علم و فناوری گزارش می دهد؛

پشت پرده افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت چادر در کشور/ دلایل عدم خودکفایی ایران بعد از ۱۰۰ سال استفاده از چادر چیست ؟+فیلم

بر اساس شواهد موجود، قیمت چادر نسبت به سال گذشته با تورم ۳۰۰ تا ۵۰۰ درصدی روبه رو بوده است ، این در حالی است که بعد از ۱۰۰ سال استفاده از چادر در کشور، هنوز ۹۳ درصد آن از خارج وارد کشور می شود و تولید کنندگان توان مقابله با واردکنندگان را ندارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – تا چند روز دیگر، دوباره زنگ مدارس و دانشگاه ها به صدا در خواهد آمد و دانش آموزان و دانشجویان روانه مدارس و دانشگاه ها خواهند شد؛ در این بین بسیاری از خانواده برای تهیه وسایل مدارس فرزندانشان همچون خرید کتاب، لوازم التحریر و پوشاک اقدام نموده اند. چادر یکی از وسایلی است که بسیاری از خانواده تمایل به خرید آن برای دختران خود دارند اما طی روزهای اخیر متأسفانه این کالای فرهنگی و مذهبی با رشد 5 برابری قیمت، نسبت به سال گذشته روبه شده است و بسیاری از خانواده ها توانایی خرید آن را ندارند.

دلیل گرانی 500 درصدی قیمت چادر نسبت به سال گذشته چیست ؟

طی ماه های اخیر به دلیل آشفتگی  بازار اقتصادی که در کشور به وجود آمده است قیمت بسیاری از کالاها دچار گرانی شدیدی شده است این گرانی در تمام کالاها دیده می شود؛ از پوشاک نوزادان گرفته تا قیمت سیب زمینی و طلا. شرایط اقتصادی حاکم بر کشور باعث شده سفره مردم روز به روز کوچک تر شود. اگرچه مردم شاید بتوانند با پیوستن به کمپین هایی همچون نخریدن خودرو و یا کم ‌خریدن برخی اقلام زندگی را بگذرانند، اما حذف برخی کالاها به دلیل افزایش شدید قیمت آن می تواند حیات فرهنگی جامعه را به‌خطر بیندازد که چادرمشکی بانوان ازجمله‌ی آن‌ها می باشد. متأسفانه طی یک سال اخیر قیمت چادر های مشکی با افزایش چشمگیری روبه رو بوده و تورم در این زمینه به 300 تا 500 درصد رسیده است ؛ به عبارت دیگر چادری که مردم سال گذشته برای آن بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه می‌کردند، امسال باید بین ۵۰۰ هزار تا یک‌ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنند. از مهمترین دلایل گرانی چادر می توان به افزایش قیمت نخ و پارچه مورد نظر تولید چادر اشاره کنیم که باعث افزایش قیمت نهایی این محصول شده است.

اسدالله سلیمانی، مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات عفاف و حجاب، در مورد علت گرانی چادر مشکی در کشور گفت:

 «قیمت چادر پنج‌ برابر شده؛ چون قبلاً پارچه این محصول با ارز سه ‌هزارتومانی و هر یارد چادر ۶ هزار و ۸۰۰ تومان خریده می ‌شد. با این ‌حال، اکنون قیمت ارز ۱۴ هزار تومان شده و ارز دولتی به این محصول تخصیص داده نمی ‌شود و پارچه آن با ارز آزاد خریده می‌شود؛ ازاین‌ رو، قیمت آن پنج ‌برابر افزایش یافته است. در حال‌ حاضر، ۹۳ درصد پارچه چادرمشکی وارداتی و تنها ۷ درصد آن در داخل کشور تولید می‌شود».

دلیل عدم تخصیص ارز دولتی برای تهیه چادر مشکی چیست ؟

متأسفانه یکی از دلایلی که باعث افزایش چشمگیر قیمت چادر در کشور شده است وابستگی شدید به واردات نخ و پارچه ی مورد نیاز آن از خارج از کشور است. اما نکته ی عجیبی که در این زمینه وجود دارد عدم تخصیص ارز دولتی برای وارد کردن این کالای فرهنگی می باشد. وزارت صنعت و معدن سال گذشته ۱۸ میلیارد دلار واردات کالا به کشور داشته است. نکته قابل توجه در این زمینه واردات محصولات و کالاهای غیرضروری مثل کلاه ‌گیس زنانه، قیچی خیاطی ، غذای گربه ، چرخ پلاستیکی فرغون و ... می باشد؛ ولی چادرمشکی که جزو کالاهای فرهنگی در جمهوری اسلامی محسوب می‌شود، با بی‌توجهی و بی‌مهری مواجه شده است. این مسئله نشان از آن دارد که دولت و مسئولین کشور خواسته یا ناخواسته به دنبال حذف اجباری چادر از حجاب زنان کشور هستند چرا که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی کشور که مردم برای خرید کالاهای اساسی زندگیشان با مشکل رو به رو هستند نمی توانند هزینه یک میلیون و 300 هزاری برای خرید چادر برای فرزندان و همسران خود تأمین نمایند. این گرانی چادر با واکنش بسیاری از مردم و نمایندگان کشورمان نیز رو به رو شده است؛ در این زمینه احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود درباره گرانی قیمت چادر مشکی نوشت:

« در حالی که بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در پیش است قیمت چادر مشکی افزایش داشته است و هزینه تهیه یک چادر که در سال گذشته 100 تا 300 هزار تومان بوده در حال حاضر به 500 تا یک میلیون و 300 هزار تومان رسیده است . یعنی کاری که رضاخان با کشف حجاب نتوانست انجام دهد با گرانی قیمت چادر در حال انجام است »

چرا در حیاتی ترین کالای فرهنگی وابسته به واردات هستیم ؟

موضوع استفاده از چادر مشکی در ایران به 100 سال گذشته بر می گردد و طی این مدت ، مردم کشورمان چادر را به عنوان حجاب برتر خود انتخاب کرده اند و هم اکنون ایران به عنوان بزرگترین مصرف کننده چادر در جهان شناخته می شود. اما موضوعی که در این رابطه وجود دارد آن است که چرا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون برای حیاتی ترین کالای فرهنگی کشور اقدامی برای قطع وابستگی به واردات آن اتفاق نیوفتاده است؛ کشوری که توانایی تولید موشک های دور برد با دقت نقطه زنی را دارد آیا توانایی تولید نخ و پارچه چادر را ندارد ؟ جواب این سئوال روشن است و آن هم قدرت بالای واردکنندگان چادر  برای عدم تولید چادر در کشور است چرا که واردات خیلی بیشتر از تولید برای آن ها درآمد دارد.

با توجه به بررسی های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری ، پارچه چادر مشکی تحت زیر فصل‌های تعرفه 5407 و تحت عنوان پارچه ‌های تار و پودباف از نخ رشته‌ های سنتیک و پارچه ‌های تار و پودباف که از مواد شماره 5404 به دست می‌آید، وارد و صادر می‌ شود. بر این اساس، آمار گمرک نشان می‌دهد که در سال 97 با این کد تعرفه، معادل 14 هزار و 205 تن پارچه چادر مشکی به ارزش 86 میلیون و 538 هزار دلار از کشورهای چین، امارات متحده عربی و ترکیه وارد کشور شده است و اگر قیمت امروز دلار که 11500 تومان می باشد را در میزان واردات آن یعنی 86 میلیون و 538 هزار دلار ضرب نماییم خواهیم دید که هزینه چند هزار میلیاردی صرف این کار می شود. جالب است بدانید که واردات این کالا نیز تقریبا مانند واردکنندگان دانه های روغنی انحصاری است و امتیاز آن در اختیار افراد محدودی می باشد.

تعطیلی به سر و صدای دو کارخانه و کاهش مشکوک تولید چادر در کشور

در حال حاضر سه کارخانه "حجاب شهرکرد"، "یزد بافت" و "کرپ‌ ناز کرمانشاه" در کشور در بخش تولید پارچه چادر مشکی فعالیت می ‌کنند. تا پیش از سال 91، دو کارخانه "ایران ‌مرینوس" و "نای ‌زرین اصفهان" نیز با اختصاص بخشی از خط تولید خود به تولید پارچه چادر مشکی، بخش قابل توجهی از نیاز مصرفی کشور را تامین می‌کردند، اما با توجه به شواهد موجود تولید این کارخانه ها متوقف شده است. کارخانه "کرپ نار" کرمانشاه نیز که مالکیت آن در اختیار بانک ملی بود در سال 88 یک بار تعطیل شد .افت تولید این کارخانه به یک‌چهارم ظرفیت اسمی خود و عدم امکان نوسازی وسایل این کارخانه در نهایت باعث شد این کارخانه طی قراردادی به بخش خصوصی واگذار شود.

براساس گزارشی که مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد وضعیت تولید پارچه چادر مشکی در سال 94 منتشر کرد، ظرفیت اسمی تولید چادر در کشور در این سال، در کارخانه "حجاب شهرکرد" و "کرپ ‌ناز کرمانشاه"، 10 میلیون متر مربع و این رقم برای کارخانه "یزد بافت یزد"، 6 میلیون مترمربع بوده است به این ترتیب سه کارخانه فعال در حوزه تولید پارچه چادر مشکی در سال 94 قادر به تولید سالانه 26 میلیون مترمربع پارچه چادر مشکی بوده‌اند. این در حالی است که در سال 97 و طبق گفته رئیس انجمن صنایع نساجی کشور این رقم به 10 میلیون مترمربع کاهش یافته است که با توجه به عدم کاهش نیاز بازار ، کاهش تولید چادر توسط این کارخانه ها عجیب به نظر می رسد.

کلام آخر ...

آنچه که مشخص است در حال حاضر دولت تلاشی برای سرپا نگه داشتن کارخانه‌ های تولید چادر مشکی نمی‌کند. از سوی دیگر، مافیای قدرتمند موجود در این بخش موجب شده تولیدکنندگان توان مقابله با آن را نداشته باشند. آنچه مشخص است اختصاص ارز دولتی به چادر و نخ برای واردات مرهمی موقتی می باشد و تنها راه حل برای آن که بتوانیم این مشکل را برای همیشه از بین ببریم قطع دست دلالان و معافیای چادر و همچنین تکیه بر اقتصاد مقاومتی است که این کار علاوه بر رفع نیاز کشور و خروج ارز از کشور می تواند برای هزاران نفر در کشور شغل ایجاد نماید.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹:۲۹

شناسه خبر: 81216

مطالب مرتبط :
۱۲۳۴۵۶

موفقیتی دیگر توسط محققان ایرانی؛

نخستین «فب‌ لب» دیجیتال در کشور، گامی بلند جهت خودکفایی ایران در صنعت الکترونیک

نخستین «فب‌» دیجیتال در کشور که با حمایت معاونت علمی و صندوق نانو ایجاد شده است، به‌گونه‌ای طراحی شده که علاوه بر تولید فناوری در حوزه الکترونیک، برای تولید محصولات فناوری میکرو نیز به کار گرفته می‌شود که با توسعه این دو حوزه می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد کشور کند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب