خبرگزاری علم و فناوری

برنامه‌های مشاوره و سلامت دانشجویان در سال تحصیلی جدید اعلام شد

برنامه‌های مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در سال تحصیلی جدید برای پایش سلامت روان و جسم دانشجویان جدید الورود در دانشگاه‌های سراسر کشور اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، همزمان با آغاز سال تحصیلی و ورود دانشجویان جدید الورود طرح پایش سلامت روان و جسم در مراکز مشاوره و مراکز بهداشت و درمان دانشگاه ها و موسسات و مراکز آموزش عالی سراسر کشور، به روش اینترنتی آغاز می شود و براساس نتایج این پایش، دانشجویانی که نیازمند به خدمات مشاوره و یا بهداشت و درمان باشند جهت دریافت خدمات توسط مراکز مشاوره و بهداشت دانشگاه ها پیگیری می‌شوند.

افزایش سواد سلامت روانی جامعه دانشگاهی

فعالیت های سال تحصیلی جدید مراکز مشاوره دانشجویی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور در زمینه پیشگیری و مداخله با هدف افزایش آگاهی جامعه دانشجویی نسبت به ضرورت ارتقای سلامت روان تقویت می یابد و با توجه به آغاز هفته سلامت روان از 18 مهرماه، مراکز مشاوره دانشجویی با پیش بینی برنامه هایی نسبت به افزایش توانمندی های دانشجویان، کاهش آسیب های روانی-اجتماعی و افزایش نشاط اجتماعی دانشجویان اقدام می کنند.

اجرای برنامه پیام 2 با هدف کاهش آسیب های روانی اجتماعی

بر اساس این گزارش، اجرای برنامه پیام 2 با هدف کاهش آسیب های روانی اجتماعی و پیشگیری از مصرف مواد مخدر از دیگر برنامه های دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان است که طرح جدید به لحاظ اجرایی دارای انعطاف پذیری و قابلیت اجرایی بیشتری در دانشگاه ها با مقیاس های متفاوت است. این برنامه بومی سازی شده و جامع4 فاز حمایت گیری و استقرار، توانمند سازی، اجرای برنامه در قالب بسته خدمتی و آموزشی و ارزشیابی برنامه را دارد که برخی فاز ها در دانشگاه ها در حال اجرا است.

توسعه کانون های همیاران سلامت روان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی

با توجه به اینکه یکی از اهداف دفتر مشاوره و سلامت، ارتقای سلامت روانی اجتماعی با تکیه بر نیروی دانشجویان همیار است، در سال تحصیلی جدید اجرای همایش ها و نشست های دانشجویان همیار سلامت روان با هدف افزایش آموزش های عمومی و تخصصی به اعضای این کانون ها با در نظر گرفتن آسیب های بومی مناطق انجام خواهد شد.

هم اکنون حدود ۴۰۰ کانون در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فعالیت می کنند و ۱۷۰۰۰ دانشجو عضو این کانون ها هستند. دانشجویان عضو کانون های همیاران سلامت روان با آموزش در زمینه های مختلف از جمله، مهارت های ارتقا دهنده سلامت روان، نشانه شناسی رفتارهای پرخطر، در کمک به دانشجویان هم دانشگاهی خود می توانند اقدام موثری جهت کاهش آسیب های روانی اجتماعی در دانشگاه ها داشته باشند.

بر اساس اعلام دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان، در سال تحصیلی جدید در راستای تاکید بر آموزش های تخصصی تر و مشارکت پویاتر اعضای کانون‌های همیاران سلامت روان، همایش ها به صورت منطقه ای برگزار خواهد شد. 

زمان انتشار: سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶:۳۱

شناسه خبر: 82366

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب