نظام رتبه بندی سایمگو اعلام کرد؛

کسب رتبه نخست تولیدات علمی در رشته نرم‌افزار در منطقه غرب آسیا توسط محققان ایرانی + جدول

بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال ۲۰۱۸، جمهوری اسلامی ایران ، مقام نخست تولیدات علمی در رشته نرم ‌افزار در سطح کشور های آسیای غربی و رتبه چهاردهم در سطح جهان را کسب کرده است .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری - سجاد عبدلی؛ بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال 2018، جمهوری اسلامی ایران ، مقام نخست تولیدات علمی در رشته نرم ‌افزار در سطح کشور های آسیای غربی و رتبه چهاردهم در سطح جهان را کسب کرده است .

رتبه نخست ایران در بین کشورهای آسیای غربی

بر اساس نتیجه این رده بندی که در مجله « SCImago Journal & Country Rank » منتشر شده است محققان کشورمان در سال ۲۰۱۸ ، 1 هزار و 521 مقاله در رشته نرم‌ افزار منتشر کرده‌ اند که از این تعداد 1 هزار و 242 مقاله قابل استناد بوده است .

بر اساس این رده بندی، بعد از کشورمان ، ترکیه با 864  مقاله جایگاه دوم نظام رتبه‌ بندی سایمگو را به خود اختصاص داده است . از تمام مقالاتی که محققان این کشور منتشر کرده‌ اند تنها 738 مورد قابل استناد بوده است. کشور عربستان صعودی با 791 مقاله ، رژیم صهیونیستی با 745 مقاله ، کشورهای مصر با 537 مقاله ، اردن با 298 مقاله  ، امارات متحده عربی با 261 مقاله  ، عراق با 172 مقاله ، قطر با 131 مقاله ، لبنان با 101 مقاله ، عمان با 67 مقاله ، کویت با 60 مقاله ، سرزمین‌ های اشغالی با 56 مقاله ، یمن با 11 مقاله ، بحرین با 10 مقاله و سوریه با 1 مقاله به ترتیب جایگاه‌ های سوم تا شانزدهم جدول آسیای غربی را به خود اختصاص داده ‌اند .

کسب رتبه چهاردهم ایران در بین 155 کشور جهان

در رتبه بندی جهانی نیز در سال 2018 ، چین با 22 هزار و 246 مقاله در رتبه اول جهان قرار دارد که از این تعداد 18 هزار و 976 مقاله آن قابل استناد بوده است . کشورمان پس از آمریکا با 19155 مقاله ، آلمان با 5149 مقاله ، انگلیس با 50 80 مقاله ، هند با 4671 مقاله ، فرانسه با 3780 مقاله ، ژاپن 3597 مقاله ، کانادا با 2898 مقاله ، ایتالیا با 2773 مقاله ، استرالیا با 2633 مقاله، کره جنوبی با 2583 مقاله ، اسپانیا با 2556 مقاله و برزیل با 2204 مقاله در رتبه چهاردهم این رتبه بندی قرار گرفته است .

ایران در حالی موفق به کسب این رتبه در سطح آسیا و جهان شده است که طی سال های اخیر تحت شدیدترین تحریم های علمی قرار گرفته است .

نظام رتبه‌بندی Scimago  توسط یک گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا تشکیل شده است که وظیفه این نهاد رتبه بندی و ارزیابی علمی  کشورها بر اساس تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس می باشد .

این ارزیابی و رتبه ‌بندی یکی از جامع‌ ترین و جدید ترین نظام ‌های رتبه‌ بندی پژوهشی دانشگاه‌ ها و موسسات پژوهش‌ محور در دنیا می باشد. به تازگی Scimago دو شاخص جدید عملکردی ( نمایه تخصصی و میزان تعالی ) را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی و رتبه بندی دستاورد های پژوهشی مراکز علمی و دانشگاه‌ ها جهان افزوده است .

رتبه ‌بندی مجلات سایمگو شاخص اندازه‌گیری نفوذ علمی از مجلات علمی است که تعداد استنادهای دریافت شده توسط یک مجله و اهمیت یا اعتبار از مجلات که چنین استنادهایی از آن آمده ‌است را بررسی می‌کند.شاخص  SJR از توسعه الگوریتم رتبه الهام تشکیل شده است  تا در شبکه ‌های بسیار بزرگ و ناهمگن مجله‌ های قابل استناد مورد استفاده قرار بگیرد. این یک شاخص اندازه ‌گیری است و می‌ تواند برای مقایسه مجله در فرآیند های ارزیابی علم استفاده شود .

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 80947

مطالب مرتبط :
مهندسی

آشنایی با پردرآمدترین رشته های مهندسی در جهان!

فارغ‌التحصیلان رشته‌های"STEM"(علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) در سراسر جهان، جزء ثروتمندترین افراد جهان هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب