سکته قلبی شایع ترین بیماری در چند سال اخیر/عوامل محیطی عامل اصلی سکته های قلبی

تغییر سبک زندگی ماشینی، افزایش استرس های روزمره، مصرف سیگار و رژیم غذایی نامناسب و کم تحرکی از جمله مهم ترین فاکتور های ایجاد این بیماری است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری؛  سن سکته قلبی این روزها به زیر 20 سال رسیده است،‌واقعیتی که به دلیل تغیر سبک زنگی ایرانیان و روی آوردن به استفاده از غذاهای آماده یا به اصطلاح فست فود، استرس، افزایش استعمال مواد دخانی و کم تحرکی،ایجاد شده و متاسفانه آمار بیماری‌های غیرواگیر همچون بیماری‌های قلب و عروقی در کشورمان را افزایش داده است.

گرایش نسل جوان به سمت مصرف فست فودها و مواد دخانی به خصوص قلیان که عوارض خطرناکتری نسبت به سیگار دارد، دست به دست هم داده است تا شاهد بروز بیماریهای قلبی در سنین پایین تر باشیم و سن سکته قلبی در کشورمان به زیر 20 سال برسد و در عین حال جراحی عروق کرونر قلبی از شایع‌ترین جراحی‌های قلب در کشورمان است.
 

بر اساس آمارهای بین‌المللی 17 میلیون مرگ‌ومیر در دنیا به علت بیماری‌های قلبی و عروقی روی می‌دهد که 82 درصد از این مرگ‌ها در کشورهای با درآمد کم و متوسط روی می‌دهد.

متخصصان قلب و عروق بر این عقیده‌اند که بروز سکته قلبی در افرادی که فشار خون دارند دو برابر بیشتر از جمعیت عادی کشور است که اگر این بیماری به همراه دیابت باشد احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی 6برابر شده و با اضافه شدن چربی خون به مرز 18برابر می رسد.
 


بهروز پور حیدر متخصص قلب و عروق و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت وگو با خبرنگار ما ، بیماری قلبی عروقی را همان سکته قلبی عنوان و گفت: سکته قلبی یکی از شایع ترین بیماری هادر چند سال اخیر بوده که به انسداد و  تنگی شدید و ناگهانی عروق قلبی که منجر به آسیب عضله قلب می شود می گویند.
 
وی اظهار کرد: سکته  ناشی از انسداد کامل رگ های قلبی  و سکته هایی که ناشی از تنگی شدید رگ های قلبی اتفاق افتاده و این تنگی به قدری زیاد بوده که منجر به آسیب سلول های عضلانی قلب می شود دونوع شایع سکته های قلبی بوده که نوع دوم شیوع بیشتری دارد.
 
پور حیدر به تعدد علل در کاهش  سن وقوع سکته های قلبی اشاره و خاطر نشان کرد: تغییر سبک زندگی ماشینی، افزایش استرس های روزمره، مصرف سیگار و رژیم غذایی نامناسب و کم تحرکی از جمله مهم ترین فاکتور های ایجاد این بیماری است.
 
پور حیدر گفت: سن بروز و شیوع سکته های قلبی پایین آمده و عوامل محیطی و سبک زندگی تشدید دهنده این مساله بوده است.
 
وی به عوامل کاهش دهنده بروز بیماری های قلبی اشاره و گفت: عامل ژنتیکی یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در به وجود آمدن این بیماری بوده که قابل تغییر نیست اما عواملی مثل ترک سیگار، رژیم غذایی کم چرب، فعالیت ورزشی منظم و کنترل بیماری هایی که ریسک این بیماری را کاهش می دهند همانند فشار خون دیابت و چربی خون بالا میتواند در کاهش بروز این بیماری دخیل باشند.
 
متخصص قلب و عروق رژیم غذایی را یکی از فاکتور های اساسی دانست و گفت: مصرف غذاهای پرچرب، مصرف نمک و فست فوت ها عوامل افزایش ریسک این بیماری است و مصرف میوه و سبزیجات و غذاهای کم چرب کاهش دهنده آن است.

وی یکی از عوامل مهئم کاهش بیماری های قلبی عروقی را ورزش دانست و گفت: نیاز است همه مردم در هفته 5روز به مدت 30دقیقه ورزش هوازی و پیاده روی تند داشته باشند تا بتوانند از بروز بیماری قلبی عروقی کاهش داده شود.

 
پورحیدر شیوع بیماری سکته های قلبی را در استان کمتر از سایر استانها دانست و آب و هوای  کوهستانی، نبود ترافیک و کم بودن میزان آلودگی هوا و بافت روستایی استان  را از جمله عوامل کاهش دهنده این بیماری در استان معرفی کرد.

انتهای پیام/1022ج

زمان انتشار: دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۷:۲۰

شناسه خبر: 82483

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب