طبق‌ آمار منتشر شده‌ در سازمان پزشکی قانونی؛

آمار «جانباختگان کار» در ایران در بهار سال ۱۳۹۸/استان بوشهر بیشترین میزان مرگ در مقایسه با جمعیت آن در سال۱۳۹۷

بر طبق‌ آمار منتشر شده‌ در سازمان پزشکی قانونی، در سه‌ماهه نخست امسال ۴۲۱ نفر از هموطنان در «حوادث ناشی از کار» جان خود را از دست دادند که ۴۱۷ نفر از آنها مرد و چهار نفر زن بوده‌اند. این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷.۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ همه‌ ساله‌ در جهان‌ ده‌ها میلیون‌ كارگر قربانی‌ حوادثی‌ می‌شوند كه‌ منجر به‌ كشته‌ شدن‌ و یا از كارافتادگی‌ تعداد كثیری‌ از آن‌ها می‌گردد.

بر طبق‌ آمار منتشر شده‌ در سازمان پزشکی قانونی، در سه‌ماهه نخست امسال ۴۲۱ نفر از هموطنان در «حوادث ناشی از کار» جان خود را از دست دادند که ۴۱۷ نفر از آنها مرد و چهار نفر زن بوده‌اند. این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷.۹ درصد رشد را نشان می‌دهد.

در این اینفوگرافی به آمار «جانباختگان کار» در ایران در بهار سال ۱۳۹۸ اشاره کرده‌ایم.

 

 

طبق این آمار بیشترین موارد فوت کارگران در بهار 98 مربوط به استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، خراسان رضوی و سیستان و بلوجستان بوده است و کمترین موارد مربوط به استان‌های خراسان جنوبی، کهکیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری و ایلام است.

حوادث‌ به‌ هر صورت‌ و درجه‌ای‌ كه‌ باشد برای‌ كارگر، كارفرما و جامعه‌ زیان‌های‌ اقتصادی‌ دربر دارد. این‌ زیان‌ها به‌ صورت‌ مستقیم‌ و غیرمستقیم‌ می‌باشند. از زیان‌های‌ مستقیم‌ می‌توان‌ از خسارت‌ ناشی‌ از وقفه‌ كار به‌ علت‌ حادثه‌، هزینه‌های‌ درمانی‌ و سرانجام‌ خسارات‌ پرداختی‌ در مورد از كارافتادگی‌ موقت‌، دایم‌ و یا فوت‌ را نام‌ برد.

در محاسبه‌ زیان‌های‌ غیرمستقیم‌ كه‌ مقدار آن‌ در تمام‌ كشورها بیش‌ از زیان‌های‌ مستقیم‌ است‌ باید زیانهای‌ ناشی‌ از وقفه‌ در كار سایر كارگران‌ به‌ علت‌ كمك‌ كردن‌ به‌ فرد مصدوم‌، بحث‌ و گفتگو در مورد علت‌ وقوع‌ حادثه‌، به‌هم‌ ریختن‌ نظم‌ كار پس‌ از انتقال‌ كارگر به‌ بیمارستان‌ تا موقع‌ گماشتن‌ فرد مناسب‌ برای‌ انجام‌ امور، خسارات‌ وارده‌ به‌ ماشین‌آلات‌ و نهایتاً خسارات‌ ناشی‌ از تقلیل‌ فعالیت‌ كارگر مصدوم‌ پس‌ از برگشت‌ به‌ كار (در صورت‌ معلولیت‌) مورد توجه‌ قرار گیرد.

 علل‌ حوادث‌ ناشی‌ از كار:

 

    مطالعات‌ و بررسی‌های‌ انجام‌ شده‌ نشان‌دهنده‌ این‌ حقیقت‌ است‌ كه‌ به‌ طور كلی‌ حادثه‌ ناشی‌ از كار علت‌ واحدی‌ ندارد و معلول‌ علل‌ فنی‌ و انسانی‌ می‌باشد. این‌ علل‌ بستگی‌ به‌ نوع‌ كار، محیط‌ شرایط‌ انجام‌ كار و ابزار مورد استفاده‌ دارد و می‌توان‌ آنها را به‌ دو دسته‌ علل‌ مستقیم‌ و غیرمستقیم‌ تقسیم‌ كرد:

 1ـ علل‌ مستقیم‌

     منظور از علل‌ مستقیم‌ عبارت‌ از عللی‌ است‌ كه‌ در به‌ وجود آمدن‌ حادثه‌ سهم‌ اصلی‌ را داراست‌. با توجه‌ به‌ وضع‌ كار و صنعت‌ می‌توان‌ این‌ علل‌ را چنین‌ خلاصه‌ نمود: جابجا كردن‌ كالا، كار با ماشین‌آلات‌، سقوط‌ اشیاء، افتادن‌ كارگر از ارتفاع‌، استفاده‌ غیرصحیح‌ از ابزار كار، افتادن‌ به‌ علت‌ لیز خوردن‌، برخورد با مانع‌، سوختگی‌ و همچنین‌ تصادف‌ با وسیله‌ نقلیه‌ در محیط‌ كارگاه‌ و یا هنگام‌ رفت‌ و برگشت‌ به‌ محل‌ كار.

 

 2ـ علل‌ غیرمستقیم‌

     این‌ علل‌ مستقیماً سبب‌ بوجود آمدن‌ حادثه‌ نیستند بلكه‌ در صورت‌ وجود علل‌ مستقیم‌، شانس‌ به‌ وجود آمدن‌ حادثه‌ را بیشتر می‌كنند. این‌ گروه‌ شامل‌ تمام‌ عواملی‌ است‌ كه‌ باعث‌ خستگی‌، ناراحتی‌ و نارضایتی‌ كارگر می‌شوند. مهمترین‌ این‌ عوامل‌ عبارتند از: نور نامناسب‌، صدای‌ بیش‌ از حد، عدم‌ تهویه‌ خوب‌، نامناسب‌ بودن‌ درجه‌ حرارت‌ محیط‌ كار، طولانی‌ بودن‌ ساعات‌ كار، سرعت‌ بیش‌ از حد تولید و نیز عوامل‌ دیگری‌ چون‌: مسایل‌ خانوادگی‌، مالی‌، روابط‌ با كارفرما و سرپرست‌ و غیره‌. ضمناً باید توجه‌ داشت‌ كه‌ در كنار این‌ دو گروه‌ از علل‌، مسایلی‌ چون‌ كمبود تجربه‌ و مهارت‌ كاری‌ ورعایت‌ نكردن‌ اصول‌ ایمنی‌نیز اهمیت‌ بسزایی‌ درایجاد حوادث‌ ناشی‌ از كار دارند.

انواع‌ وقایعی‌ كه‌ مستقیماً سبب‌ آسیب‌دیدگی‌ می‌شوند به‌ 9 دسته‌ به‌ شرح‌ زیر تقسیم‌ می‌شود:

 1ـ سقوط‌ اشخاص‌(سقوط‌ اشخاص‌ از ارتفاعات‌(ساختمان‌، داربست‌، نردبان‌، ماشین‌، وسیله‌ نقلیه‌ و در گودی‌ها(چاه‌، نهر، محل‌ خاك‌برداری‌ شده‌، گودال‌های‌ زمین‌)، سقوط‌ اشخاص‌ در سطح‌ كف‌(زمین‌ خوردن‌ها)، سقوط‌ اشیاء،سرخوردن‌ و نشست‌(زمین‌، صخره‌، سنگ‌ و برف‌)

2- فرو ریختن‌(ساختمان‌، دیوار، داربست‌، نردبان‌، بسته‌های‌ كالا).

3ـ راه‌ رفتن‌، تصادم‌ با اشیاء(به‌ استثنای‌ سقوط‌ اشیاء):

4ـ گیر كردن‌ و قرارگرفتن‌ بین‌ اشیاء:

5ـ كارهای‌ سنگین‌ و تلاش‌ بیش‌ از حد یا انجام‌ حركات‌ افراطی‌ و نادرست‌: حركات‌ سنگین‌ برای‌ جابجا كردن‌ یا پرتاب‌ اشیاء، حركات‌ افراطی‌ و نادرست‌.

 6ـ برخورد یا ارتباط‌ با حرارت‌ غیرمتعارف‌: در معرض‌ گرما قرار گرفتن‌(جریان‌ محیط‌)، در معرض‌ سرما قرار گرفتن‌(جریان‌ محیط‌).

7ـ برق‌گرفتگی‌

 8ـ برخورد یا ارتباط‌ با مواد یا پرتوهای‌ زیان‌آور: برخورد از طریق‌ استنشاق‌، بلعیدن‌ یا جذب‌ مواد مضر، در معرض‌ پرتوهای‌ غیر یون‌زا قرار گرفتن‌، در معرض‌ سایر پرتوهای‌ غیر یون‌زا قرار گرفتن‌.

 9ـ سایر انواع‌ حادثه‌ كه‌ در جای‌ دیگر طبقه‌بندی‌ نشده‌ است‌ و حوادثی‌ كه‌ درباره‌ آن‌ها اطلاعاتی‌ در دست‌ نیست‌: سایر انواع‌ حوادثی‌ كه‌ در جای‌ دیگر طبقه‌بندی‌ نشده‌اند، حوادثی‌ كه‌ به‌علت‌ فقدان‌ اطلاعات‌ كافی‌ طبقه‌بندی‌ نشده‌اند، طبقه‌ بندی‌ براساس‌ عامل‌(مادی‌) حادثه‌

نتیجه گیری

حوادث‌ ناشی‌ از كار سبب‌ درد، رنج‌ و در بعضی‌ از موارد موجب‌ مرگ‌ كارگر و زیان‌های‌ فراوان‌ مالی‌ و كاهش‌ سطح‌ تولید می‌شود، بنابراین‌ یك‌ زیان‌ ملی‌ به‌ شمار می‌آید(حتی‌ اگر كلیه‌ زیان‌های‌ وارده‌ نیز از طرف‌ شركت‌های‌ بیمه‌ پرداخت‌ شود) با این‌ تعریف‌ در می‌یابیم‌ كه‌ پیشگیری‌ از حوادث‌ ناشی‌ از كار، از نظر فردی‌ و اجتماعی‌ و اقتصادی‌ دارای‌ اهمیت‌ خاصی‌ است‌ كه‌ در نیل‌ به‌ این‌ هدف‌ باید همكاری‌ همه‌ جانبه‌ای‌ بین‌ مسئولین‌ و مقامات‌ رسمی‌ كشور، كارفرمایان‌، كارگران‌، پزشك‌ متخصص‌ بهداشت‌ كار، كمیته‌های‌ ایمنی‌ و حفاظت‌ فنی‌ و سایر افراد ذیربط‌ وجود داشته‌ باشد.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۷:۱۴

شناسه خبر: 81207

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب