بخوانید:

کتاب « ماشین می‌ایستد»/داستان‌هایی است که پیش از جنگ جهانی اول نوشته شده

کتاب « ماشین می‌ایستد» نوشته‌ی ای.ام. فورستر، حاوی داستان‌هایی است که پیش از جنگ جهانی اول نوشته شده و در دو جلد با عنوان‌های«اتوبوس آسمانی» در سال ۱۹۱۱و «لحظه ابدی» در سال ۱۹۲۸ به چاپ رسیده‌اند. این کتاب توسط «مهناز دقیق‌نیا» ترجمه شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ کتاب« ماشین می‌ایستد» نوشته‌ی ای.ام. فورستر، حاوی داستان‌هایی است که پیش از جنگ جهانی اول نوشته شده و در دو جلد با عنوان‌های«اتوبوس آسمانی» در سال 1911و «لحظه ابدی» در سال 1928 به چاپ رسیده‌اند. این کتاب توسط «مهناز دقیق‌نیا» ترجمه شده است.

اى. ام. فورستر از مطرح‌ترین نویسندگان انگلیسی است که بارها نامزد دریافت نوبل ادبیات شده است. گاردین می‌نویسد: «نگاه آینده‌نگرانه و آخرالزمانی "ماشین می‌ایستد" در سال انتشارش یعنی ۱۹۰۹ عجیب و کاملاً بکر به نظر می‌رسید.» یورک‌ پرس نیز جایگاه واقعی «ماشین می‌ایستد» را در کنار آثار آلدوس هاکسلی و جورج اورول عنوان کرده است.

مجموعه‌داستان ماشین می‌ایستد شامل یازده داستان کوتاه تخیلی است، داستان‌های تخیلی و سبکتر از رمان‌های اصلی فورستر مانند گذر به هنو و هواردز اند هستند؛ اما در پس کمدی سرگرم‌کننده آن‌ها، برش‌هایی از بن مایه‌هایی طرف وجود دارد. فورستر داستان « ماشین می ایستد » را واکنش به آرمان شهرهایی توصیف کرده که اچ.جی.ولز در آثار متقدمش آن‌ها را به تصویر کشیده است.  بسیاری از داستان‌ها، باوری ذاتی به نیروی طبیعت را بیان می کنند. قطعه طنزآمیز جذابی در این مجموعه وجود دارد که واقعیت « پیشرفت » را برملا می کند و دیگری بیانگر ارزیابی حقیقی ادبیات است. از همه مهم‌تر، این شاهکارهای کنایه آمیز که بی رحمانه آداب ورسوم بی معنای اجتماعی را به چالش می‌کشند، سرشار از باور به ارزش‌هایی انسانی هستند که امروزه تقریباً ناشناخته باقی مانده‌اند.

داستان کوتاه «ماشین می‌ایستد» از این مجموعه، روایت تخیلی سرنوشت بشر در آینده‌ای دور است. هزاران سال بعد، انسان‌ها به وسیلۀ ماشین، در اعماق زمین زندگی و با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. کیونو از مادرش خواهش می‌کند که به دیدنش برود؛ چون می‌خواهد از کشف مهمی با او سخن بگوید. او اعتراف می‌کند که از قوانین ماشین سرپیچی کرده است و این عصیان سرآغاز فاجعه‌ای بزرگ می‌شود.

«ماشین می‌ایستد» در سال ۱۹۶۵ به‌ عنوان یکی از بهترین داستان‌های کوتاه در مجموعۀ آنتولوژی داستان‌های کوتاه مدرن به چاپ رسید. چند تئاتر و نمایش تلویزیونی و رادیویی نیز بر اساس داستان‌های این کتاب تهیه شده و به نمایش درآمده‌اند.

 

دانلود کتاب

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۷:۲۶

شناسه خبر: 81065

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب