آزمون وکالت جدید، عین بی قانونی‌ست خبرگزاری علم و فناوری - آزمون وکالت جدید، عین بی قانونی‌ست
اعتراض به آزمون جدید وکالت؛

آزمون وکالت جدید، عین بی قانونی‌ست

رئیس کانون وکلای فارس و کهکیلویه و بویراحمد از غیرقانونی بودن آزمون جدید وکالت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز؛ رئیس کانون وکلای دادگستری استان های فارس و کهگیلویه وبویر احمد در نشست خبری با اصحاب رسانه فارس گفت: همایش امروز دعوتی از مجمع عمومی وکلای فارس و کهگیلویه وبویر احمد بوده است که با استقبال خوب و گسترده نیز برگزار شد.

وی با اشاره به موضوع همایش تصریح کرد: موضوع این همایش اظهار نارضایتی و واکنش وکلای کل کشور از جمله فارس نسبت به ایین نامه اصلاحی اجرایی 187 قانون سوم برنامه توسعه است که به مرکز مشاوران اجازه می دهد تشکیلاتی موازی کانون وکلای دادگستری و باعنوان مرکز وکلا ایجاد کنند و به جذب و تربیت حرفه ای وکیل بپردازند.

هومان پارسا با بیان اینکه آزمون مرکز وکلای دادگستری در تاریخ 29 آذر ماه برگزار خواهد شد و هر کس بتواند به 50 درصد سوالات پاسخ درست بدهد، پذیرفته خواهد شد، خاطر نشان کرد: ازمونی که قرار بر برگزاری آن است که ضوابطی نظیر داشتن دانش نامه لیسانس حقوق و برگ پایان خدمت یا معافیت که در قوانین موضوعه بعنوان شرایط ورود به حرفه وکلات و شرکت در ازمون پیش بینی شده در بر ندارد در موقع ثبت نام نیازی به این موارد نیست.

وی با بیان اینکه رئیس دادگستری، رئیس دادسرای انقلاب و رئیس کانون وکلای دادگستری اعضای کمیسیون نیاز ظرفیت می باشند، ادامه داد: در قانون ماده 1 اخذ پروانه وکالت، کمیسیونی به نام نیاز ظرفیت مورد نیاز وکلا در سطح قضایی تعیین می کند و این قانون لازم الاجراست.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان های فارس و کهگیلویه وبویر احمد با اشاره به اینکه مصوبات کمیسیون نیاز ظرفیت قانونی و لازم الاجراست، اظهار داشت: مصوبات آن قانونی و لازم الاجراست لذا هرگاه ایین نامه، دستورالعمل، اگهی و یا بخشنامه ای برخلاف این مصوبه منتشر شود نسخ قوانین موضوعه بوده و بی اعتنایی به تصمیمات کمیسیون است و از سویی چون اعضای این کمیسیون را افراد ارشد حوزه های قضایی تشکیل می دهند، این نوعی بی احترامی و بی اعتنایی به آن ها نیز می باشد.

وی از نامه ای به منظور شکایت از برگزاری این آزمون از سوی مرکز وکلا به ریاست قوه قضاییه در زمان یک ماه و نیم گذشته خبر داد و بیان داشت: وکلای دادگستری قشری قانونمند هستند و هرگز حاضر نیستند خارج از مدار و روال قانون اقدامی انجام دهند و به همین جهت اقدامات غیر قانونی را نیز تحمل نمی کنند و به همین منطور کانون های وکلای کل کشور نامه ای به ریاست محترم قوه قضاییه که رهبری این دستگاه حساس و پر اهمیت را برعهده دارند و با ایجاد تحولاتی در دستگاه قضایی برنامه ریزی های ارزشمندی را در دستور کار قرارداده اند، درخواست شد که جلوی این اقدامات غیر قانونی از سوی ایشان گرفته شود.

هومان پارسا در مورد انتظار کانون وکلا از ریاست قوه قضاییه عنوان کرد: کانون وکلا از ریاست قوه قضاییه انتظار دارد که جلوی این بی قانونی گرفته شود و همین درخواست به روش های مختلف در سایر قوا نیز مورد تقاضا قرار گرفته است که تا امروز پاسخی را دریافت نکرده ایم.

وی به بیانیه پایانی همایش اشاره کرد و تصریح کرد: بیانیه پایانی همایش امروز بخشی تکرار همان درخواست از قوای سه گانه کشور به منطور رعایت قوانین و احترام به موجودیت و استقلال کانون وکلای دادگستری و دوری از موازی کاری و حمایت از وکلای دادگستری می باشد.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان های فارس و کهگیلویه وبویر احمد مجدد خطاب به آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه اذعان داشت: انتظار می رود ریاست قوه قضاییه که به حق سیاست های مثبتی در جهت سالم سازی و ایمن سازی دستگاه قصا در پیش گرفته اند، به عوارض ورود بی حد و حصر و بی ضابطه اشخاصی که با یک ازمون بدون برنامه به این عرضه راه می یابند و هیچ کنترل دقیقی بر ان ها نخواهد بود و زمینه ساز چالش های اینده خواهد شد توجه فرمایند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز؛ مرکز مشاوران وکلا زیر نظر قوه قضاییه در سال 78 قانون برنامه سوم توسعه ماده 187 پیش بینی کرد که اجازه می داد قوه قصاییه به اشخاصی که متقاصی مراکز مشاوره قضایی هستند، مجوز لارم را اعطا نماید که این مورد در سال 97 تصحیح شد و به مرکز وکلای قضایی تبدیل گشت.

طبق شنیده های خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز آزمون وکالت مرکز وکلای دادگستری در 29 آذرماه برگزار خواهد شد  و عنوان شده که این آزمون قانونی نیز می باشد.

 

خبرنگار: محمد صادقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۱:۳۵

شناسه خبر: 82564

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب