وقتی وعده ها درباره ی یک پروژه ی ملی عملی نمی شود؛

شبکه ی ملی اطلاعات ادعا یا واقعیت

گزارش پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات که از سوی وزارت ارتباطات به این شورا ارائه شده به تایید اعضا نرسید و نتایج آن به رئیس جمهور ارسال شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛ شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور یکی از مهمترین پروژه‌های ملی به حساب می آید که تحقق آن بنا بر رویکردهای جهانی و ضرورت‌های ملی، مانند ارائه خدمات زیرساختی پیشرفته و مطابق با نیازهای کشور، بهره‌مندی از مزایای اقتصادی، صیانت از فرهنگ ایرانی - اسلامی و حفاظت از اطلاعات و ارتباطات کاربران در برابر تهدیدات امنیتی و حریم خصوصی، الزام شده است.

اهمیت شبکه ملی اطلاعات به حدی است که رهبر معظم انقلاب نیز بارها بر لزوم ایجاد شبکه ملی اطلاعات تاکید داشته‌اند و کوتاهی در این خصوص را گوشزد کرده‌اند.ایشان در بخشی از یکی از سخنانشان با بیان اینکه «فضای مجازی خیلی مهم است و آنچه از همه مهم‌تر است، مسئله شبکه ملی اطلاعات است»، تاکید کردند: «امروز فضای مجازی مخصوص ما نیست و همه دنیا با فضای مجازی درگیرند و کشورهایی که شبکه ملی اطلاعات درست کرده و فضای مجازی را به نفع خودشان و ارزش‌های موردنظر خودشان کنترل کرده‌اند، یکی دوتا نیستند. متأسفانه در زمینه شبکه ملی اطلاعات در کشور کوتاهی شده و کاری که باید انجام گیرد، انجام نگرفته است.»

شبکه ملی اطلاعات از چه زمان مطرح شد؟

بیش از 10 سال است که در کشور بحث راه اندازی شبکه ملی اطلاعات سر زبان هاست.شبکه ملی اطلاعات از سال 1384با نام «شبکه ملی اینترنت» در دستور کار مجلس قرار گرفت و تا به امروز که بیش از ده سال از آن زمان میگذرد، رنگ واقعیت کاملی را به خود ندیده است. این پلتفرم تا به امروز در ابعاد کوچکتر از حد واقعی خود به مردم عرضه شده است و هنوز به طور تمام و کمال و سراسری اجرا نشده است.

در همان سال ها قرار بر این شد که در طی یک بازده زمانی سه ساله، طرح اینترنت ملی به سرانجام برسد که این امر محقق نشد. بعدها با توجه به الزامات سند چشم انداز بیست ساله در سال 1389 موضوع شبکه ملی اینترنت با نام جدید «شبکه ملی اطلاعات» به صورت جدی تر مطرح شد، به طوری که کلیات موضوع در ماده ۴۶ برنامه پنجم توسعه مطرح و تصویب شد. در دولت یازدهم اقدامات اولیه‌ای و راه‌اندازی سه فاز این طرح صورت گرفت و  امروز با راه افتادن کشتی دولت جدید شاهد زمزمه‌هایی در باره نهایی شدن این طرح هستیم.

بیشتر بخوانید:

از دغدغه ی رهبر انقلاب تا منافع ملی در یک طرح/چیستی و چرایی شبکه ی ملی اطلاعات

چرا شبکه ی ملی اطلاعات؟

اما در سال 1389در قانون دقیقا چه موضوی مطرح و تصویب شد: شبکه ملی اطلاعات کشور، شبکه‌ای مبتنی بر قرارداد اینترنت (IP) به همراه سوئیچ ها و مسیریاب‌ها و مراکز داده‌ای است، به صورتی که درخواست های دسترسی داخلی و اخذ اطلاعاتی که در مراکز داده داخلی نگهداری می‌شوند به هیچ‌وجه از طریق خارج کشور مسیریابی نشود و امکان ایجاد شبکه‌های اینترانت و خصوصی و امن داخلی در آن فراهم شود.

راه افتادن این شبکه به معنای حصر بودن در دنیای اینترنت نیست.

براساس اهداف شبکه ملی اطلاعات، اتصال از خارج از کشور به سایت‌های داخلی با محدودیتی مواجه نمی‌شود و همچنان اتصال کاربران خارج از کشور به سایت‌های داخلی نیز برقرار است. با توجه به نکات فوق مشخص می شود که شبکه ملی اطلاعات به هیچ وجه قرار نیست ارتباطات ما را با دنیا قطع نماید.

اهداف شبکه ملی اطلاعات

از اهداف مهم این اقدام ملی می توان به دو مورد اصلی اشاره کرد:

امنیت اطلاعات کاربران

با توجه به اقدامات خرابکارانه گسترده توسط دولت های متخاصم با جمهوری اسلامی ایران در حوزه سایبری شبکه ملی اطلاعات بستری ایجاد می کند که بتوان جلوی این خرابکاری ها را تا حد زیادی گرفت. نحوه کار به این شکل است که درخواست هایی که از خارج کشور فرستاده می شوند از طریق یک درگاه مشخص وارد شوند و قابل کنترل و مسدود کردن باشند.

با مثالی ساده تر به این موضوع می پردازیم: فرض کنید روستایی از چند دهکده کوچک تر تشکیل شده است و این دهکده ها هر کدام دارای راه ورود و خروج کنترل شده هستند به طوری که هر گاه افراد یک دهکده به این نتیجه برسند که خطری دهکده را تهدید می کند، راه ورود و خروج را می بندند تا مشکل را بر طرف کنند. شبکه ملی اطلاعات در مقابله با تهدیدات سایبری چنین اهرم قدرتمندی در اختیار کشور قرار می دهد و راه را بر روی ویروس هایی که از خارج کشور وارد می شوند(مانند استاکس نت)، می بندد.

لازم به ذکر است؛ قطع راه ارتباطی به معنای قطعی اینترنت نیست. مثال دهکده را به یاد بیاورید. در صورت مسدود شدن راه ورود و خروج دهکده، آیا ارتباط خانواده های داخل دهکده با هم قطع خواهد شد؟ خیر. اینترنت ملی نیز چنین مزیت ارزشمندی در اختیار مردم می گذارد.

ارائه اینترنت سریع و ارزان

هر کشوری علاقه مند است که تراکنش های خود را بومی کند. یعنی زمانی که مبدا و مقصد یک تراکنش داخل کشور است، هیچ دلیل عقلانی وجود ندارد که تراکنش یکبار از کشور خارج شود و سپس پاسخ آن مجددا به کشور باز گردد. شبکه ملی اطلاعات از این سربار هزینه و زمان جلوگیری می کند.

پس از اجرایی شدن فاز اول طرح شبکه ملی اطلاعات شرایط تفکیک ترافیک داخل و خارج مهیا شد و هم اکنون ترافیک داخلی نصف ترافیک خارجی محسوب می شود.

شبکه ملی اطلاعات در سایر کشورها

آن دسته از افراد که پیگیر اخبار فناوری جهان هستند حنما می دانند که کره جنوبی پرسرعت ترین اینترنت جهان را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. اینترنت ملی یکی از دلایل اصلی سرعت پیشرفته در این کشور است. کره جنوبی که از نظر آمادگی الکترونیک و پهنای باند رتبه نخست را در دنیا دارد و 80 درصد پهنای باندش داخلی است. یعنی شبکه‌‌ای دارد که بی‌نیاز از ارتباطات خارجی، 80 درصد ارتباطات و انتقالات دیتای آن در داخل شبکه به گردش در می‌آید.

گفتنی است در سطح جهانی، چین در برابر هجمه الکترونیکی آمریکا بیشترین مقاومت بین المللی را تا کنون از خود نشان داده به طوری که تا کنون بیشترین تعداد بازی های ملی رایانه ای، موتور جستجوی ملی، ایمیل‌های ملی و از همه مهمتر سیستم عاملی ملی را طراحی کرده است. هند و برزیل دو کشور دیگر هستند که با راه اندازی اینترنت ملی خود و هزینه های هنگفت برای تحقق آن سعی در امنیت کاربران خود در برابر جاسوسی های بین المللی داشتند. بعنوان مثال برزیل با کشیدن خطوط فیبرهای نوری زیردریایی جداگانه تا مرزهای پرتغال با هزینه ای بالغ بر 185 میلیون دلار، مصمم بودن خود را در اجرای این طرح به جهانیان نشان داده است.

اهمیت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات

به گفته برخی کارشناسان، کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت، مهمترین دلیل پیاده ‌سازی شبکه ملی اطلاعات است. در این چارچوب، تجهیزات و زیرساخت‌های لازم برای مدیریت یک شبکه‌ سراسری اطلاعاتی و ارتباطی ملی در کشور فراهم می شود. به طوریکه چنانچه جامعه‌ جهانی، ایران را از دسترسی به شبکه جهانی اینترنت محروم کند یا دسترسی ایران به شبکه جهانی به هر دلیلی قطع شود، ما می توانیم تا حد زیادی به توانایی‌های خود متکی باشیم و مستقل عمل کنیم. گفتنی است، امکان تحریم اینترنتی ایران، همانند انواع تحریم های ناعادلانه دیگری که علیه کشورمان اعمال شده است، وجود دارد. از سوی دیگر، به دلیل رخدادهای فیزیکی مانند قطع کابل‌ها و… نیز ممکن است دسترسی ایران به اینترنت جهانی دچار اختلال شود.

وجود شبکه ملی اطلاعات، دسترسی امن و پایدار به سرویس‌های ملی را برای کاربران مهیا می کند و شرایط را برای بهره مندی آن ها از پهنای باند بسیار بالایی برای ارتباط و انتقال اطلاعات فراهم می کند. زیرا بستر اجرای این طرح، شبکه ملی فیبر نوری ایران است. این شبکه توسط شرکت ارتباطات زیرساخت، توسعه داده شده و در پایان سال 89 به بیش از ۱۵۵ هزار کیلومتر در سراسر کشور گسترش یافت.
به طور کلی، با کمی دقت در تحولات بین المللی در عرصه سایبری می توانیم به اهمیت اینترنت داخلی پی ببریم. در همین ارتباط می توان به این مسئله مهم اشاره کرد که در حال حاضر کشورهای متعددی در جهان به اهمیت اینترنت داخلی پی برده اند. به طوریکه کشورهایی مانند آلمان، روسیه، برزیل، چین و... اقدامات مهمی در این راستا انجام داده اند.

----------------------------------------------------------------------------------------------

آذری جهرمی|وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

هیچ محصول امریکایی در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات استفاده نمی‌شود

وی تصریح کرد: امروز اعلام می‌کنیم که در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات هیچ محصول امریکایی استفاده نمی‌شود؛ توسعه و افزایش پایداری ارتباطات بین‌المللی جزء اقدامات الویت‌دار بود و در بخش کاهش هزینه ارتباطات داخلی، طی دو مرحله کاهش تعرفه داشتیم و تغییر مدل مصرف از حجمی به غیر حجمی یک طراحی ساختاری در این زمینه بود.

آذری جهرمی تصریح کرد: ارائه امکانات و پهنای باند رایگان در جهت رشد پیام‌رسان‌های داخلی و ارائه تسهیلات برای شرکت‌های نوپا در حوزه کسب و کار مجازی از جمله اقدامات دیگر بوده‌ است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حوزه امنیت و سالم‌سازی فضای مجازی گفت: زیرساخت‌هایی برای مقاومت در برابر حملات DOS  و DDOS و برای حمایت از کودکان در فضای مجازی ایجاد شد.

وی افزود: در یک‌ سال گذشته تعداد شهرهای تحت پوشش نسل سوم خدمات اینترنت از 1057 به 1243 شهر رسیده است  و در نسل چهارم 810 شهر به 1242 شهر تحت پوشش خدمات نسل چهارم افزایش یافته است.

آذری جهرمی متذکر شد: لایه انتقال شبکه ملی اطلاعات از 10 ترابیت به 24 ترابیت بر ثانیه رسیده است و هسته IP شبکه از 6.8 ترابیت به 18.5 ترابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

 

و پس از سال ها...

با این وجود و پس از گذشت نزدیک به ۶ سال از ابلاغ این سند، برخی مسئولان، کارشناسان و نمایندگان مجلس به عملکرد وزارت ارتباطات درباره روند اجرای کامل تکالیف مربوط به سند الزامات شبکه ملی اطلاعات و تأخیر در پیاده سازی و اجرای این شبکه انتقاد دارند.

در این زمینه وزیر ارتباطات با ارائه گزارشی از روند اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات به مجلس و شورای عالی فضای مجازی، عنوان کرد که ۸۰ درصد اهداف این سند را محقق کرده است. اما شواهد نشان می دهد که تعریفی که از پروژه شبکه ملی اطلاعات  در وزارت ارتباطات می شود با آنچه که مدنظر ناظران اجرای این سند در شورای عالی  فضای مجازی است، تفاوت دارد و به بیان دیگر در تعریف شبکه ملی اطلاعات در کشور، اجماع نظر وجود ندارد.

انتهای متن/علی صبوری

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۱:۳۸

شناسه خبر: 81211

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب