برتری زعفران در درمان افسردگی نسبت به فلوکستین خبرگزاری علم و فناوری - برتری زعفران در درمان افسردگی نسبت به فلوکستین
در یک پروسه تحقیقاتی اعلام شد

برتری زعفران در درمان افسردگی نسبت به فلوکستین

یک محقق از دانشگاه لرستان اعلام کرد: در یک پروسه تحقیقاتی اثر بخشی زعفران برای درمان افسردگی بیشتر از پلاسبو و فلوکستین اثربخش‌تر بود.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، بر اساس آمار منتشر شده از وزارت بهداشت 23 و نیم درصد جمعیت کشور دچار افسردگی هستند.

درمان‌های متعددی برای افسردگی وجود دارد، در سال‌های اخیر درمان گران طب سنتی در این بخش وارد شدند و به عنوان رقیب رشته‌های روانشناسان پا به عرصه درمان افسردگی گذاشتند.

درمان‌های دارویی شیمایی و گیاهان دارویی متعدد برای درمان افسردگی وجود دارد که برخی از این درمان‌ها با جستجو در فضای مجازی به صورت نصفه و نیمه در دسترس قرار دارد.

تقابل طب  سنتی با درمان‌های معمول هم در کشور در نوع خود بی‌نظیر بوده و با رشد فضای مجازی و دسترسی عامه مردم به اینترنت به اوج خویش رسیده است.

به دلیل علاقمندی مردم به پیگیری‌های درمانی از طریق طب سنتی برخی تحیقات مراکز دانشگاهی در جهت خواسته‌های مردمی سوق داده شده است.

پلاسبو و فلوکستین از جمله داروهای است که در درمان افسردگی مورد استفاده می‌شود.

بر اساس اطلاعات دریافتی از فضای مجازی داروی فلوسکتین برای درمان افسردگی، اختلال وسواسی جبری، بعضی از اختلالات خوردن و حملات ترس،ختلال استرس پس از سانحه، سندرم تورت، چاقی، مشکلات جنسی تجویز میشود.

 

فلوکستین یک بازدارنده انتخابی ضد افسردگی سروتونین (SSRI) است. فلوکستین بر روی مواد شیمیایی داخل مغز تاثیر می گذارد که ممکن است در افرادی که دارای افسردگی، وحشت، اضطراب یا علائم وسواسی هستند، باعث به هم خوردن متعادل شود.

این دارو در اشکال کپسول ۱۰و ٢٠ ميلي گرم و شربت ٢٠ميلي گرم در ۵ میلی لیتر می‌باشد.

تهوع، خواب آلودگی، سرگیجه، اضطراب، مشکل در بینایی، کاهش اشتها، خستگی، عرق کردن و یا خمیازه کشیدن، ضعف، کاهش وزن ، تغییر در میل و توانایی جنسی، گلو درد ، گرفتگی عضلات و خشکی دهان ممکن است، هنگام استفاده از این دارو رخ دهد.

در یک طرح تحقیقاتی که نتایج آن در  پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور انتشار یافت، اثربخشی زعفران برای درمان افسردگی بیشتر از پلاسبو و فلوکستین بود.

این طرح تحقیقاتی که توسط دکتر مسعود بهزادی فر از دانشگاه لرستان انجام شده

اعلام شد استفاده از زعفران به عنوان یک دارو برای افسردگی اثربخش تر است.

در ادامه نتایج تحقیقاتی منتشر شده آمده است،زعفران به عنوان یک گیاه بومی

می تواند برای اقتصاد سلامت موثر بوده وباید برنامه ریزی انجام شود که  پرشکان برای درمان بیماران افسرده گی از داروهای مانند زعفران استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری بیش از 90 درصد زعفران تولیدی جهان در کشور ما و در 28 استان کشور تولید می‌شود، براساس آمار منتشر شده سال گذشته زعفران در بیش از 105هزار و 270 هکتار 336 تن و سه سه دهم کیلوگرم در هر هکتار عملکرد دارد.

مطالعات فراوانی نشان از اثر بخشی زعفران برای درمان افسردگی دارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۳:۲۰

شناسه خبر: 80904

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب