خبرگزاری علم و فناوری

یک فوق تخصص روانکاوی

تقویت ارتباطات درون خانواده ای عامل رفع پرخاشگری در نوجوانان است

یک فوق تخصص روانکاوی با اشاره به افزایش بروز پرخاشگری در نوجوانان بر لزوم ریشه یابی علل مختلف آن در دوران کودکی افراد تاکید کرد.

پروفسور علی رضا چاوشیان در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری در گیلان با اشاره به این که نوجوانی یکی از حساس ترین و بحرانی ترین دوره های زندگی هر فردی است، تصریح کرد: به علت تغییرات قابل توجه جسمانی و ابعاد مختلف شخصیتی در این دوره، فرد بیش از هر زمان دیگری دچار پرخاشگری می شود.

این فوق تخصص روانکاوی با بیان این که پرخاشگری رفتاری بوده که چه به صورت کلامی و یا برخورد فیزیکی ابعاد سوء آن متوجه دیگران نیز می شود، خاطرنشان کرد: از نظر روانشناسی عمومی پرخاشگری در طبیعت، بیولوژی و نورولوژی بشر وجود دارد.

وی با اشاره به این که روانشناسی عمومی سعی در کنترل پرخاشگری دارد، گفت: در برابر نظریه روانشناسی عمومی، تئوری روانشناسی بالینی وجود دارد که پرخاشگری را از حوزه طبیعت، بیولوژی و نورولوژی انسان به مقوله ارتباطات (خانوادگی، جامعه، فرهنگی، طبقاتی و ...) وارد می کند.

چاوشیان در ادامه با بیان این که روانشناسی بالینی سعی در اصلاح و ریشه کنی پرخاشگری دارد، افزود: این نوع از روانشناسی به مطالعه ماهیت و انواع پرخاشگری و ریشه یابی آن پرداخته و از این مسیر در برطرف کردن این معضل می کوشد.

وی به پیچیدگی بروز پرخاشگری و انواع مختلف آن در زندگی فرد اشاره کرد و گفت: برای درک صحیح علت پرخاشگری در نوجوانان لازم است که تاریخچه رشد فرد و شرایطی که تحت آن پرورش یافته از دوران رحمی تا نوجوانی بررسی و پرخاشگری ریشه یابی شود.

چاوشیان با بیان این موضوع که پرخاشگری در نوجوانان می تواند گذرا باشد، خاطرنشان کرد: نوجوانی دوره ای از عمر فرد است که وی به دنبال کسب هویت از محیط اجتماعی بوده و از خانواده حرف شنویی کمتری دارد.

وی با اشاره به این که از دیدگاه علم روانشناسی بالینی و روانکاوی علت پرخاشگری یک نوجوان در سه عامل بیولوژی، روحی و روانی، و اجتماعی خلاصه می شود، گفت: برخی پرخاشگری ها بیمارگونه نبوده و صرفاً مربوط به مرحله ای از رشد است که فرد در آن قرار دارد.

چاوشیان به علل مختلف ایجاد پرخاشگری در نوجوانان اشاره کرد و افزود: فقر مالی، بیکاری، تنبیه کودکان، کم توجهی پدر و مادر به فرزندان، توجه بیش از حد به فرزندان، عدم برخورداری از ارتباطات عاطفی با والدین، وجود اختلاف بین والدین، افسردگی مادران در دوران زایمان و پس از آن، نبودن اقتدار پدرانه یا مادرانه و هرج و مرج در محیط خانواده، اقتدار بیش از حد و کنترل زیاد از سوی والدین و ...، از مهمترین علت های بروز پرخاشگری نوجوانان در خانواده است.

وی با بیان این که مواد مخدر و الکل می تواند علت بروز پرخاشگری در نوجوانان باشد، خاطرنشان کرد: استعمال دخانیات و پرخاشگری به شکل عارضه ای در کشورمان در آمده است که باید از طریق ارتباطات درون خانواده ای برطرف شود.

چاوشیان در پایان با اشاره به این که توجه به نقاط قوت و مثبت نوجوان پرخاشگر منجر به کاهش بروز رفتار پرخاشگری در وی می شود، افزود: خانواده درمانی، افزایش ارتباطات سازنده بین اعضای خانواده و نیز توجه به فرزندان در سنین حساس زمینه های ظهور پرخاشگری در نوجوانان را از میان برمی دارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۸:۰۸

شناسه خبر: 80993

مطالب مرتبط :
۳۳۶۵

به همت متخصصان ایرانی و برای اولین بار در کشور رونمایی شد؛

سامانه پیشرفته بومی برج مراقبت پروازسیار

سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی که با تکیه بر توان داخلی به تولید رسید با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی رونمایی شد.

۰۲۳۲

به همت متخصصان ایرانی و برای اولین بار در کشور رونمایی شد؛

سامـــانه پیشرفته بومی برج مراقبت پروازسیــار

سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی که با تکیه بر توان داخلی به تولید رسید با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی رونمایی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب