سرپرست شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان گفت: ما شرای خبرگزاری علم و فناوری - مردم از پزشک انتظار معجزه نداشته باشند/فعالیت ۱۰۲ ساله بیمارستان نفت در مسجدسلیمان
سرپرست شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان:

مردم از پزشک انتظار معجزه نداشته باشند/فعالیت ۱۰۲ ساله بیمارستان نفت در مسجدسلیمان

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، در ایران روز اول شهریور ماه که هم‌ زمان با زادروز دانشمند و طبیب بزرگ ابوعلی سینا است روز پزشک نام گذاری شده است.

 «ابوعلی حسين بن عبداللَّه بن حسين بن علی بن سينا» معروف به شيخ الرئيس، از حكمای بزرگ و علمای نامدار جهان و پزشكان اسلام است که معروف ‌ترین کتاب ‌هایش شفا، دانشنامه علمی و فلسفی جامع و کتاب قانون در زمینه علم پزشکی  هستند.

 وی به طبیعت، گیاهان و حیوانات علاقه خاصی داشت و اوقات فراغت خود را در دشت و صحرا به جست و جو و کسب تجربه می ‌پرداخت ‏بدین صورت از دوران کودکی به خواص گیاهان دارویی و طبابت علاقه‌ مند شد.

کمبود پزشک از زمان رژیم گذشته

در همین ارتباط خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان به سراغ سرپرست شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان رفت تا به همین مناسبت گفت وگویی را با وی انجام دهد.

دکتر علی سرمست متخصص جراحی عمومی از حدود سه سال در مسجدسلیمان به عنوان پزشک متخصص در بیمارستان ۲۲ بهمن مشغول به فعالیت است و از حدود چهار ماه قبل تا کنون نیز به عنوان سرپرست شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان مشغول فعالیت است.

 وی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان در خصوص تاریخچه علم پزشکی در مسجدسلیمان اظهار کرد: بعد از اکتشافت چاه نفت و حضور انگلیسی ها در این شهرستان بیمارستان نفت احداث شد که حدود ۱۰۲ سال از قدمت آن می گذرد و اعمال جراحی زیادی در آن صورت می گرفت.

وی افزود: این بیمارستان خدمات رسانی پزشکی به پرسنل شرکت نفت و عموم مردم در آن زمان را انجام می داد و با توجه به کمبود پزشک که از رژیم گذشته به ارث رسیده بود پزشکان بنگلادشی و هندی نیز در این مکان فعالیت می کردند ولی در حال حاضر تمام متخصصین مورد نیاز را داریم.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان در ارتباط با این مسئله که برای تامین کمبود پزشک چه اقداماتی صورت گرفته عنوان کرد: پزشکان متعهد هستند طرح ضریب کارشان را در شهرستان ها بگذرانند و به نسبت افزایش ضریب محرومیت هر شهرستان مدت حضور پزشک در آن جا کمتر خواهد بود که مسجدسلیمان نیز با توجه به محرومیتی که دارد شامل این طرح است.

۸۰ درصد بار خدمات درمانی مسجدسلیمان بر عهده بخش دولتی است

وی گفت: در بخش دولتی اجباری که باعث می شود پزشک طرح خود را بگذراند تعهد است در بخش خصوصی نیز به انتخاب خود پزشک است که چه جایی را انتخاب کند.

سرمست توضیح داد: نزدیک به ۸۰ درصد بار خدمات بهداشت درمانی مسجدسلیمان بر عهده بخش دولتی بیمارستان ۲۲ بهمن است.

وی ادامه داد: منکر کمبودهای موجود نیستم ولی مسئول تامین پزشک مورد نیاز به عهده معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز است که آن ها نیز بر اساس تعداد نیروهایی که وزارت بهداشت در اختیار آن ها قرار می دهند این خلاء ها را جبران می کنند.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان تاکید کرد: وزارت بهداشت تمایل به جبران کمبود پزشک را دارد منتهی به علت محدودیت در یک رشته تخصصی  در مواقعی مجبور است مناطق را اولویت بندی کند.

شرط ماندگاری پزشکان؛ توسعه همه جانبه مسجدسلیمان  

سرمست در ارتباط با مشکلات پزشکان در مسجدسلیمان خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم از وجود نیروهای خوب، خلاق مانند پزشک و سایر افراد تحصیل کرده بهره لازم را ببریم مستلزم این است که محور توسعه را به طور  کلی در شهرستان گسترش بدهیم.

وی بیان کرد: وجود یک سری مشکلات زیرساختی مانند جاده های نامناسب، نبود فرودگاه و امکانات رفاهی تمایل افراد را برای حضور و ماندگاری در این شهر کمرنگ کرده است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان تصریح کرد: نباید انتظار داشته باشیم یک بیمارستان با امکانات پیشرفته در یک شهرستان باشد اما این شهر از نظر زیر ساختی ایراد داشته باشد این مساله در ماندگاری پزشکان بی تاثیر نیست، باید توسعه همه جانبه باشد بالاخره مسائل خانوادگی این فرد را هم باید در نظر بگیریم و این مشکلات محدودیت هایی را برای ماندگاری وی فراهم می کند.

وی اضافه کرد: مسجدسلیمان یک منطقه محروم محسوب می شود در حال حاضر بین پرداختی های پزشکی که در این منطقه فعالیت می کند با کسی که در شهر دیگری که محرومیت کمتری دارد خدمت می کند تفاوتی وجود ندارد ولی با این حال نیز ماندگاری پزشکان تا به حال تفاوتی با شهرهای دیگر نداشته است.

دکتر سرمست عنوان کرد: یکی دیگر از مشکلات این است که ساختمان اسکان پزشکان برای بیمارستان ۲۲ بهمن نمره دو طراحی نشده است و با توجه به اینکه وظیفه داریم امکانات رفاهی را برای پزشکان متخصص فراهم کنیم ولی متاسفانه پزشکان برای حضور در این شهرستان با مشکل اسکان مواجه می شوند.

اجرای کد ۷۲۴ بهترین خاطره فعالیت در مسجدسلیمان

وی اظهار کرد: خیلی از پزشکان بخش دولتی درآمد خودشان را با بخش خصوصی مقایسه می کنند و طبیعتا ترجیح می دهند بعد از اتمام طرح در این بخش به فعالیت بپردازند یا به شهر دیگری که امکانات بهتر و درآمد بیشتری دارد بروند بنابراین برای ماندگاری پزشکان باید تمام جوانب را سنجید.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان با اشاره به یکی از خاطرات شیرین دوران پزشکی خود مطرح کرد: هنگامی که به قصد تفریح و ورزش شنا به استخر رفته بودیم یک جوان در استخر دچار ضعف عمومی و غرق شدگی شد پس از اینکه توسط غریق نجات از آب گرفته شد علی رغم اینکه علائم حیاتی وی از دست رفته بود توانستیم با کمک اطلاعات پزشکی وی را احیاء کنیم که به لطف خدا به زندگی برگشت.

وی یکی از خاطرات به یاد ماندنی دوران حضور خود در مسجدسلیمان را اجرای کد ۷۲۴ عنوان کرد و افزود: یکی از اتفاقات خوبی که در این شهرستان برای من رقم خورد اجرای کد ۷۲۴  برای درمان سکته مغزی بود که در این زمینه چهار مورد تزریق موفق داروی درمان سکته مغزی داشتیم.

سرمست اظهار کرد: برای تاثیر گذاری دارو روی بیمار نباید سه ساعت بیشتر از زمان علائم سکته مغزی وی گذشته باشد در این مبحث شاید قریب ده برابر این چهار مورد به بیمارستان منتقل شده بودند چون در زمان مورد نظر مراجعه نکرده بودند نتوانستیم کاری برای درمان آن ها انجام بدهیم در این زمینه اطلاع رسانی های خوبی در فضای مجازی انجام دادیم که نیاز است شهروندان توجه بیشتری به آن داشته باشند.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان مسجدسلیمان ادامه داد: ما شرایط لازم را در حد توان در زمینه های مختلف درمان مهیا کردیم ولی نباید انتظار معجزه از پزشک و شبکه بهداشت و درمان داشت، در بهترین جاها هم پزشک و تیم درمان معجزه نمی کنند بلکه تنها بسترهای لازم را فراهم می سازند که از ایجاد عارضه یا بدتر شدن آن جلوگیری کنند.

انتهای پیام /

زمان انتشار: جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳:۵۵

شناسه خبر: 80681

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب