«طراحی موفق (بر پایه علوم اعصاب شناختی)» خبرگزاری علم و فناوری - «طراحی موفق (بر پایه علوم اعصاب شناختی)»
معرفی کتاب؛

«طراحی موفق (بر پایه علوم اعصاب شناختی)»

کتاب «طراحی موفق (بر پایه علوم اعصاب شناختی)» نوشته‌ی مارکو مایوکی، مارگریتا پیلان است که صالح طباطبایی آن را به فارسی ترجمه کرده است. توسط روزنه در سال ۱۳۹۷ و ۱۶۰ صفحه به بازار عرضه شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ در گذشته علوم، بر جهان خارج و پدیده‌های قابل مشاهده یا فضای بیرونی تمرکز داشتند اما در دهه‌ی 50 علمی پایه‌گذاری و در دهه‌ی 70 سازماندهی شد و در دهۀ 90 چنان پیشرفت کرد که آن دهه ”دهه‌ی مغز“ نامگذاری شد؛ این علم به «علوم شناختی» نامگذاری شد که تمام توجه خود را به کشف «فضای درونی» معطوف کرده است.

علوم شناختی به مطالعۀ بین رشته‌ای(علم اعصاب، روان‌شناسی، فلسفه، زبان‌شناسی، جامعه‌شناسی) و علمی ذهن(هوش مصنوعی، رباتیک، شبکه‌های عصبی مصنوعی، کامپیوتر) می‌پردازد. فرایندهای شناختی مانند: حافظه، یادگیری، ادراک، توجه،‌ استدلال، آگاهی، حل مسئله، تصمیم‌گیری، خلاقیت، تصویرسازی ذهنی و ...

در این گزارش سعی شده یک کتاب در این ارتباط به شما خوانندگان محترم معرفی شود:

کتاب «طراحی موفق (بر پایه علوم اعصاب شناختی)» نوشته‌ی مارکو مایوکی، مارگریتا پیلان است که صالح طباطبایی آن را به فارسی ترجمه کرده است. توسط روزنه در سال 1397 و 160 صفحه به بازار عرضه شده است.

مارکو مایوکی (1946)، استاد بازنشسته دانشکده طراحی دانشگاه پلی تکنیک میلان و نویسنده آثار فراوانی در زمینه طراحی، در کتاب حاضر به نقش علوم اعصاب شناختی در رشته طراحی، اعم از طراحی کالا و طراحی خدمت، می پردازد .

مایوکی در کنار تبیین نظریه های مرتبط، با ارائه گوناگون به تطبیق عملی این نظریه‌ها در رشته طراحی پرداخته است . ترجمه حاضر نخستین برگردان فارسی « کامل» از این کتاب است.

این کتاب در هشت فصل طراحی شده است که در هر فصل بصورت مجزا به موضوعاتی مانند: هیجانات و روش های طراحی، طراحی همچون رشته ای تکاملی، هیجانات و طراحی، ادراک و هیجانات، استعاره و طراحی، فرآیند طراحی، مطالعات تک موردی، تحولات آینده می‌پردازد.

نویسنده در این کتاب سعی کرده است اهداف و محدودیت‌های کتاب نیز بیان کند و رابطه‌ی هیجانات با طراحی مصنوعات را اشاره می‌کند تا مبنای استواری برای مطالعات و روش های« طراحی هیجان مدارانه» ارائه نماید. و مثال‌های کاربردی فراوانی نیز در خصوص طراحی، ارتباطات و طراحی تعاملی آورده است.

در فصل پنجم، نقش نئوکورتکس بررسی، و مفهوم استعاره، از منظر علوم شناختی، تعریف می‌شود و در فصل هفتم، مثال‌هایی گوناگونی از طرح‌ها ( پروژه ها)، که برخی از آن‌ها به راستی به اجرا درآمده‌اند، برخی تنها به صورت طرح بر جای مانده‌اند، و برخی همچون فراورده‌های آزمایشگاه های آموزشی‌اند، ارائه می شوند. همه ی آن ها با طراحی هیجانات برای کاربران سرو کار دارند. عمده ی این طرح ها در محیط های مراقبت بهداشت یا برای سامانه های حمل و نقل همگانی پی گرفته شده اند.

نویسنده در این کتاب کوشیده است تا بر پایه یافته‌های علوم اعصاب شناختی شالوده‌ای علمی برای رشته طراحی درافکند.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۷:۵۳

شناسه خبر: 80682

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب