هشدار گوگل برای حذف دو نرم‎ افزار مخرب سیستم عامل خبرگزاری علم و فناوری - هشدار گوگل برای حذف دو نرم‎ افزار مخرب سیستم عامل اندروید/این نکات را جدی بگیرید!
با انتشار اطلاعیه در سایت رسمی فروشگاه مجازی گوگل؛

هشدار گوگل برای حذف دو نرم‎ افزار مخرب سیستم عامل اندروید/این نکات را جدی بگیرید!

گوگل با انتشار اطلاعیه در سایت رسمی فروشگاه مجازی گوگل و اعلام اخطار به کاربران سیستم عامل اندروید از آن‌ها خواسته‌ است هرچه سریع‌تر اپلیکیشن‌های Sun Pro Beauty Camera و Funny Sweet Beauty Selfie Camera از گوشی‌های خود حذف و دیگر این برنامه‌ها را دانلود نکنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ تبلیغاتی که به آن‌ها پاپ آپ گفته می‌شود، تبلیغاتی هستند که به موجب آن‌ها به طور خودکار یک صفحه جدید در مرورگر اجرا می‌شود و تبلیغی ضمیمه آن می‌گردد، تبلیغات آزار دهنده‌ای است که مدام بروی صفحه گوشی خود مشاهده می‌کنید که اگر روی یکی از آن‌ها کلیک کنید و توجه شما را به خود جلب کند ممکن است در دام هکرهای افتاده و تلفن همراه شما مورد سرقت و نفوذ غیرمجاز قرار گیرد.

دو اپلیکیشن مخرب که خود را اپ سلفی جا زده بودند، پس از یک و نیم میلیون بار دانلود از پلی استور حذف شده‌اند.

این برنامه ها که Sun Pro Beauty Camera و Funny Sweet Beauty Selfie Camera نام دارند، در ظاهر اپ هایی برای افزایش جذابیت تصاویر سلفی بودند اما بدون اطلاع کاربر در پس زمینه تبلیغاتی را اجرا می‌کردند که باعث مصرف شارژ، کاهش سرعت و تحمیل بار اضافی به سخت افزار می‌شد.

هشدار گوگل برای حذف دو نرمافزار مخرب سیستم عامل اندروید

گوگل با انتشار اطلاعیه در سایت رسمی فروشگاه مجازی گوگل و اعلام اخطار به کاربران سیستم عامل اندروید از آن‌ها خواسته‌ است هرچه سریع‌تر اپلیکیشن‌های Sun Pro Beauty Camera و Funny Sweet Beauty Selfie Camera از گوشی‌های خود حذف و دیگر این برنامه‌ها را دانلود نکنند.

گوگل پس از حذف این برنامه‌ها از Google store علت حذف آن‌ها را سوء استفاده از اطلاعات کاربران و درخواست‌های غیرقانونی پول دانست. کاربران این برنامه‌ها در برابر دریافت خدماتی مشابه سرویس‌های رایگان موجود در این برنامه‌ها باید مبالغی غیرقانونی را پرداخت می‌کردند. نکته جالب توجه در مورد این دو اپلیکیشن دانلود و نصب میلیون‌ها بسیار زیاد آن‌ها است. به گونه‌ای که نرم‌افزار Funny Sweet Beauty Selfie Camera دارای سابقه بیش از ۵۰۰ هزار دانلود و برنامه Sun Pro Beauty Camera تا کنون بیش از ۱ میلیون بار دانلود و نصب شده است.

البته موارد اعلام شده تنها مشکلات موجود در این برنامه‌ها نبود و تبلیغات بسیار زیاد و آزار دهنده را نیز باید به آن‌ها اضافه کرد. برخی از کارشناسان گوگل را متهم به کم‌کاری و تاخیر در حذف این برنامه‌های مخرب کردند زیرا کاربران زیادی تاکنون نظر خود را در مورد مشکلات این اپلیکیشن‌ها بیان کردند.

سابقه انتشار Sun Pro Beauty Camera در پلی استور به سال ۲۰۱۷ باز می گردد و از آن زمان بیش از یک میلیون بار دانلود شده. Funny Sweet هم پس از انتشار در اوایل تابستان توانسته به بالای ۵۰۰ هزار دستگاه راه پیدا کند.

این نکات را جدی بگیرید!

به منظور ارتقاء امنیت در دستگاه‌های خود نکات ذیل را جدی بگیرید:

۱- همواره  برای تلفن همراه خود از سیستم رمزنگاری مناسب استفاده نمائید.

۲- استفاده از آخرین نسخه آنتی‌ویروس مناسب و بروز شده برای تلفن همراه

۳ – همیشه و در همه حال فاویروال‌ها و آنتی‌ویروس خود را در حالت فعال قرار دهید

۴- از فروشگاه‌های معتبر و بنام جهت دانلود اپلیکیشن‌های مورد نیاز خود  استفاده نمائید

۵- عدم دانلود برنامه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی توسط افراد ناشناس به شما پیشنهاد می‌گردد‌

کلام آخر

امروزه با توجه به توسعه فناوری اطلاعات درهنگام نصب برنامه‌ها درموبایل باید نکات امنیتی رعایت شود. کارشناسان امنیت به کاربران تلفن‌های هوشمند هشدار می‌دهند که از نصب هر برنامه و نرم‌افزاری خودداری کنند و در هنگام نصب برنامه‌ها به مسائل امنیتی توجه داشته باشند.

در طول روز کاربران تلفن های هوشمند و انواع تبلت و کامپیوترها ممکن است حجم بالایی از برنامه و اپلیکیشن های مختلف را بر روی دستگاه خود نصب کنند اما پیش از نصب این برنامه‌ها لازم است به مباحث امنیتی نیز توجه شود تا در آینده دستگاه فرد با مشکلاتی مانند ویروس، بدافزار و یا انواع تروجان مواجه نشود. طبق گفته‌های متخصصان این آپ‌ها(نرم‌افزار Funny Sweet Beauty Selfie  و برنامه Sun Pro Beauty Camera) علاوه بر نمایش پنهان تبلیغات، مجوزهایی نظیر دسترسی مداوم به میکروفون گوشی و ضبط صدا را از کاربر می‌گیرند که امکان استفاده از آنها به عنوان ابزار جاسوسی را نیز به توسعه دهنده می‌دهد.

بهترین توصیه به کاربران این است که هر دو برنامه را از گوشی خود پاک کنند، حتی اگر اینکار به قیمت بازنشانی دستگاه به تنظیمات کارخانه تمام شود. همچنین از کاربران خواسته شده حین نصب اپ ها به امتیاز و نقدهای نوشته شده دقت کنند چرا که در بخش کامنت های این دو اپ شکایاتی مبنی بر پاپ اپ های تبلیغاتی ناگهانی ثبت شده بود.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۴:۴۱

شناسه خبر: 82359

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب