معرفی تمام کابوس‎های فرماندهان نظامی سعودی/ بررسی خبرگزاری علم و فناوری - معرفی تمام کابوس‎های فرماندهان نظامی سعودی/ بررسی تسلیحات مورد استفاده یمن در جنگ با عربستان سعودی بخش دوم
علم و فناوری گزارش می‏‌دهد:

معرفی تمام کابوس‎های فرماندهان نظامی سعودی/ بررسی تسلیحات مورد استفاده یمن در جنگ با عربستان سعودی بخش دوم

جنگ یمن را می‏‌توان یکی از خونبارترین جنگ‎های منطقه دانست. نیروهای انصارالله و کمیته‎های مردمی یمن در طول ان جنگ با محدودیت‎های فراوان تسلیحاتی را تولید کردند که در برابر تسلیحات فوق پیشرفته سعودی ها قدعلم کرده و تبدیل به کابوس شبانه فرماندهان سعودی شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ جنگ داخلی در یمن از 19 مارس 2015 با درگیری نیروهای منصور هادی و نیروهای علی عبدالله صالح شروع شد و شعله جنگ به سرعت سرتاسر یمن را فرا گرفت. عربستان سعودی به سرعت در جریانات داخلی یمن مداخله کرد و در 25 مارس 2015 برای حمایت از منصور هادی با تشکیل یک ائتلاف عربی به منظور مداخله نظامی عملیاتی را با عنوان عملیات طوفان قاطعیت آغاز کرد و در یمن شعله جنگی را برافروخت که تا به امروز گریبان این ائتلاف را گرفته است.

 

نیروهای انصارالله و کمیتههای مردمی یمن نیز در طول 4 سال جنگ طیف بسیار متفاوتی از تسلیحات را در اختیار گرفته و برای مقابله با نیروهای ائتلاف، خصوصا عربستان سعودی بکار گرفتهاند. تسلیحات مختلفی مانند پهپادها، موشک های بالستیک و کروز، موشک های ضدتانک، سلاحهای سبک ،مینها و... برای مقابله و یا زمینگیر کردن نیروهای ائتلاف استفاده شده است. با توجه به اینکه نیروهای انصارالله توانایی دسترسی و استفاده از تسلیحات پیشرفته را مانند عربستان نداشتهاند، مجبور به تولیدات تسلیحات مورد نیاز خود در سطوح مختلف شدهاند. عمد این تسلیحات را می‏توان موشک های بالستیک و پهپاد ها دانست.

موشک کروز:

موشک کروز قدس: یکی از قابل توجه ترین توان نظامی نیروهای یمنی، تولید و استفاده از موشک کروز در طول جنگ با عربستان است که یک نمونه موفق استفاده از این موشک را می‎توان حمله به فرودگاه آبها عربستان دانست.
در بدنه این موشک از الیاف فیبر کربن استفاده شده و در رونمایی عربستان سعودی از یک لاشه این موشک مشخص شد که از یک موتور جت TJ100PBS ساخت جمهوری چک استفاده می‏کند، هرچند برد دقیق این موشک مشخص نیست اما با توجه به موتور مورد استفاده می‎تواند یک برد 1000 کیلومتری را بصورت احتمال برای این موشک در نظر گرفت.


موشک کروز قدس
 


لاشه موشک کروز قدس
 


تصویری که به خوبی نشان دهنده الیاف کربن است


موتور جت TJ100PBS

راکت اندازهای توپخانه‏ای:

*یک نکته مهم در بررسی راکت های توپخانه در یمن این موضوع است که بسیاری از این راکت ها مشخصات دقیقی ندارند و توسعه آنها بصورت کارگاهی و محدود بوده و این نکته را نیز باید مورد توجه قرار داد که بسیاری از این راکت های تولید شده مشابه یکدیگر هستند و تفاوت های قابل توجهی نداشته است.


راکت انداز ۱۲۲ میلی متریراکت بدر ۱


نسخه کامیون سوار راکت بدر ۱


نوع دیگری از پرتابگر راکت بدر ۱


راکت بدر ۱ p


راکت بدر ۱ p که بر روی پرتابگر سام ۲ سوار شده است


راکت انداز ۱۲۲ میلی متری گراد


راکت انداز ۱۲۲ میلی متری اورگان

دوش پرتاب:

مبارزان یمنی از دو نوع دوش پرتاب برای درگیری با اهداف هوایی در ارتفاع پست مانند بالگردها استفاده میکنند.این موشک‎ها از هدایت فروسرخ بهره برده و با قفل بر روی منبع تابش حرارتی هدف خود را به آن می‎رسانند. دوش پرتاب استرلا-2 در برد 3700 متری تا ارتفاع 1500 متری می‏تواند با اهداف هوایی درگیر شود، همچنین موشک ایگلا-اس نیز می‎تواند در برد 6000 متری تا ارتفاع 3500 متری با اهداف هوایی درگیر شود.
 


Strela-2


Igla-S

 

پدافند هوایی:

سامانه پدافندی SA-2 : این موشک متعلق به ارتش یمن بوده این موشک 45 کیلومتر برد داشته و توانایی درگیری با اهداف هوایی تا ارتفاع 82000 پایی را داشته باشد. اگرچه سام 2 در درگیری های هوایی امروزی منسوخ محسوب می‎شود اما این موشک یک پلتفرم عالی برای توسعه انواع راکت ها و موشک های کوتاه برد محسوب می‎شود.


موشک SA۲

 

سامانه پدافندی 9K31 Strela-1: این سامانه یک پدافند هوایی متحرک است که بر روی یک شاسی BRDM-2 سوار شده است و برای درگیری با اهداف ارتفاع پایین استفاده می شود. این سامانه از موشک های 9M31 آشیانه یاب فروسرخ استفاده میکند که میتواند تا برد 4 کیلومتری با اهدافی در ارتفاع 11000 پا درگیر شود.


9K31 Strela-1

 

یمنی ها به علت مشکلاتی که در برابر حملات هوایی داشتند دست به ابتکارات جالبی زدند. نیروهایی سابق یمن از کاربران هواپیماهای شرقی مانند Mig-29SMT بود اما به علت غیر عملیاتی بودن این هواپیما، یمنی ها تصمیم گرفتند تا با اصلاح و بهینه سازی موشک های هوا به هوای موجود را تبدیل به موشک های زمین به هوا کنند. سری موشک های R-27، R-60، R-73 تغییر یافتند و تبدیل به موشک های زمین به هوا شدند که توانستند در یک مورد به یک فروند F-15 خسارات زیادی را وارد کنند.


R-۶۰

موشک فاطر: این موشک بر اساس موشک سامانه پدافندی SA-6 توسعه پیدا کرده است اگرچه از این موشک اطلاعات کافی در دسترس نیز اما بطور قطع توانسته است یک فروند پهپاد MQ-9 را سرنگون کند.


موشک فاطر

 

سلاح های انفرادی:

نیروهای انصارالله و کمیته های مردمی یمن از خانواده کلاش به عنوان سلاح انفرادی اصلی خود استفاده می‎کنند و تقریبا انواع و اقسام سلاح های این خانواده در اختیار این افراد قرار دارد.


اسلحه تایپ ۵۶ نسخه چینی کلاش
 


اسلحه SA93 نسخه بلغارستانی کلاش


اسلحه AIM نسخه رومانی کلاش


اسلحه AKM نسخه شوروی سابق

 

در پایان باید اضافه کرد بخشی از تسلیحات مورد استفاده یمنی ها در این گزارش بررسی نشده و دلیل آن این است که بسیاری از این تسلیحات بصورت خیلی محدود استفاده شده و در طول جنگ بیشتر از یکبار دیده نشده است. همچنین باید اضافه کرد برخی از تسلیحات مورد ادعای ائتلاف سعودی در این گزارش بررسی نشده است

نویسنده : جابر انصاری فرد

زمان انتشار: یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 82502

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب