اهمیت فضاسازی و بازی های کودکان در دنیای امروزی خبرگزاری علم و فناوری - اهمیت فضاسازی و بازی های کودکان در دنیای امروزی
گزارش؛ کافه کارآفرینی فارس

اهمیت فضاسازی و بازی های کودکان در دنیای امروزی

در نشست این هفته از کانون کارآفرینی عروسک ساز شیرازی به اهمیت موضوع بازی و خلاقیت کودکان در دنیای امروزی و پیشرفت تکنولوژی گفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز؛ پر واضح است که اشتغال پر اهمیت ترین موضوع حال حاضر کشور به ویژه برای جوانان می باشد و با توجه به محدودیت های کارهای استخدامی و دولتی و فراگیر شدن کسب و کارهای جدید، توجه بسیاری از مردم و بطور خاص جوانان به حوزه های استارت آپی و کسب و کارهای اینترنتی و نوپا معطوف شده است که به امید خدا از این هفته در مطالبی با عنوان کافه کارآفرینی گزارش ها، مصاحبه ها و اخباری در حوزه های کارآفرینی خواهیم داشت.

 

" صبر ، آگاهی و عشق سه عنصر اصلی برای آموزش کودکانمان است، اگر عاشق نباشی حاضر نیستی وقتی برای کاری صرف کنی اما تربیت فرزند عشق می خواهد.

وقتی زبان دومی می آموزیم ارزش جدیدی را بر خود افزوده ایم آیا زبان کودکان را هم آموخته ایم؟ آن ها چه می گویند و چه می خواهند؟ این روزها زندگی ما طوری  کنار هم قرار گرفته که هر روز صبرمان کمتر و کمتر می شود و مشکلات حوصله ای برای پدر و مادر ها نمی گذارد. چند نفر از ما موقع آشپزی اجازه می دهیم کودکمان در کنارمان آشپزی، یا نه مهارت زندگیشان را تجربه کند؟ او باید روی پای خود بایستد و از حالا با زندگی آشنا شود اما چه وقت؟

پس بیایید عشق و صبر را برای فرزندانمان تقویت کنیم.

چرا از سوال های کودکانمان ناراحت می شویم و از سوال های پی در پی آن ها خسته و کسل می گردیم؟چون آگاهی لازم برای پاسخ به سوالات او را نداریم.کودک ما قدرت مند است اگر بتوانیم بر لوح وجودش تاثیر بگذاریم. با آموختن الف بای درست او انشایش را درست خواهد نوشت. با گذاشتن شالوده صحیح او ساختمانش را محکم و استوار بنا خواهد کرد. پس از حالا با عشق، صبر و آگاهی روی لوح وجود آن ها نقش اصلی را رسم نماییم. "

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از شیراز؛ این سخنان آموزنده مدیر مرکز رشد ITMCدر ۲۹ امین نشست کافه کارآفرینی بود. موضوع این هفته خلاقیت وتفکر خلاق در بازی بود با ارایه عروسک های نمایش خلاق که توسط یک مهندس کامپیوتر طراحی شده و مدیریت اجرایی این خلق کارآفرینانه در دست یک مهندس ابزار دقیق که اتفاقا هر دو در دانشگاه هم تدریس دارند انجام شده است. رویا منوچهری و زهرا رزم آرا با همکارانشان چند سالی است با دغدغه فرهنگیشان یعنی رشد خلاقیت کودکان و بازآفرینی تفکر خلاق در آن ها، دست و پنجه نرم می کنند. ( مصاحبه تفصیلی با این دو کارآفرین عرصه عروسک سازی)

حالا نوبت یک تئاتر خلاقانه بود، از حضار خواسته شد بدون هیچ پیش زمینه و سناریویی بیایند و عروسک ها را در دست گرفته و بازی کودکانه خلاق را امتحان کنند. با وجود حضور کودکان اما کمتر کودکی حاضر شد خودش را در این بازی زیبا محک بزند تا اینکه پس از اصرار مجری طرح دو تا از کودکان دل را به دریا زدند.

متوجهشان بودم یکی رفت اما برگشت ولی مادرش پشتش ایستاد و دوباره او را به کارزار مبارزه با کم روییش فرستاد. مادری هم دل به دریا زد و رسالتش را چه زیبا در نقش مادر پویا که می خواست نقاشی زیبا بکشد و دوستانش مسخره اش نکنند را بازی کرد.

تئاتر به ظاهر ساده بود اما خیلی حرف داشت. در کنار بازی دو کودک در صحنه بازی، توجهم به بچه های دیگر جلب شد. بچه ها ذوق زده بودند و شاید مشتاقانه تا نزدیک میز بازی رفته بودند اما دل دل می کردند و با دو به سوی مادران بر می گشتند چشمانشان برق می زد اما کلامی نمی گفتند! چرا؟

جای بازی خلاقانه مامان بازی و خاله بازی با خواهر و برادرها با بچه های فامیل ، جای دوستان خانوادگی و جای بچه های همسایه با چه عوض شده؟ یک گوشی و بازی که او تصمیم می گیرد چه باشی و چه کنی!

پس تفکر خلاق و مبارزه و راه حل های خلاقانه کودکم کجاست؟ شکل گیری تفکر پویا کجاست؟

اینها سوالاتی بود که باید در ذهن حاضرین که پدر و مادران و یا مسئولین و مربیان مهدها بودند بیشتر جرقه می زد.

 این جلسه  پر از شور و نشاط و خلاقیت باعث شد که ما با کانون کارآفرینان نیز که بانی برگزاری بود آشنا شویم.

دکتر علی رضا ظهیر امامی، نماینده کانون با حوصله و با خوشرویی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز توضیح داد: کانون کارآفرینی براساس مصوبه ۲۹شورای عالی تشکیل و به تائید شورای عالی اشتغال رسیده‌است و دارای 12 نفر عضو هیأت امناء است.

وی در اشاره به اعضای کانون کارآفرینی گفت: مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان دبیرهیأت امناء و روسای جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، دانشگاه شیراز، پارک علمی فناوری و مسکن و شهرسازی  دیگر اعضاء حقوقی کانون بوده و نظارت بر فعالیت‌های کانون کارآفرینی را بر عهده دارند.

دکتر علی رضا ظهیر امامی پیرامون اهداف کانون کارآفرینی تصریح کرد: افزایش توان مدیریتی مدیران استان ازطریق شناسایی موانع کارآفرینی و تشکیل کارگروه‌ها یکی از اهداف کانون است. دراین راستا تاکنون 11 کارگروه تخصصی در حوزه‌های مختلف به عنوان اتاق فکر موانع  موجود در فضای کسب و کار را مورد بررسی و پس از  تصویب از  سوی کارگروه اشتغال، قابل  اجرا می‌شود.

وی در خصوص رویکردهای کانون تشریح کرد: ایجاد بسترمناسب برای حضور  حداکثری کارآفرینان درتصمیم‌های استانی ازطریق شناسایی کارآفرینان و  نیز دیتا بانک  و معرفی  به جشنواره برتر، صدور کارت، توسعه کارآفرینی در حوزه‌های مختلف به ویژه برای مقابله با خشکسالی و کمبود آب به عنوان زیربنای توسعه پایدار اقتصادی  از دیگر رویکرد کانون است.

نماینده کانون کارآفرینی فارس ادامه داد: بهسازی و احیاء قنات‌ها در راستای جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستائیان، پرداخت وام‌های قرض الحسنه به مبلغ 5 تا 30 میلیون تومان از طریق صندوق ولایت کمیته امداد امام خمینی(ره) و نیز راه‌اندازی  اپلیکیشن بر روی گوشی همراه با قابلیت دانلود برای تماس از دیگراهداف این نهاد مردمی است.

وی همچنین گفت: راه‌اندازی کافه کارآفرینی برای رونق کسب و کار در حوزه‌های مختلف در  هتل شیراز صورت گرفته و  این کافه باعث رونق کسب وکار، ایجاد اشتغال، خلق ایده‌های بدیع شده  و نیز سبب تجمع کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و تعامل و همفکری برای رونق کسب و کار‌های جدید دراستان فارس می‌شود.

دکتر علی رضا ظهیر امامی در پایان به علاقه مندان حوزه های استارت آپ و کارآفرینی مژده داد و اذعان داشت: کافه کارآفرینی محلی برای تجمع دانشجویان، مخترعان،  استارتاپ‌ها  و شتاب دهنده‌ها است تا علاوه  بر خلق ایده‌های  بدیع و خلاقانه  در فضای صمیمی برای انواع کارآفرینی‌ها اقدام کنند.

 

گزارش از مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 80998

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
صالحی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۹:۰۵

بسیار خوب و عالی از کافه کارآفرینی در سایت خوبتون

زهرا رزم آرا
۰ مخالف          ۱ موافق
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۹:۵۶

با سپاس از حضور و تلاش شما در این برنامه و تشکر از اخبار منتشر شده

اشتراک گذاری مطالب