هشدار سازمان ملل نسبت به پیامدهای تغییر اقلیم در ا خبرگزاری علم و فناوری - هشدار سازمان ملل نسبت به پیامدهای تغییر اقلیم در ایران؛ آيا فاجعه طبیعی در انتظار ایران است؟

هشدار سازمان ملل نسبت به پیامدهای تغییر اقلیم در ایران؛ آيا فاجعه طبیعی در انتظار ایران است؟

معاون دبیرکل سازمان ملل می‌گوید ایران در منطقه‌ای گرم و خشک واقع شده و بیابان‌زایی و جنگل‌زدایی از جمله پیامدهای تغییر اقلیم برای این کشور است. به همین دلیل جستجوی به دنبال راه‌حل‌های اجتماعی-اقتصادی مرتفع‌کننده این بحران، باید در اولیت کشورهای منطقه قرار بگیرد.

آرمیدا آلیس‌چاپانا، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد در امور ESCAP (کمیسیون اقتصادی-اجتماعی آسیا-اقیانوسیه) می‌گوید فجایع طبیعی بیشتری که در نتیجه تغییر اقلیم رخ خواهند دارد در انتظار ایرانی است که نیاز به اقدامات فوری و جستجو به دنبال راه‌حل در این زمینه دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از تهران‌تایمز، معاون دبیرکل سازمان ملل می‌گوید سیلی که در شمال ایران رخ داد فقط شروع رخداد‌های محیط زیستی است به زودی به یک اتفاق معمول در ایران بدل خواهد شد. بارش‌های سنگین در اوایل فروردین‌ماه سال جاری به وقوع سیل در ۲۸ استان از ۳۱ استان ایران منجر شد و بیش از ۴۲ میلیون نفر را در ۲۵۳ شهر ایران تحت تاثیر قرار داد و آسیب‌هایی به مراکز دولتی نظیر بیمارستان‌ها وارد کرد.

آيافاجعه طبیعی در انتظار ایران است؟ 

تغییرات اقلیمی مجموعه‌ای از رخدادهای آب و هوایی است که به بی‌نظم شدن ویژگی‌های اقلیمی نقاط مختلف جهان می‌انجامد و وقوع فجایع محیط زیستی سیل، طوفان‌های گرد و غبار، خشکسالی و غیره را افزایش می‌دهد. تغییر اقلیم در بسیاری از مناطق پیامدهای مرگبار داشته است؛ نظیر آنچه در فصل بهار برای بسیار از شهرهای ایران رخ داد.

معاون دبیرکل سازمان ملل می‌گوید ایران در منطقه‌ای گرم و خشک واقع شده و بیابان‌زایی و جنگل‌زدایی از جمله پیامدهای تغییر اقلیم برای این کشور است. به همین دلیل جستجوی به دنبال راه‌حل‌های اجتماعی-اقتصادی مرتفع‌کننده این بحران، باید در اولیت کشورهای منطقه قرار بگیرد.

خانم «آلیس‌چاپانا» در این زمینه ادامه می‌دهد: «یک راه‌حل اقتصادی احتماعی می‌تواند به دو بخش تقسیم شود: اولا ما باید مردم را برای چنین حوادثی آماده کنیم؛ هرچه سطح آمادگی بیشتر باشد، تعداد تلفات و پیامدهای تغییر اقلیم کاهش پیدا خواهد کرد. مسئله بعدی سازگاری است. مثلا ایران باید با طوفان‌های گرد و غبار و ماسه خود را سازگار کند؛ برای این کار در ابتدا باید بفهمد چه چیزی در کشور منجر به این رخداد می‌شود.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲:۰۲

شناسه خبر: 80720

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب