مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر؛

بیماری «لکه سفید» در سایت‌های پرورش میگوی استان بوشهر

بر اساس بررسی‌های انجام شده بیماری لکه سفید میگو در سایتهای پرورشی بویرات دیلم، حله گناوه، بندرریگ و شیف بوشهرمشاهده شده است. برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به میگوهای تولیدی و پیشگیری از گسترش آن برداشت میگو از سایت‌های پرورشی استان بوشهر آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ میگو از جانوران سخت پوست ساکن دریاها است که دارای اسکلت خارجی بوده و به همین دلیل آنها را سخت پوست نام نهاده‌اند. میگوها عمدتا دریازی بوده و در اعماق کم دریاها زندگی می‌کنند. خانواده پنائيده، بزرگترين خانواده سخت پوستان بوده و ببش از 300 گونه را در جهان شامل هستند.

بيماري لكه سفيد در حال حاضر جدي‌ترين و سخت‌ترين بيماري ويروسي تاثيرگذار در انواع گونه‌هاي ميگو بوده وعامل بيماري باکولوويروس است، اين ويروس به شكل تخم مرغي تا ميله‌اي متغير بوده و داراي يك زائده دم مانند در يكي از انتهاي خود بوده و طيف وسيعي داشته و از طريق افقي و عمودي قابل انتقال است.

اولين شيوع اين بيماري در سال 1993 در چين و ژاپن گزارش شد و80% ميگوهاي پرورشي را از بين برد ولي اين بيماري در آسيا نيز اپيدميک است.

خصوصیات ویروس

ویروسی است عریض شده، بزرگ ،‌پوشش دار، ‌میله‌ای شکل و تا حدودی بفرم بیضی ودارای DNA  بصورت دو رشته بهم تنیده می‌باشد. و امروزه معتقدند که ویروس عامل بیماری هیچگونه ارتباطی با کلوویروس ندارد. و مقرر گردید درخانواده جدیدی بنام نیما ویریده یا ویسپوویریده قرارداده شود. عرض ویروس 9+‌ 121 نانومتر و طول آن 26+276 نانومتر بوده ودارای تعدادی فیلامان ضمیمه‌ای که غالبا”‌در قسمت نزدیک به انتهائی است دیده می‌شود.

علائم بیماری لکه سفید میگو

بیماری لکه سفید ( White Spot Syndrome, WSS) یک بیماری ویروسی مهم میگو است که این ویروس به راحتی می‌تواند بوسیله انواع سخت پوستان دیگر، حتی از طریق فیتوپلانکتون‌ها و لارو حشرات منتقل شود.

گفته می شود که بروز چند دوره بیماری لکه سفید ویروسی، خسارت های زیادی به صنعت میگوی پرورشی کشور از خوزستان تا سیستان و بلوچستان وارد کرده طوری که این صنعت در خوزستان برای چند سال به طور کامل به تعطیلی کشیده شد.

بیماری لکه سفید ابتدا در سر و سپس در تمام بدن میگو ظاهر می شود که موجب کم اشتها شدن میگو، قرمز شدن اندام ها و تلفات شدید در عرض یک هفته است و میگوهای آلوده به این بیماری به علت رسوب و جذب شدن کلسیم، پلاک‌های سفید رنگی را از خود به جای می گذارند.

میگوهای آلوده به این ویروس ،‌پلاكهای سفید رنگی را درقسمت كاراپاس میگو از خود بجای میگذارند و بهمین دلیل بیماری را بعلت رسوب و عدم جذب كلسیم ،‌لكه سفید   می نامند.

 علائم ظاهری این بیماری براحتی درمیگوهای جوان وبالغ قابل دیدن می باشد. لكه های سفید ابتداء ‌در قسمت كاراپاس میگو و بندهای 5 تا 6 بدن ظاهر شده ودر مرحله پیشرفت كل بدن را لكه های سفید با ضخامت 5/ تا چند میلمتر  می پوشاند . پوست میگو یا Cuticule براحتی از لایه درمیس جدا می‌شود.

بحرانی مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر:

بر اساس بررسی‌های انجام شده بیماری لکه سفید میگو در سایتهای پرورشی بویرات دیلم، حله گناوه، بندرریگ و شیف بوشهرمشاهده شده است. برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به میگوهای تولیدی و پیشگیری از گسترش آن برداشت میگو از سایت‌های پرورشی استان بوشهر آغاز شده است.

راهکارهای لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری لکه سفید در دیگر سایت‌های پرورشی استان بوشهر اعمال شده که با برداشت  سایز بازاری از بروز خسارت جلوگیری می‌شود.

انتقال لارو میگو از دیگر استان‌ها به سایت‌های پرورشی استان بوشهر بدون بررسی آزمایشگاهی از جمله عوامل بروز بیماری لکه سفید است.

اصول کنترل بیماری لکه سفید

1- ضد عفونی کردن آب خروجی هچری : کلیه هچرتها باید استخر ضد عفونی داشته باشند و آب خروجی را قبلاً خارج کردن ضد عفونی کنند . خارج کردن آب بدون ضد عفونی از هچری ممکن است دارای ویروس باشد.

 

2- ضد عفونی کردن آب خروجی استخرهای پرورشی : ‌آب خروجی استخرهای پرورشی باید قبل از خارج شدن و به دریا ریختن ضد عفونی شوند. ضد عفونی آب خروجی از نکات بسیار ضروری در سیستم های پرورش میگو می‌باشد. که شامل چند مرحله است از قبیل :‌رسوب گیری ،‌اکسیژن زدائی ،‌فیلتراسیون شنی و بیولوژیکی می باشد که باعث کاهش مواد آلی و میکرو ارگانیسم های پاتوژن در آب خروجی می شود.

3- استفاده از سیستم بسته :‌ مفهوم آن این است که آب باید ضد عفونی شده تا ویروسها و سایر ارگانیسم‌هائی که می‌تواند ناقل ویروس باشند، قبل از استفاده آب در مزارع پرورشی از بین ببریم. دراین سیستم پیشنهاد می‌شود که بطور جدی از استفاده مستقیم آب دریا جلوگیری شده و به این طریق امکان آلودگی ویروسی به حداقل کاهش یابد. درمکانهائی که بیماری لکه سفید گسترش یافته است. به هیچ عنوان نباید از سیستم پرورشی باز استفاده کرد. آب باید با  30 PPM کلسیم هیپوکلریت ضد عفونی شده و بمدت 3 تا 4 روز در معرض نور خورشید قرارداده و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

4- آماده کردن کامل مزارع : ‌بعداز برداشت محصول ،‌ رسوبات مانده درکف استخر شامل ‌مقدار زیادی مواد آلی ‌مواد سمی، ‌باکتریها، ‌انگلها و اجزاء ‌ویروس بالاخص ناقلین ویروس لکه سفید می باشند، بسیار خطرناک بوده و می‌باید از استخر خارج نمود. اگر این مواد خطرناک از استخر خارج نشوند، ‌میگوها به آسانی می‌توانند در دوره بعدی پرورش آسیب ببینند. بعنوان مثال خارج کردن رسوبات از استخر بوسیله فشار آب قوی بدون ضدعفونی کردن باعث گسترش سریع عوامل بیماریزا می شود. برای این منظور باید بعد از برداشت محصول از استخر میزان 100PPM آهک را درکف استخر پاشیده و کف استخر را درمقابل نور خورشید قرارداده تا کاملا”‌خشک شود و سپس رسوبات سطحی را که خشک گردیده خارج نموده و یا رسوبات کف را شخم زده و دوباره با آهک مخلوط نمائیم ،‌ با این عمل ناقلین ویروس لکه سفید مثل خرچنگ ها یا ماهیها را که با سوراخ کردن در زمین مخفی شده اند ،‌از بین ببریم.

5- تعاون وهمکاری پرورش دهندگان: جهت مشارکت در کنترل بیماری بسیار ضروری و نیاز به یک عزم جدی می‌باشد.

 

کلام آخر

این بیماری درمان موفقی ندارد فقط باید مزرعه داران میگو تلاش کنند تا آنجا که امکان پذیر است پیشگیری لازم را داشته باشند تا میگوهای پرورشی دچار این ویروس نشوند و با پیشگیری به موقع از تلفات این بیماری بکاهن. جدیداً افزودن عصاره گیاهان داروئی، ‌ویتامین‌ها مشوق‌های ایمنی زا به غذا و اصلاح باکتریائی باعث موفقیت‌هائی در مزارع شده است. تغذیه پست لاروها از ترکیبات ویروسهای کشته شده بیماری Yellow head و لکه سفید آزمایش گردیده و موفقیت هائی هم داشته است  ولی تا به حال گزارش جامعی ارائه نگردیده است.

انتهای متن/حسینی مفرد

 

زمان انتشار: شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۴:۳۲

شناسه خبر: 82303

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب