دلالان چگونه از اطلاعات حجاج برای واردات تلفن همرا خبرگزاری علم و فناوری - دلالان چگونه از اطلاعات حجاج برای واردات تلفن همراه استفاده کردند ؟
علم و فناوری بررسی می کند؛

دلالان چگونه از اطلاعات حجاج برای واردات تلفن همراه استفاده کردند ؟

دلالان و سودجویان بازار تلفن همراه این بار برای دور زدن طرح ریجستری، با همکار دفتر پیشخوان دست به سرقت اطلاعات شناسایی حجاج نموده و اقدام به واردات تلفن همراه نمودند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طرح ریجستری موبایل از جمله طرح های وزارت ارتباطات است که حدود یک سالی است با هدف به صفر رساندن قاچاق موبایل و همچنین کوتاه شدن دست دلالان و سودجویان از بازار پرسود این کالای الکتریکی در کشور اجرا می شود . گرچه این طرح ضعف هایی نیز داشته است ولی تا حدودی توانسته است میزان قاچاق تلفن همراه را تا میزان قابل توجهی کاهش دهد . اما سودجویان این کالای الکتریکی با روش های مختلفی به دنبال وارد کردن تلفن همراه به کشور هستند تا بتواند در شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و بالا بودن قیمت این کالا در بازار ، سود سرشاری به جیب بزنند . در جدیدترین روش وارد کردن تلفن همراه ، این بار دلالان به سراغ مسافران خانه خدا رفته اند و با ترفند خاص و سوء استفاده از اطلاعات حجاج تعداد زیادی تلفن همراه را ریجستری کرده اند .

دلالان چگونه از اطلاعات حجاج برای واردات تلفن همراه استفاده کردند ؟

با آغاز ماه ذی الحجه و شروع مراسم حج ، رقابت بین اپراتورهای تلفن همراه برای استفاده حجاج از تسهیلات رومینگ و اینترنت آن ها در عربستان شروع شد و از آنجا که هزینه تسهیلات رومینگ اپراتورها بالا می باشد ، تعدادی از دلالان و سودجویان تلفن همراه سیم کارت هایی را تهیه می کنند و به صورت رایگان در اختیار حجاج قرار می دهند و از آن ها می خواهند که برای فعال شدن سیمکارتشان ، کپی اطلاعات شناسایی خود را در اختیار آن ها قرار بدهند . این کلاهبرداران با این ترفند و استفاده از مدارک حجاج توانستند گوشی های تلفن همراه را به نام حجاج رجیستر کنند و بتوانند تعدادی از این گوشی ها را به داخل کشور وارد کنند . در این میان ، حجاج تنها قربانیان این نقشه بودند و سود فراوانی به جیب کلاهبردارانی رفت که از سادگی حجاج سوء استفاده کردند و حق مسلم هر فرد را که رجیستر یک گوشی تلفن همراه است ، به راحتی سلب کردند .

چرا حجاج مورد سوء استفاده کلاهبرداران قرار گرفتند ؟

بر اساس قوانین کشورمان ، هموطنانمان که به خارج از کشور مسافرت می کنند می توانند تا سقف ۸۰ دلار کالا خارجی بدون پرداخت حق گمرکی وارد کشور نمایند ، این قانون برای آن تصویب شد تا مسافرانی که احیانا قصد دارند کالای محدودی را از خارج به‌ عنوان سوغاتی یا وسیله شخصی وارد کشور کنند در بوروکراسی گمرک گیر نکنند . با این حال به نظر می ‌رسد عده ‌ای از این معافیت به‌ عنوان ترفندی برای ورود غیرقانونی کالا به کشور و سودجویی خود استفاده می‌کنند . چرا که بر اساس شنیده ها از زمان اجرایی شدن این طرح ، افرادی با پرداخت هزینه به ویژه به مسافران عتبات عالیه و یا بدون اطلاع آن ها و سوء استفاده از اطلاعات پاسپورت شان، اقدام به وارد کردن کالاهایی همچون پوشاک ، وسایل الکترونیک همچون لب تاب و ...  می کردند ، اخیرا نیز با اوج گرفتن قیمت گوشی ‌های همراه ، این بار سود جویان و کلاهبرداران به این بازار روی آورده‌ اند و با سوء استفاده از اطلاعات ثبت‌ شده حجاج گوشی‌ های قاچاق را وارد کشور نموده اند و سود زیادی را به دست آورده اند .

واکنش وزیر ارتباطات به سوء استفاده از اطلاعات حجاج

به دنبال انتشار این خبر در فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از عزم جدی برای پیدا کردن متخلفان خبر داد. محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توئیتر نوشت : 

« عجب دنیایی شده است ! عده ‌ای کلاهبردار به حاجیان امسال سیم کارت رایگان دادند و سپس از مدارک آنها سوء استفاده کرده و گوشی قاچاق ثبت کردند. انگار آنها ما را نشناخته ‌اند و خواهند دید که حق الناس گفتن‌ های ما الکی نیست. با دزدی مبارزه می ‌کنیم چه بزرگ باشد و چه کوچک »

شناسایی 200 دفتر پیشخوان ارتباطی متخلف و معرفی به قوه قضائیه

بر اساس قوانین ، برای آن که بتوان یک سیم کارت را به نام یکی فرد ثبت کرد حتما باید خود شخص به همراه اصل مدارک شناسایی اش در دفاتر پیش خوان حضور یابند و هیچ دفتری حق ندارد بدون احراز شرایط ، اقدام به فروش سیم کارت کند. به همین دلیل می توان گفت که دفاتر پیشخوانی وجود دارند که با این کلاهبرداران همکاری داشته اند که توانسته اند بدون حضور افراد سیم کارت را به نام آن ها ثبت نمایند .

در این رابطه مهندس حسین فلاح جوشقانی ، معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور گفت :

« طی دو روز گذشته پیرو دستور وزیر ارتباطات به شناسایی دفاتر و اشخاصی پرداختیم که با در دست داشتن مدارک حجاج امسال ، دست به کلاهبرداری و ثبت گوشی همراه زدند . از آن‌ جایی که حق‌ الناس همواره در صحبت ‌های وزیر ارتباطات در سخنرانی‌ ها، جلسات و شورای معاونین وزارتخانه مورد تاکید قرار می‌گیرد، ما با جدیت این مساله را پیگیری کردیم. به همین دلیل تاکنون دستور تعلیق بیش از ۲۰۰ دفتر فروش سیم ‌کارت برای ثبت گوشی همراه صادر و مشخصات کلاهبرداران و گوشی‌ های ثبت‌ شده قاچاق برای دادستانی کل کشور و ستاد مبارزه با قاچاق ارسال شده است . »

کلام آخر ...

پیگیری شرایط موجود و شناسایی دفاتر متخلف و سلب امتیاز آن ها و همچنین برخورد قانونی با کلاهبردان واردکننده تلفن همراه ، گرچه اقدامی مهم و قابل تحسین است اما در واقع مانند مرحمی موقتی می باشد چرا که تا زمانی که نواقصی در قانون مربوط به واردات 80 دلاری برای مسافران وجود دارد دست دلالان از این بازار کوتاه نخواهد شد و ممکن است این سودجویان دفع بعد به سراغ کالای دیگر بروند ؛ قطعا مسئولین می توانند با اصلاح قانون موجود ، زمینه را برای قطع کردن همیشگی دست این سودجویان فراهم آورند .

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۳:۰۰

شناسه خبر: 80979

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب