خانواده کانون آرامش و سالمندان ستون پایدارخانواده هستند خبرگزاری علم و فناوری - خانواده کانون آرامش و سالمندان ستون پایدارخانواده هستند
گفتگو با مدیر مرکز توانبخشی سالمندان سپاس شهرستان ایلام به بهانه روز سالمند:

خانواده کانون آرامش و سالمندان ستون پایدارخانواده هستند

طیبه نیازی گفت : نظام خانواده همواره کانون آرامش ، عاطفه و بروز احساسات انسان ها بوده و سالمندان ، ستون پایدارخانواده ها و سرمایه های ارزشمندی هستند که همواره موجب برکات بسیاری برای جامعه بوده اند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، سوم مهر ماه در تقویم ایرانی ها آغازگر هفته سالمندو نهم مهرماه با نام روز جهانی سالمند نامگذاری شده و تکریم و احترام سالمندان در این هفته پیش از پیش نمود پیدا می کند.

بسیاری از محققان بر این باورند ؛ در سالمندی که شروع آن بین 50 تا 60 سالگی می باشد ، قریب به ۵۰ درصد از سلول های مغز، به خصوص نورون های عصبی که ارتباط مستقیمی با بینایی، شنوایی و اعصاب حرکتی دارند تحلیل می رود و در پی آن بیماری‌های قلبی و عروقی  و ضعف دستگاه ایمنی در این رنج سنی بیشتر به چشم می خورد.

در فرهنگ انسان ساز اسلام ، بر تکریم سالمندان تأکید بسیار شده است.  سالمندی ، تجربه  ای از زندگی شخصی و اجتماعی است  که عده ای  رسیدن به آن را خوشایند و عده ای نیز غم انگیز تلقی می کنند . چرا که به عقیده دسته دوم ، اختلالات فکری ، به خطر افتادن سلامتی ،  کاهش کارکرد بدنی ،  احساس تنهایی  و کاهش کیفیت زندگی ، محصول پدیده ی سالمندی است. اما باید این را نیز در نظر داشت که هر چیز قدیمی ، بی اهمیت و بی ارزش نیست و هر چیز تازه و جدیدی مطلوب و  پذیرفتنی نیست .

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام به بهانه گرامیداشت هفته سالمند به گفتگویی با خانم طیبه نیازی مدیر مرکز توانبخشی سالمندان سپاس شهرستان ایلام پرداخته است .

مسائل و نیازهای اصلی سالمندان؛

وی ، در خصوص مسائل و نیازهای اصلی سالمندان عنوان کرد : سالمندان بیش از هر چیز مادی ،  نیازمند توجه هستند ، تا این باور را در خودشان تقویت کنند که هنوز هم قدرت ، توانایی و اقتدار گذشته را دارند و در امورات و تصمیم‌گیری‌ها از نظرات آنان استفاده می شود .

روانشناس شهرستان ایلام ، با بیان اینکه سلامتی سالمند مهمترین نیاز و خواسته قلبی وی است ادامه داد : یکی از مسائل اصلی در تمامی جوامع ،توجه به حوزه سلامت سالمندان است و حل این مسئله باید با سیاستگزاری و برنامه ریزی های دقیق و صحیح مسئولان کشوری صورت گیرد ، تا  شاهد پيشگيري و كاهش بار بيماري‌هاي سالمند و کاهش مشکلات آنان در حوزه سلامت از طريق تدوین برنامه‌هاي بهداشتي و سلامت باشیم.

مدیر مرکز توانبخشی ویزیت در منزل سالمندان سپاس شهرستان ایلام ادامه داد : سالمندان علاوه بر امکانات مالی ، تغذیه مناسب ،  مشاوره و امکانات بهداشتی ، درمانی و غذایی ، به علت آسیب پذیر بودن نیازمند امنیت هستند و تامین امنیت اجتماعی ، جسمی و عاطفی آنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

آموزش شیوه های زندگی سالم در دوران سالمندی

وی ، در خصوص آموزش شيوه های زندگي سالم در دوران سالمندی عنوان کرد : برای تحقق این مهم ، نیازمند يك برنامه آموزشي استاندارد هستیم تا با ارائه آموزشهای لازم ضمن حفظ کرامت سالمندان  ، شاهد بهبود وضعیت سلامت جسمی و روحی و بهبود شيوه زندگي سالمندان در تمامی زمینه ها از جمله تغذیه ، تفریحات ، ورزش ، مشاوره غذایی ، بهداشتی و دارویی باشیم.

نیازی ، در پاسخ به سوال نقش مراکز ویزیت در منزل سالمندان در خدمت رسانی به جامعه هدف عنوان کرد : در مراکز ویزیت در منزل سالمندان ، نیازهای درمانی و بهداشتی سالمندان در منزل اولویت دارد و فعالیت این مراکز بدین گونه است  که تیم‌ هایی متشکل از پزشک ، پرستار ، فیزیوتراپ ، کاردرمان ، مددکار و روانشناس به سالمندان تحت پوشش ، در منازل آنها ارائه خدمت می کنند.

وی ، در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه باید مسئولان و خانواده ها درک روشنی از  سالمندان و نیازهای آنان داشته باشند و در مناسب سازی محیط و فراهم کردن فضای زندگی ، ورزشی و تفریحی آنها تلاش کنند ادامه داد: ویزیت در منزل سالمندان یکی از بهترین روش‌های درمانی برای سالمندان است ، چرا که  کادر درمانی ، با توجه به مسائل زمینه‌ای و فردی و محیطی روشهای درمانی را انتخاب و تجویز می کند و سالمند در صورت مشکلات جسمی ، دوره نقاهت خود را در منزل و تحت نظر پزشک سپری می‌کند.

مدیر مرکز ویزیت در منزل سالمندان سپاس شهرستان ایلام در پایان اظهارات خود اذعان کرد : نظام خانواده همواره کانون آرامش ، عاطفه و بروز احساسات انسان ها بوده و سالمندان ، ستون پایدارخانواده ها و سرمایه های ارزشمندی هستند که همواره موجب برکات بسیاری برای جامعه بوده اند .پس باید عزت و احترام آنان در جامعه حفظ شود و از تجارب گرانبهایشان نهایت بهره مندی و استفاده را برد .

/انتهای پیام / ن

 

 

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹:۳۳

شناسه خبر: 82523

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب