به دلیل مشکلات نتوانسته ام عروسک هایم را ثبت کنم/ خبرگزاری علم و فناوری - به دلیل مشکلات نتوانسته ام عروسک هایم را ثبت کنم/ عروسک های مرا با برند خود به فروش می رسانند
سازنده عروسک های بافتنی خانگی در گفتگو با علم و فناوری:

به دلیل مشکلات نتوانسته ام عروسک هایم را ثبت کنم/ عروسک های مرا با برند خود به فروش می رسانند

بانوی خانه دار ارسنجانی که در خانه به تولید عروسک های بافتنی مشغول است، درمورد مشکلات خود گفت: کمبود نیرو، کمبود فضا، مشکل تامین مواد اولویه، کمبود اعتبارات مالی و... از مهم ترین مشکلات من برای گسترش کارم می باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از ارسنجان استان فارس؛ شاید بتوان گفت مهم دغدغه مردم کشور در شرایط کنونی و وضعیت نابه سامان اقتصادی کشور، اشتغال و درآمدزایی می باشد. از طرفی با وجود سیل عظیم فارغ التحصیلان دانشگاهی در سراسر کشور و ظرفیت محدود استخدام های دولتی و ارگان های مربوطه، بهترین راه حل که می تواند به اقتصاد کشور نیز کمک نماید، مباحث کار آفرینی و استارت آپ ها می باشد که کم کم در سطح کشور در حال فراگیری می باشد و اقشار مختلف مردم و هر کس در حوزه کاری و اطلاعاتی خود دست به کار آفرینی و اشتغال می زند. یکی از حوزه هایی که کارآفرینی در آن در حال رونق گرفتن می باشد، بحث مشاغل خانگی ست که با توجه به گرانی ها و ازفایش سرسام آور قیمت ها، مادر خانواده نیز بتوانند در درآمدزایی برای خرج و مخارج خانواده نقش ایفا نماید.

به همین منظور و برای معرفی یک کارآفرین خانگی، خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در ارسنجان استان فارس به سراغ یک بانوی خانه دار رفته که توانسته با استفاده از یک چرخ خیاطی ساده و با ذوق و هنر خود اشتغال خوبی را برای خود دست و پا نماید که در ادامه بیشتر با او آشنا می شویم :::

** * خودتان را معرفی نمایید ؟


 سعیده لاری متولد1357 در بندر گناوه هستم که در حال حاضر ساکن شهرستان ارسنجان می باشم. تحصیلات من دوم راهنمایی است که دارای سه فرزند، دختر اولی 18 ساله، دومی 14ساله و دختر کوچکم 6سال دارد.

** * اسم عروسک هایی که می سازید چیست ؟


نیوشا نام عروسک های من بافتنی هستند و به دلیل علاقه به دختر کوچکم، نام او را بر روی عروسک هایم گذاشته ام.

** * از چه زمانی به عروسک سازی مشغول شده اید ؟ 
از حدود 8 سال پیش شروع به بافتن و درست کردن عروسک هایم کرده ام.
  
** * آیا برای عروسک های تولیدیتان برند سازی هم کرده اید ؟
 ما با نام نیوشا عروسک هایمان را تولید می کنیم وبه فروش می رسانیم اما هنوز اقدامی جهت برند سازی انجام نداده ایم.

** * آیا اطلاعات خود و عروسک هایتان را در سایت شورای نظارت بر اسباب بازی وارد کرده اید؟
 متاسفانه هنوز اقدام به این کار نکرده ام اما با توجه به ضرورت این کار، می بایست هرچه زودتر در این سایت ثبت نام و اطلاعات خود و عروسک هایم را وارد نمایم.

** * تا به حال در نمایشگاه یا جای دیگری اقدام به عرضه عروسک های خود نموده ایید ؟


 نه ،چون باید کار خانه را انجام دهم و بچه هایم در حال تحصیل اند، وقت به اندازه کافی یک نفره برای تولید انبوه نداشته ام و به دلایل مختلف از جمله نداشتن همکار به تعداد ومواد اولیه کافی وفضای مناسب و... نتوانسته ام آنچنان که باید تولیدات داشته باشم تا در نمایشگاه ها حاضر شوم.

** * استقبال مردم از عروسک های شما چطور است ؟
 خیلی خوب بوده ، ولی به دلیل عدم تولید انبوه نتوانستم تعداد کافی تولید نمایم تا تقاضای همه مشتری ها را پاسخ دهم.

** * برای تولید انبوه تا به حال اقدام کرده اید ؟
 خودم به تنهایی پس از اتمام کارهای خانه، 4عدد عروسک در روز می توانم تولید کنم وتولید انبوه نیاز به دستگاه ، نیروی کار کافی ، فضای کافی ومناسب ، مواد اولیه و پشتوانه مالی کافی دارد که امیدوارم در آینده به این مهم دست یابم.

** * از وام وتسهیلات کار آفرینی استفاده کرده اید ؟ 


 نه به دلایل رفت و آمد های زیاد و گیرهای اداری نتوانستم از این تسهیلات استفاده کنم و با همین دستگاه لباس بافتنی قدیمی و یک چرخ خیاطی دستی که با آن لباس های عروسک ها را تولید می کنم ، من حتی برای دوختن لباس ها ی عروسک هایم آموزش هم ندیده ام و با خلاقیت خودم لباس ها را می دوزم.
 
** * آیا عروسک های تولیدی شما از عروسک های موجود در بازار بهتر است و چه خصوصیات ومزایایی دارد ؟
 بله چون بافتنی و با قابلیت شستشو می باشند سبب می شود که طول عمر بیشتری داشته باشند و نمونه ای با همین شکل و طراحی از آن در بازار تاکنون ندیده ام.

** * وضعیت اسباب بازی های ایرانی در بازار های خودمان چگونه است؟
   بیشتر بازار را اسباب بازی های خارجی و بی کیفیت گرفته و اسباب بازی ایرانی یا وجود ندارد یا خیلی کم است و علت هم عدم حمایت می باشد.

** * به فکر صادرات هم بوده اید ؟ 
 در کشور خودمان مشتری های عمده تامین کننده بازار زیادی ندارد در صورتی که مردم متقاضی هستند ، ولی کشور های حوزه خلیج فارس مشتریان زیادی برای این محصول دارد.

** * مواد اولیه ساخت عروسک های شما ایرانی است یا خارجی ؟ 


 مواد اولیه عروسک های نیوشا بطور کامل ایرانی می باشد.

** در حال حاضر چند نفر در کنار شما کار تولید عروسک را انجام می دهند ؟ 
 فعلا خودم به تنهایی کار می کنم اما امیدوارم بتوانم در آینده باعث اشتغال چند نفری بشوم و کار را گسترش دهم.

** * آیا تاکنون به کسی آموزش هم داده اید ؟ 
در کلاس های آموزش فنی وحرفه ای ارسنجان آموزش داده ام، همچنین به چند نفری هم که علاقه مند بودند به صورت خصوصی آموزش داده ام.
 
** مشکلات و کمبودهای شما برای تولید عروسک های نیوشا چه می باشند؟ 


 وقت کم ، نداشتن فضای کافی برای چند نفر هم زمان ، کمبود دستگاه جدید ، چرخ خیاطی دستی و نیاز به چرخ خیاطی برقی  برای دوخت لباس های عروسک ،  مواد اولیه گران، نداشتن توان مالی کافی و ...
همچنین چون عروسک های من ثبت نشده است عروسک های من را برچسب می زنند  وبه نام  یک برند برای خودشان می فروشند.

** * چه درخواستی از دولت دارید ؟
 حمایت مالی کنند مثل دادن وام ، حمایت از تولید داخلی ، برای مصرف در بازار داخلی تا بتوانم چند نفر دیگر را در کنار خود بکار بگیرم وکار آفرینی کنم. 

** چه توقعی از مردم و کودکان دارید ؟
از مردم کشورم می خواهم که از تولید ایرانی حمایت کنند وکالا های ایرانی بخرند.
 
** * درآمدتان از تولید عروسک چقدر است ؟  


چون تعداد کمی می توانم با این وضعیت تولید کنم درآمد آنچنانی فعلا ندارم اما جدای از دست مزد خودم نیمی از قیمت فروش هر عروسک را به عنوان سود می توان در نظر گرفت.
 
** چگونه می توانید تولید انبوه داشته باشید ؟ 
باید دستگاه بافت جدید بخرم ، یک چرخ خیاطی برقی برای دوخت لباس ها، یک فضای کافی و پشتوانه مالی برای بکار گیری چند نفر دیگر، مواد اولیه کافی و ... تا بتوان تولید انبوه داشت وسفارشات را پاسخ داد.

** * سخن پایانی.  
ساخت و تولید عروسک های ایرانی هم کیفیت بالاتری دارد وهم سخت تر تولید می شود نسبت به عروسک های خارجی وچینی ، اما با قیمت کمتر. 


گفتگو از امین منوچهری
انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 80850

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
صالحی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۸:۱۴

انشاالله مشکلشون حل بشه

شادکام
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۳:۳۱

خیلی عالی وقشنگ

اشتراک گذاری مطالب