امیدواریم باورمان کنند و بتوانیم نیاز  این نوع صنایع را با تولید داخل تامین کنیم.

 

تولید محصول در چه مرحله ای قرار دارد؟

بینا در پاسخ به این سوال، اظهار داشت: فعلا در مرحله ساخت نمونه آزمایشگاهی قرار دارد و از نظر خرید تجهیزات آزمایشگاهی، خرید مواد اولیه، هزینه های خدمات آزمایشگاهی، مشاوره و غیره تاحدی خودکفا هستیم اما برخی از مواد اولیه مثل آی سی ها تنها در تعداد محدود و مشخصی از کشورهای دنیا تولید می شوند و بقیه کشورها صرفا وارد کننده هستند.

وی افزود: براساس بیزینس پلن طراحی شده توسط اعضای این تیم و طبق محاسبات انجام شده، برای راه اندازی پروژه تولید انبوه این محصول(معادل با تولید 10هزار عدد درسال) به سرمایه ثابت 230 میلیون تومان و سرمایه درگردش (سه ماهه)370 میلیون تومان نیاز است،که سود خالص آن 1200میلیون تومان خواهد بود. عمده هزینه ها مربوط به هزینه های پرسنلی وتجهیزات آزمایشگاهی است و در این راستا از حمایتهای معنوی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بهره مند شده ایم و  قولهایی در راستای حمایتهای مادی در قالب حمایت از ایده محوری نیز از طرف این شهرک دریافت کرده ایم. هزینه ها بعد از رسیدن به تولید انبوه بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر خواهد بود.

 

این محصول متکی به ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار است، چه توانمندیها و ضعف هایی در این دو مورد وجود دارد؟

رئیس هیئت مدیره شرکت فنی مهندسی سپاهان مکاترونیک، تصریح کرد: در زمینه نرم افزاری خوشبختانه متخصصین بسیار خبره و بامهارتی درکشور هستند که متاسفانه به دلایل مختلف مثل نبود شغل مناسب و شایسته سالاری گاها قصد مهاجرت از کشور را دارند و یامهاجرت کرده اند.

مهرورز  افزود: آی تی و نرم افزار و در کنار آن دانش برق و الکترونیک امروزه جز پرکاربردترین مشاغل دنیا هستند و نیاز به متخصصان دراین حوزه روز به روز درحال افزایش است و می طلبد که مسوولان نگاه ویژه ای به این حوزه داشته باشند و شاید با ایجاد خودکفایی و بومی سازی در حوزه تولید اینگونه محصولات بتوان به ارتقا دانش ملی و نیز جلوگیری از فرار مغزها کمک کرد.

وی تصریح کرد: اعضای تیم ما هم جز نخبگانی بودند و هستند که از کمپانی ها و شرکتهای معتبر جهانی دعوت به همکاری شده اند و حتی برای گذراندن دوره هایی و یا به قصد اقامت دایمی کشور را ترک کرده اند اما با گذشت زمان کوتاهی عشق به وطن و احساس دِین به کشور و اینکه نیاز به متخصصان برای حفظ آرمانهای میهن امری ضروریست به وطن بازگشته و انتقال دانش  به وطن را به اقامت در سرزمین دیگر ترجیح داده اند.

 

باتوجه به تجربه سفر به خارج، کشورهای خارجی چگونه نخبگانی ما را جذب می کنند  

مهرورز در پاسخ به این سوال ،تصریح کرد: کشور آلمان یکی از مقاصد پرطرفدار برای متخصصان حوزه اتوماسیون صنعتی است که از نظر سطح اشتغال بالاترین آمار و درعین حال بیشترین نیاز را به این چنین متخصصانی دارد، لذا با فراهم کردن امکانات و شرایط مناسب کاری نظیر حقوق و مزایای بالا، تسهیلات اسکان، دریافت کارت اقامت در مدت زمان کوتاه تر از بازه زمانی قانونی و امنیت شغلی برای این متخصصان در جهت جذب هرچه بیشتر نخبگان تلاش می کنند.

مهروز خاطرنشان کرد: در حوزه سخت افزار از نظر خودکفایی در تولید کنترلرها و سرمایه گذاری دراین حوزه ضعف های بسیاری در کشور وجود دارد اصلا توجه کافی به این بخش صورت نگرفته است، آنچه اتفاق افتاده عدم حمایتهای لازم و نیز تمایل بیشتر به واردات کالاها به جای تولید است.

 

تولید محصولاتی مثل کنترل کننده های با توجه به شتاب تکنولوژی در دنیا به چه سمت و سویی می رود، شما چه برنامه هایی در دستور کار دارید؟

بینا گفت: قاعدتا با پیشرفت بی حد وحصر دنیای تکنولوژی از لحاظ قابلیتها و امکانات هرروز محصولات جدیدتر با اندازه و ابعاد کوچکتر، کیفیت بالاتر به بازار عرضه می شود، هدف ما هم رسیدن به سطح تکنولوژی جهانی و بروز کردن سیستمهای خود براساس نیاز بازار و برآورده کردن نیاز مشتری های خرد وکلان است و به تک بعدی بودن معتقد نیستیم، به قلب صنعت و اتوماسیون وارد شده و از نزدیک نیاز بازار را رصد کرده و تلاش می کنیم با دستیابی به بهترین و به روز ترین منابع علمی و سنجش بازار، فناوریهایی کسب کرده و محصولات را بهبود دهیم.

 

سوابق کاری و برنامه های آینده  این شرکت چیست؟

وی در پایان و در پاسخ به این سوال اظهار داشت: شرکت سپاهان مکاترونیک در سال 1387 در زمینه برق، اتوماسیون و مانتیورینگ صنعتی، الکترونیک، ابزاردقیق و مکاترونیک آغاز به فعالیت کرد و در طی 10 سال گذشته، این شرکت افتخار همکاری با صنایع بزرگی همچون صنایع نفت و گاز، صنایع نظامی، پتروشیمی ها، صنایع آهن و فولاد و بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک در حوزه صنعت را داشته و به عنوان یکی از پیمانکاران پروژه های اتوماسیون صنعتی دارای سوابق درخشانی در پروژهای مختلف برق، اتوماسیون و مانتیورینگ صنعتی، الکترونیک، ابزاردقیقو مکاترونیک می باشد.

بینا با یادآوری اینکه کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) در جشنواره ملی یک ایده یک دنیا که اواخر سال ۱۳۹۷ در دانشگاه تهران برگزار  شد هم بعنوان طرح برگزیده بود، تصریح کرد: اهداف شرکت سپاهان مکاترونیک بر دو محور تولید بردهای های کنترلی و انجام پروژه های صنعتی قرار گرفته و این شرکت در نظر دارد به عنوان یکی از تولید کنندگان سیستم های کنترل صنعتی در کشور  فعالیتی پررنگی داشته باشد و در راستای کمک به خود کفایی کشور در این حوزه گام موثری بردارد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۷:۲۲

شناسه خبر: 80678

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب