استفاده ۱۲۰ کشور جهان از "اینترنت اشیاء"/ مهمترین خبرگزاری علم و فناوری - استفاده ۱۲۰ کشور جهان از "اینترنت اشیاء"/ مهمترین موانع پیاده سازی این تکنولوژی در ایران چیست ؟
علم و فناوری بررسی می کند؛

استفاده ۱۲۰ کشور جهان از "اینترنت اشیاء"/ مهمترین موانع پیاده سازی این تکنولوژی در ایران چیست ؟

اینترنت اشیاء یکی از تکنولوژی جدیدی است که حدود ۱۲۰ کشور جهان در حال استفاده از آن هستند و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵، نزدیک به ۷۵ میلیارد گجت از این فناوری استفاده کنند.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی؛ "اینترنت اشیاء" یکی از کلماتی است که امروزه دفعات زیادی به گوش می رسد. اما اینترنت اشیا به چه معناست؟ اگر شما هم پاسخ این سوال را نمی‌دانید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید چرا که امروز در خبرگزاری علم و فناوری قصد داریم این تکنولوژی جدید را معرفی کنیم و کاربرد های آن در دنیا و ایران را بررسی می کنیم.

تاریخچه ساختار "اینترنت اشیاء"

کوین اشتون ، یکی از بنیان ‌گذاران مرکز شناسایی خودکار (Auto-ID) در دانشگاه MIT ایالات متحده، را می توان به عنوان نخستین فردی در تاریخ معرفی کرد که عبارت "اینترنت اشیاء" را در سال 1999به کار برد. کوین به دنبال آن بود که با استفاده از "اینترنت اشیاء" جهانی را توصیف کند که در آن هر چیزی، از جمله اشیای بی‌ جان ، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آن‌ها را سازماندهی و مدیریت کنند. اینترنت در حال حاضر همه مردم را به هم متصل می‌ کند ولی با "اینترنت اشیاء" تمام وسایل جاندار و بی جان می توانند به هم متصل شوند. البته پیش از اشتون، کوین کلی در کتاب "قوانین نوین اقتصادی در عصر شبکه ‌ها" که در سال ۱۹۹۸ به چاپ رسانده بود موضوع نودهای کوچک هوشمند (مانند سنسور باز و بسته بودن درب) که به شبکه جهانی اینترنت وصل می‌باشند را مطرح نموده بود.

"اینترنت اشیاء" چیست ؟

"اینترنت اشیاء" (Internet of Things) که به اختصار به آن "IOT" نیز گفته می شود، در واقع سیستمی به ‌هم ‌پیوسته از تجهیزات رایانه ‌ای، اشیاء ، ماشین‌ های مکانیکی و دیجیتال، حیوانات یا افرادی هستند که با شناسه ‌های منحصربه ‌فرد (UUID) ایجاد شده اند و از قابلیت انتقال داده ‌ها روی یک شبکه،  بدون دخالت انسان برخوردار هستند. یا به عبارت ساده تر، "اینترنت اشیاء" اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت می باشد؛ به عبارت دیگر، به کمک "اینترنت اشیاء" دستگاه ها و برنامه ها مختلف می ‌توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان ارتباط برقرار نمایند؛ به عنوان مثال، یخچال های هوشمند که از "اینترنت اشیاء" استفاده می کنند می توانند شما را از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر کنند. در واقع، "اینترنت اشیاء" این امکان را برای شما فراهم می کند که اشیا مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت های اینترنتی کنترل و مدیریت کنید.

استفاده 120 کشور جهان از تکنولوژی "اینترنت اشیاء"

بر اساس آخرین آماری که در سال 2018 منتشر شده است، بیش از 120 کشور جهان همچون آمریکا، چین، هند، هلند، ژاپن، انگلیس، آلمان، فرانسه و ... از فناوری "اینترنت اشیاء" در صنایع خود استفاده می کنند، چرا که گسترش کلان شهرها و تمرکز جمعیت در شهرها منجر به بروز مشکلاتی از جمله کاهش خدمات بهداشتی، ترافیک و آلودگی هوای شهرها، کاهش خدماتی اجتماعی و ... شده است. "شهر هوشمند" راه حل امیدوار کننده ‌ای برای حل این مشکلات است که می تواند سطح رفاه و آسایش در شهرهای بزرگ را به کمک آن ارتقا ‌بخشید؛ "اینترنت اشیاء" یکی از دستاوردهای جدید تکنولوژی است که بر اساس آن تحقق شهر هوشمند به واقعیت می‌پیوندد. به عنوان مثال بر اساس آمار در کشور آمریکا، هر فرد  روزانه 10 دقیقه از زمان خود را که (معادل 15 سال عمر است) به دنبال جای پارک می گذارند. با کمک تکنولوژی اینترنت اشیاء، رقم 10 دقیقه در روز به 2 دقیقه کاهش یافته است و این یک نمونه از کاربردهای "اینترنت اشیاء" است.

پیش بینی سرعت رشد استفاده از بازار هوشمند در جهان

سرماهی گذاری 6.2 ترلیون دلاری برای "اینترنت اشیاء"

شرکت سیسکو (Cisco) پیش‌بینی کرده است که در آینده ای نزدیک IOT، بزرگترین بازار تولیدکنندگان سخت ‌افزار و نرم ‌افزار را در جهان به خود اختصاص خواهد داد به همین دلیل قرار است تا سال 2025 ، 6.2 ترلیون دلار بر اینترنت اشیاء سرمایه گذاری ‌شود. این درحالی است که تا اکنون بسیاری از غول‌های تجاری دنیا مانند آمازون و فیسبوک سرمایه گذاری‌های کلان در این زمینه را شروع کرده اند.

پیش‌بینی رشد بازار صنایع هوشمند تا سال2020

همچنین بر اساس اعلام وب سایت Statista، در سال 2018 نزدیک به 23 میلیارد گجت الکترونیکی در زمینه IOT فعال هستند که انتظار می ‌رود تا سال 2020 این تعداد به 31 میلیارد وسیله برسد و این تعداد تا سال 2025، نزدیک به 75 میلیارد گجت خواهیم رسید که در قالب اینترنت اشیا با یکدیگر در ارتباط هستند.

تعداد دستگاه دارای قابلیت اتصال به اینترنت اشیاء تا سال ۲۰۲۵

وضعیت "اینترنت اشیاء" در ایران

از آنجایی که "اینترنت اشیاء" انقلابی در حوزه‌ی صنعت محسوب می‌شود بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ایران نیز قصد ورود به این حوزه را دارند و یا اقداماتی را انجام داده‌اند. یکی از مراکزی که در کشور به صورت ویژه این موضوع را مورد بررسی قرار داده است، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد. این پژوهشگاه، پروژه‌ هایی را برای بررسی پیاده‌ سازی فناوری "اینترنت اشیاء" در کشور مورد بررسی و اجرا قرار داده است. یکی از این پروژه‌ ها «تدوین کسب و کار اینترنت اشیا در کشور» می باشد که بر اساس تجربیات علمی و عملیاتی کشورهای موفق در "اینترنت اشیاء" ، در زمینه های حاکمیت، کسب‌وکار، کاربردها و فناوری‌ها، مطالعات اولیه انجام شده و نقشه راه ایران با هدف استفاده از تکنولوژی های نوین نظیر "اینترنت اشیاء" برای افزایش رفاه اقتصادی، رفاه اجتماعی وحفاظت ازمحیط زیست برای رسیدن به چشم انداز اقتصادی ۱۴۰۴ تعیین شده است.

علاوه بر آن، "طرح ملی اینترنت اشیا" توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و با همکاری وزارت ارتباطات‌وفناوری‌اطلاعات به منظور تهیه و تنظیم نقشه راه و ارائه برنامه عملیاتی اینترنت اشیا در کشور، ایجاد شده است. در پی انجام مراحل طرح فوق، خوشبختانه اقداماتی در راستای ایجاد پارک "اینترنت اشیاء" در کشور صورت گرفته است که فاز نخست شبکه اختصاصی "اینترنت اشیاء" در منطقه نارمک تهران با عنوان "شبکه اشیاء تهران- ایران" راه اندازی شده که دارای کاربردهایی نظیر کمک به شبکه اینترنت اشیا برای مدیریت شهری ، ارائه خدمات رایگان شبکه اشیا به استارتاپ‌ها و انجام شده است .

محمد قیصری رئیس مرکز تحقیقات "اینترنت اشیاء" درباره آینده اینترنت اشیاء در ایران گفت:

« می‌توان تا چند سال آینده این ادعا را داشت که IOT به دلیل میزان ارتباطی که توانسته با سازمان‌ها و نهادها داشته باشد، می‌تواند بیش از صد پروژه را در کشور شامل شود. این موضوع تا سال ۱۴۰۰ نیز تحقق پیدا می‌کند و حتی شاید بیشتر از صد پروژه در زمینه اینترنت هوشمند را خواهیم داشت. خوشبختانه نهادهای مختلف مانند شهرداری تهران گام‌های مهمی در زمینه ارتباط اشیاء  با فعالیت این سازمان برداشته است و با توجه به نقاط قوتی که اینترنت اشیاء دارد می‌توان از آن در حوزه مدیریت پسماند هوشمند استفاده کرد. همچنین سازمان تامین اجتماعی نیز متقاضی این است که IOT را در فعالیت بیمارستان‌ها به منظور کیفی سازی دخیل کند. »

برای تحقق اینترنت اشیاء در ایران به چه زیر ساخت هایی لازم است ؟

پیاده سازی "اینترنت اشیاء" مانند هر تکنولوژی دیگر نیازمند زیرساخت هایی می باشد که بتوان آن را اجرا کرد. در کشورمان نیز از مهمترین زیرساخت هایی که برای عملیاتی شدن این تکنولوژی نیاز است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- افزایش ظرفیت آدرس‌های IP

هر سیستمی برای آنکه بتواند به "اینترنت اشیاء" متصل شود به یک آدرس‌های IP منحصربه ‌فرد احتیاج دارد که مشابه آن را هیچ دستگاهی در سطح جهان نداشته باشد ؛ اما این آدرس‌ ها ظرفیت خاصی دارند و نسل چهارم آن ها ظرفیت 4میلیارد آدرس را دارد که این مقدار برای اتصال همه دستگاه‌ ها به اینترنت کافی نمی باشد که برای رفع این مشکل آدرس‌ هایIP نسل ششم استفاده می شود که چندین برابر آدرس‌های IP نسل چهارم ظرفیت دارد. انتقال از نسل چهارم به نسل ششم اولین قدم زیرساختی برای ورود به عصر "اینترنت اشیاء" محسوب می‌ شود که باید در کشور زیرساخت های اجرایی آن فراهم شود.

2- افزایش سرعت اینترنت در کشور

سرعت کم اینترنت و نبود سیستم‌ وای ‌فای شهری ، از دیگر مواردی است که مانع پیاده سازی اصولی "اینترنت اشیاء" در کشور می شود به همین دلیل افزایش سرعت اینترنت کشور به ویژه فعال نمودن اینترنت 5G برای تلفن های همراه می تواند گام های اساسی برای پیاده سازی این طرح در کشور به شمار رود.

3- تشویق و فراهم نمودن بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در فناوری های "اینترنت اشیاء"

در شرایط اقتصادی کنونی و وضع تحریم آمریکا، نباید همه نگاه‌ ها برای عملیاتی سازی "اینترنت اشیاء" در کشور به دولتمردان باشد و بالعکس بیشتر کارها باید به دست بخش خصوصی انجام شود و مسئولان فقط باید بستری مناسب برای پیشرفت این تکنولوژی را آماده کنند. اما متاسفانه در کشورمان ، بیشتر سرمایه ‌گذاران چندان با فناوری های نوین و تکنولوژی آشنایت ندارند به همین دلیل ترجیح می‌ دهند تا روی پروژه‌های سنتی مثل ساخت ‌و ساز سرمایه‌ گذاری کنند؛ درحالی که آینده متعلق به کسب ‌و کارهای دانش بنیان می باشد و باید این نوع افکار را بازسازی کرد. دولت می تواند با ایجاد شرایطی تشویقی همچون معافیت های مالیاتی، وام های کم بهره و بلندمدت و ... پای سرمایه گذاران بخش خصوصی را به این موضوع باز نمایند.

4- تأمین امنیت در بخش "اینترنت اشیاء"

امنیت و حریم خصوصی، در واقع مهمترین چالش‌  "اینترنت اشیاء" می باشد چرا که همه ‌ی دستگاه ‌ها و سیستم ‌هایی که از IOT استفاده می کنند ، اطلاعات شخصی افراد را جمع‌ آوری می ‌کنند. به عنوان مثال این تجهیزات هوشمند دقیقا می ‌دانند چه زمانی شما در خانه هستید و هنگامی که در خانه هستید، از کدام دستگاه‌ های الکترونیکی استفاده می‌کنید. همچنین این اطلاعات را با دیگر دستگاه ‌ها به اشتراک می‌گذارند؛ همه‌ی این اطلاعات در پایگاه داده‌ی شرکت ‌ها نگهداری می‌شوند و همواره قابل دسترسی هستند. به همین دلیل ایجاد پروتکل های امنیتی برای مراقبت از حریم خصوصی افراد از دیگر شرایط لازم برای پیاده سازی این تکنولوژی در کشور است .

کلام آخر ...

امروزه استفاده از "اینترنت اشیاء" در تمام صنایع همچون  انرژی هوشمند، دامپروری هوشمند، کشاورزی هوشمند، حمل‌ونقل هوشمند، خانه و ساختمان هوشمند، سلامت هوشمند و به‌طور کلی شهر و محیط‌ زیست هوشمند و ... کاربرد دارد به همین دلیل ورود شرکت های دانش بنیان کشورمان برای پیاده سازی آن ، علاوه بر آنکه سطح رفاه و آسایش مردم را افزایش می دهد، می تواند در شرایط فعلی کشور باعث اشتغال تعداد زیادی از جوانان کشورمان شود که دولت می تواند با فراهم نمودن زیرساخت های لازم ، زمینه را برای پیاده سازی آن فراهم نماید.

انتهای پیام /

زمان انتشار: یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 81197

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب