بررسی یک عارضه ی طبیعی در انسان؛

راه های مهار پیـــرچشمی /علل و دلایل پیرچشمی چیست؟

پیرچشمی یك پدیده طبیعی در اثر افزایش سن است و معمولا در اوایل یا اواسط دهه پنجم زندگی جلب توجه می كند.

به گزارش خبرگزاری علم و قناوری استان سمنان؛پیرچشمی (  Presbyopia )  اصطلاحی یونانی است که برای توصیف شرایطی به کار می رود که دامنه تطابق چشم بیمار به حدی کاهش می یابد که در نزدیکترین نقطه ( فاصله ) مورد نظر ، بینایی واضح و راحت فرد رخ نخواهد داد .

پیرچشمی چیست؟

با افزایش سن ، عدسی چشم سفت شده و قدرت انعطاف آن کم می شود و قابلیت تطابق پذیری آن کاهش می‌یابد و فرد در دیدن اجسام نزدیک با مشکل رو به رو می‌شود و اجسام را تار و غیر واضح می‌بیند به این عارضه پیر چشمی می گویند .

در حالت طبیعی ،  عدسی با تغییر انحنا و قدرت تطابق پذیری خود  ، باعث می شود که اجسام را در فاصله نزدیک به خوبی  ببینیم اما کسی که دچار پیرچشمی شده برای دیدن اجسام نزدیک نیاز به عینک دارد و بدون استفاده از عینک در بسیاری از امور از جمله مطالعه کم توان است.

عارضه پیر چشمی بطور معمول برای همه اتفاق می افتد .کسانی که دارای عیوب انکساری  ، دوربینی ، نزدیک بینی وآستیگماتیسم هستند به پیر چشمی مبتلا خواهند شد ، البته پیرچشمی در افرادی که قبلاً مبتلا به نزدیک بینی بوده اند شدت و دردسر کمتری دارد زیرا نزدیک بینی تا اندازه ای پیر چشمی  را خنثی می کند .

معمولاً افراد دوربین زودتر به پیرچشمی مبتلا خواهند شد.درد مشترک افراد مبتلا به پیرچشمی وابسته بودن آنها به عینک جهت دید نزدیک است ، پیر چشمی غالباً زمانی خود را نشان می دهد که دامنه تطابق چشم بیمار به کمتر از 5 دیوپتر برسد.

پیرچشمی از ۴۰ سالگی آغاز می شود و به نظر می رسد که پیرچشمی بتواند به عنوان شایعترین بیماری بشر قلمداد شود، چرا که هر فرد بالای ۴۰ سال دیر یا زود به درجاتی از مشکلات بینائی نزدیک دچار خواهد شد. از این رو، گروه زیادی از افراد در پی چاره جوئی برای رفع مشکل بینائی خود، به دنبال راههای گوناگون درمانی برای حل این معضل خواهند بود.

در واقع لنزهای چشم کمتر انعطاف پذیر می شوند . لنزها سفت و ماهیچه هایی که لنز را کنترل می کنند ، ضعیف می شوند و این کار از توانایی ماهیچه ها برای خم کردن و پهن کردن لنزها جهت تمرکز نور روی شبکیه جلوگیری می کند ، در نتیجه چشم در تمرکز بر روی اشیاء مشکل دارد .

دامنه تطابق به تدریج با افزایش سن ، کاهش پیدا می کند ، پیرچشمی بطور کلی موقعی اتفاق می افتد که دامنه تطابق بیمار کمتر از ۵ دیوپتر باشد . در این جاست که اغلب بیماران علائم را نشان میدهند . سن شروع پیرچشمی متفاوت است . بیشتر بیماران تا سن ۴۵ سالگی به اصلاح دید نزدیک نیاز خواهند داشت .

افراد دوربین « زودتر از افراد نزدیک بین » به پیرچشمی مبتلا می شوند.

عوامل بروز پیر چشمی چیست؟

همچون بسیاری از آثار افزایش سن و پیری، پیر چشمی را نیز می‌توان بعنوان یکی ازآثار گذر عمر دانست البته نمی توان تأثیر شرایط فیزیو لوژیک  ویژگی های آب هوای محل زندگی وحتی تغذیه افراد متفاوت را در میزان ابتلا به پیرچشمی نادیده گرفت به همین دلیل نیز میزان درصد ابتلا به پیر چشمی ، در نقاط مختلف جهان و…… متفاوت است .

حتی طی تحقیقات نژادی که در خصوص پیر چشمی انجام شد، مشخص گردیده  که سیاه پوستان بیش از سفید پوستان  به پیرچشمی مبتلا می شوند.

مهمترین دلیل علمی که برای پیرچشمی تعریف شده است سخت شدن پوسته عدسی و کاهش قدرت عضلات جسم مژگانی است که این دو عامل منجر به ایجاد ناتوانی در انعطاف پذیری و تطابق طبیعی چشم می شوند.

 علایم و نشانه های پیر چشمی چیست؟

  •     احساس خستگی چشم وسردرد در هنگام انجام کار های که نیازمند دید نزدیک هستند مانند مطالعه ، خیاطی و یا کار با رایانه
  •     عدم توانایی شخص در مطالعه و خواندن مطالب روزنامه و موبایل از فاصله نزدیک
  •     نیازمندی به نور مستقیم در هنگام مطالعه
  •     احساس سرگیجه در هنگام مطالعه

معمولاً پیرچشمی و دو بینی دارای علایم یکسانی هستند در حالی که علت دو بینی کو چک بودن  کره چشم یا انحنانی قرنیه است اما علت پیر چشمی سفت شدن عدسی و کاهش انعطاف پذیری آن است.
دو بینی از ابتدای تولد ، نوزاد را همراهی می کند اما پیر چشمی معمولاً پس از 40 سالگی نمایان می شود .

نحوه ی تشخیص پیرچشمی

در طی معانیات چشم پزشکی و با انجام تستهای استاندارد بینایی ، پیرچشمی وشدت آن توسط چشم پزشک تشخیص داده می شود و چگونگی ونحوه درمان آن برای بیمار تشریح می‌گردد.
چگونه می‌توان پیر چشمی را درمان کرد؟

روش های مرسوم درمان پیر چشمی :

اگرچه درمان قطعی برای پیرچشمی وجود ندارد اما می‌توان با توجه به شرایط وخصوصیات متفاوت هر شخص، از روشهای مختلف ، دید بیمار را بهبود بخشید مانند :

عینک :

همواره چشم پزشکان بر این باورند بهترین روش جهت بهبود بینایی برای مبتلایان به پیرچشمی استفاده از عینک است.

افرادی که قبل از ابتلا به پیرچشمی، دوربین یا نزدیک بین بوده اند ، حال می‌بایست با ابتلا به پیر چشمی از دو عینک استفاده کنند یکی برای دیدن فاصله نزدیک ویکی برای مشاهده اجسام دور و معمولاً کسانی هم که قبل از چهل سالگی مبتلا به عیوب انکساری  چشمی شده اند پس از ابتلا به پیر چشمی، صرفاً از یک عینک در هنگام مطالعه وانجام کار هایی که به دید نزدیک نیاز دارند استفاده خواهند کرد.

گاهی عینک هایی توسط چشم پزشک تجویز می‌شود که دوکانونی یا چند کانونی ( تدریجی یا پروگرسیو ،  Progressive ) هستند یعنی قسمت بالای عدسی عینک برای مشاهده اجسام دور و قسمت پایین عدسی عینک برای دیدن اجسام نزدیک استفاده می‌شود و بدین طریق دیگر شخص مجبور به استفاده از دو عینک نیست.

معمولاً هر چند سال یکبار بین 25/0 تا 5/0 نمره عینک افزایش می‌یابد لذا انجام معاینات منظم چشم پزشکی، طبق دستور چشم پزشک الزامی است، چرا که هدف از انجام اینگونه معاینات بهبود بینایی است.

بهترین زمان عمل جراحی چشم چه موقعی است ؟

لنز های تماسی :

گاهی اوقات در صورتیکه بیمار بجای استفاده از عینک خواستار لنزهای تماسی باشد انواع مختلفی از آن لنزها برای بیماران تجویز می شود.
لنز های تماسی چند کانونی برای اصلاح همزمان نزدیک بینی ودوربینی بصورتیکه بخش فوقانی جهت دید دور و بخش پایینی برای دید نزدیک مفید باشد ساخته می شوند.

نوعی دیگری از لنز ها وجود دارند که جهت اصلاح تک چشمی است یعنی یک لنز جهت دید دورتر و لنز دیگر جهت دید نزدیک به کار برده می شود و مغز به مرور زمان در بکارگیری یک چشم برای دید دور و از چشم دیگر برای دید نزدیک سازگار می‌شود البته استفاده از این نوع لنز به دلیل اشکالی که در دید سه بعدی بیمار ایجاد می کند کمتر استفاده می شود.

با گذشت زمان و بالارفتن نمره چشم ، شما نیاز به مراجعه مجدد به چشم پزشک و تجویز یک لنز تماسی با شماره بالاتر خواهید داشت البته در برخی مواقع همزمان با تجویز لنزهای تماسی ، ممکن است چشم پزشک عینکی را جهت مطالعه شما تجویز کند.

جراحی و لیزر :

چنانچه نارضایتی بیمار در نتیجه استفاده عینک و لنزهای تماسی و در نتیجه تغییر مکرر نمره عینک ، افزایش یابد انواع مختلفی از روش های جراحی و لیزر جهت اصلاح بینایی افراد مبتلا به پیر چشمی استفاده می شود .

---------------------------------------------------------------------------------------

شهرزاد نکونام | عضو هیئت مدیره جامعه اپتومتری ایران تاکید کرد؛

درصد بالایی از ایرانی ها درمعرض پیرچشمی هستند

شهرزاد نکونام، عضو هیئت مدیره جامعه اپتومتری ایران، گفت: تشخیص و درمان عیوب انکساری از مهم‌ترین وظایف اپتومتریست ها است. درصد قابل توجهی از جامعه ایران مبتلا به نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، پیرچشمی و عوارض ناشی از آن مثل تاری دید، سردرد و خستگی چشم است. اپتومتریست با تجویز، ساخت و ارائه عینک و لنز تماسی مناسب موجب کاهش این عوارض خواهد شد.

وی افزود: نسل جدید نسبت به نسل‌های قدیمی نزدیک بین‌تر هستند و پیش بینی می‌شود نسل بعد هم از نسل فعلی نزدیک بین‌تر باشند.

نکونام اظهار داشت: در برخی مطالعات پیش بینی شده که آمریکا تا سال ۲۰۵۰ دارای ۲۶۰ میلیون فرد مبتلا به نزدیک بینی خواهد بود در حالی که این رقم در سال ۲۰۰۰ در حدود ۹۰ میلیون نفر بوده است. کانادا هم تا سال ۲۰۵۰ دارای ۶۶ میلیون فرد نزدیک بین در مقایسه با ۱۱ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ خواهد بود.

بازرس انجمن علمی اپتومتری ایران، ادامه داد: این آمار لزوم توجه به کنترل و پیشگیری از نزدیک بینی را آشکار می‌کند و اپتومتریست می‌تواند با تجویز عینک، لنز مناسب و انجام تمهیدات علمی، بینایی جامعه را در این امر مهم یاری کند.

وی افزود: ایران از نظر سنی کشور جوانی نیست، به طوری که در آخرین سرشماری سال ۱۳۹۵، میانه جمعیت ایران حدود ۳۰ سال گزارش شده است. بنابراین درصد بالایی از جمعیت ما در معرض پیرچشمی و عوارض ناشی از آن هستند. تجویز عینک و لنز تماسی مناسب توسط اپتومتریست موجب کاهش این عوارض خواهد شد.

نکونام عنوان کرد: ورود فن آوری‌های نوین به زندگی امروز، استفاده از رایانه و تجهیرات دیجیتال را اجتناب ناپذیر ساخته، به طوری که بسیاری از فعالیت‌های اداری، آموزشی، پژوهشی، تجاری، محاسباتی و…، بدون وجود رایانه امکان پذیر نیست.

وی افزود: اپتومتریست با تجویز و ساخت عینک‌های ویژه کامپیوتر، از مشکلات و عوارض ناشی از نور آبی دستگاه‌های دیجیتال جلوگیری می‌کند.

عضو هیئت مدیره جامعه اپتومتری ایران با اشاره به اینکه تشخیص نارسایی‌های دید دوچشمی و درمان غیر دارویی آنها نیز از سایر وظایف اپتومتریست است، گفت: از جمله این نارسایی‌ها، تشخیص و درمان تنبلی چشم بوده که بیش از دو دهه است طی برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت در حال انجام است.

انتهای متن/ص

زمان انتشار: سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲:۴۱

شناسه خبر: 82376

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب