آیا انرژی‌های تجدیدپذیر واقعا قادرند جایگزین سوخت‌های فسیلی شوند؟

یک مطالعه جدید به ما نشان می‌دهد که پتانسیل عظیمی از انرژی بادی دقیقا در سراسر اروپا وجود دارد که اگر ما می خواهیم از فجایع اقلیمی جلوگیری به عمل آید، نیاز است که به سراغ تولید آن برویم. امروزه اتحادیه اروپا در زمینه تولید انرژی بادی پیشتاز به شمار می‌آید و توربین‌های آن حدود یک سوم از تمام ظرفیت‌های بادی جهان را به خود اختصاص داده است.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که در زمینه تولید انرژی تجدید پذیر بادی، تنها قاره اروپا این پتانسیل را دارد که انرژی تمام جهان را تامین کند، اما آنها حتی از این پتانسیل برای رفع نیازهای خودشان نیز به خوبی استفاده نکرده‌اند. مدت‌هاست این پرسش مطرح می‌شود که آیا انرژی‌های تجدید پذیر واقعا آنطور که گفته می‌شود توانا هستند یا خیر. به نظر می‌رسد باید بیش از این‌ها روی آنها حساب کنیم. 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، محققان نشان داده‌اند که اگر یک توربین بادی را در هر نقطه مناسبی از خشکی‌ها قرار دهیم، می‌تواند ۱۰۰ برابر بیشتر از هریک از توربین‌ها کنونی انرژی تولید کند. این موضوع نشان می‌دهد که نیروگاه‌های بادی در اروپا در مناطق مناسبی برپا نشده‌اند.

نیروگاه‌های بادی اروپا قادرند انرژی کل جهان را تامین کنند 

محققان برآورد کرده‌اند که اگر تا سال ۲۰۱۵ در اروپا ۱۱ میلیون توربین بادی دیگر نصب شود، از انرژی تولیدی می‌تواند برای تامین نیازهای تمام نقاط جهان استفاده کرد. بنجامین ساواکول، متخصص خط مشی انرژی از دانشگاه ساسکس، در این زمینه می‌گوید: «مشخصا، حرف ما این نیست که باید در تمام نقاط مشخص شده در این مقاله توربین بادی نصب کرد.»

وی‌ ادامه می‌دهد: «این مطالعه به ما نشان می‌دهد که پتانسیل عظیمی از انرژی بادی دقیقا در سراسر اروپا وجود دارد که اگر ما می خواهیم از فجایع اقلیمی جلوگیری به عمل آید، نیاز است که به سراغ تولید آن برویم.» امروزه اتحادیه اروپا در زمینه تولید انرژی بادی پیشتاز به شمار می‌آید و توربین‌های آن حدود یک سوم از تمام ظرفیت‌های بادی جهان را به خود اختصاص داده است.

در پایان سال ۲۰۱۰، میزان ظرفیت نامی تولید برق بادی در سراسر جهان برابر ۱۹۷ گیگاوات بود. امروزه توان بادی در دنیا ظرفیت تولید سالانه ۴۳۰ تراوات ساعت انرژی الکتریکی را دارد که این میزان، ۲٫۵٪ مصرف برق دنیاست.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 81035

مطالب مرتبط :
نیروگاه

افزایش استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی نکا

مدیر شرکت پخش فرآوردهای نفتی منطقه ساری، گفت: استفاده از سوخت مازوت به دلیل جلوگیری از قطع گاز خانگی افزایش پیدا کرده است که خانوارها با کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی زمینه کاهش خاموشی‌ها و استفاده از مازوت را فراهم کنند.

جعفرزاده

طرح انقلابی بسیجی نخبه قمی

تولید برق با انرژی برق ‌آبی بدون نیاز به سد

حمید جعفر زاده طراح پروژه نیروگاه برق آبی بدون نیاز به سد در مصاحبه با خبرگزاری علم و فناوری استان قم درباره طرح خود توضیح داد

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب