یک کارشناس فضای مجازی مطرح کرد

کاهش آسیب های فضای مجازی به کمک خود مراقبتی و خود کنترلی

یک کارشناس فضای مجازی با اشاره به توسعه وسیع کاربرد اینترنت در سراسر جهان نسبت به شیوع اعتیاد اینترنتی هشدار داد.

سجاد ستوده در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در گیلان با اشاره به این که اینترنت و فضای مجازی بزرگ ترین فناوری بوده که تا کنون توسط بشر طراحی، مهندسی و اجرا شده است، تصریح کرد: این فناوری عظیم همه حوزه های زندگی انسان ها را دچار تغییر و تحول ساخته است و هیچ حوزه ای یافت نمی شود که اثری از فضای مجازی در آن نباشد.

این کارشناس فضای مجازی به حضور پر رنگ فناوری های مرتبط با اینترنت در خانه، مدرسه، محیط کسب و کار و ...، اشاره کرد و گفت: طی سال های اخیر حضور فضای مجازی در زندگی بشر پر رنگ تر از پیش بروز کرده و اکنون به فضایی حقیقی و تاثیرگذار بر سبک زندگی، فرهنگ، پوشش و ... مبدل شده است.

وی با بیان مزیت ها و ظرفیت های فضای مجازی در زندگی روزمره بشر خاطرنشان کرد: این فناوری بزرگ در کنار همه فرصت های کم نظیر و بی نظیری که برای انسان فراهم ساخته، چنانچه به درستی از آن استفاده نشود ممکن است آسیب های قابل توجهی را نیز برای وی به همراه داشته باشد.

ستوده با اشاره به این که بسیاری از جوامع دنیا دچار مشکل بزرگی به نام اعتیاد به فضای مجازی و اعتیاد اینترنتی هستند، گفت: خود مراقبتی و خود کنترلی دو راهکاری بوده که برای بهره برداری صحیح از فضای مجازی به نحوی که دچار آسیب های کمتری از سوی آن شویم، مورد نیاز است.

وی با بیان آسیب های روحی و جسمی ناشی از استفاده نادرست از فضای مجازی خاطرنشان کرد: به مجموعه اعمال، رفتار و توصیه هایی که لازم است توسط فرد صورت گیرد تا به واسطه آنها آسیب های جسمی ناشی از فضای مجازی را کاهش دهد، خود مراقبتی گفته می شود.

ستوده ادامه داد: خود کنترلی شامل اعمال، رفتار و توصیه هایی شده که باعث می شوند فرد دچار آسیب های کمتری در حوزه روحی و روانی از کاربرد فضای مجازی شود.

وی خود مراقبتی و خود کنترلی را مدلی از پیشگیری دانست که به کمک آنها به آسیب های جسمی و روحی کمتری در نتیجه استفاده از فضای مجازی دچار می شویم، و افزود: مجموعه خود کنترلی و خود مراقبتی دو اصل بسیار مهم در حوزه مدیریت فضای مجازی در خانواده است که یادگیری و به کار گیری آن برای همه خانواده ها الزامی است.

ستوده در ادامه تصریح کرد: اعتیاد اینترنتی به قدری از اهمیت ویژه ای برای جوامع امروزی برخوردار است که بسیاری از کشورهای توسعه یافته و به ویژه کشورهای شرق آسیا، مراکزی را برای بازپروری افراد معتاد به اینترنت راه اندازی کرده اند.

وی با بیان این موضوع که اعتیاد اینترنتی معضل اصلی عصر ارتباطات است، افزود: این نوع از اعتیاد به واسطه استفاده بیش از حد از ابزارهای دیجیتال و فناوری، موجب ایجاد وابستگی بین فرد و ابزار اینترنتی مثل گوشی تلفن همراه شده به گونه ای که روند عادی زندگی وی را تغییر می دهد.

ستوده با اشاره به این که اعتیاد اینترنتی نشانه هایی دارد که خانواده ها باید مراقب بروز این نشانه ها در فرزندان خود باشند، گفت: این افراد وقت فراوانی را برای اینترنت صرف می کنند، به شدت گوشه گیر شده و از خانواده فاصله می گیرند، و همچنین دچار گسست عاطفی و افت تحصیلی می شوند.

وی با بیان این که خود مراقبتی حوزه پیشگیری از آسیب های جسمی است، افزود: اولین عضو بدن که در ایجاد ارتباط با فضای مجازی نقش دارد چشم بوده که بسیاری از آسیب های ناشی از استفاده نادرست در حوزه فضای مجازی همانند خشکی چشم و تاری دید در این عضو رخ می دهد.

ستوده با اشاره به اختلالات ناشی از استفاده بیش از حد فضای مجازی در چرخه خواب گفت: نور منعکس شده از گوشی های هوشمند تلفن همراه موجب ایجاد اختلال و بی نظمی در ترشح هورمون ملاتونین که بدن را آماده خواب می کند، می شود.

وی در پایان به آسیب های جدی استفاده زیاد از فضای مجازی بر ستون فقرات اشاره و تصریح کرد: گردن پیامکی عارضه ای نوین بوده که از استفاده زیاد تلفن همراه و فشار به مهره های گردن ایجاد می شود.

انتهای پیام/

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲:۴۳

شناسه خبر: 80714

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب