برگزاری مراسم روز مزرعه در آباده خبرگزاری علم و فناوری - برگزاری مراسم روز مزرعه در آباده

برگزاری مراسم روز مزرعه در آباده

مراسم روز مزرعه در آباده (شهرستان بهمن ) برگزاری شد این مراسم به منظورشناساندن انواع انگور و فراورده های با ارزش آن همراه با کارگاه های آموزشی برداشت انگور با حضور دکتر کاوسی، محقق و پژوهشگر بر پا گردبد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس؛ شهرستان آباده در شمال و شمال شرق استان فارس واقع شده و شامل  آباده، بهمن و صغاد می باشد.این شهرستان از شرق به استان  یزد،از جنوب به شهرستان  خرم بید،از غرب به اقلید و سمیرم و از شمال به استان اصفهان محدود می شود..فاصله مرکز شهرستان تا شیراز ۲۷۱ کیلومتر است.این شهرستان از نظر جمعیتی یازدهمین شهرستان استان پهناور فارس می باشد.
وسعت این شهرستان ۷۵۰۰ کیلومتر مربع و آب و هوایی سرد و معتدل دارد.باغها و مزارع و معادن متععد در این گوشه از سرزمین گهربار ایران زمین  خود نمایی می کند.
آباده واژه ای فارسی و به معنای محلی آباد می باشد. این منطقه در میان استانهای فارس ،یزد و کرمان و اصفهان قرار گرفته و از زمان قاحاریه این منطقه محلی برای استراحت کاروان ها بوده و امروز نیز به علت وجود راه های ارتباطی،منطقه ای قابل توجه است.


مراسم روز مزرعه در آباده (شهرستان بهمن ) برگزاری شد این مراسم به منظورشناساندن انواع انگور و فراورده های با ارزش آن همراه با کارگاه های آموزشی  برداشت انگور با حضور  دکتر کاوسی، محقق و پژوهشگر  بر پا گردبد.
در این دوره های آموزشی اصول مدیریت تاکستان  در قالب  طرح بسیج همگام با کشاورز آباده  با همکاری این سازمان و جهاد کشاورزی برای ارتقاع سطح کمی و کیفی محصول و آشنایی مردم با فراورده ها و ارتقای آن انجام پذیرفت.
در این سال زراعی به علت سرمازدگی محصول ،بر داشت در هر هکتار به نصف رسبده و امسال در هر هکتار حدود ۶ تن انگور برداشت شده است.
هدف از برگزاری این روز و برگزاری کلاس های آموزشی ایجاد صنایع تبدیلی در کنار باغات، اصلاح و احیا باغات،استفاده از روش های جدید تربیت درختان انگور و ترقیب در سرمایه گذاری در این بخش مفید مواد غذایی و برانگیختن طرحهای جدید بوده است.

در حال حاضر در این منطقه فقط یکدستگاه سنتی دوشاب گیری وجود دارد که  اگر بتوان صنایع تبدیلی تکمیلی را به صورت مکانیزه درآورد، باتوجه به پتانسیل بالای منطقه،می توان  بسیار درامد زا باشد.
انواع انگورهایی که در این منطقه کشت می شود شامل عسکری،شاهانی مثقالی صاحبی بواناتی است همچنین سطح زیر کشت انگور در این منطقه ۴۳۲ هکتار می باشد.

 

خبرنگار: مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۱:۳۱

شناسه خبر: 81083

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب