آیا واقعا «افراد بلند قد» کمتر دیابت می‌گیرند؟ خبرگزاری علم و فناوری - آیا واقعا «افراد بلند قد» کمتر دیابت می‌گیرند؟

آیا واقعا «افراد بلند قد» کمتر دیابت می‌گیرند؟

محققان رابطه معکوسی را میان طول قد افراد و احتمال ابتلا به دیابت نوع دو نشان داده‌اند. این موضوع می‌تواند به دلیل چربی کمتر کبد و فاکتورهای خطر متابولیسم قلبی از جمله چربی خون، آدیپونکتین و پروتئین واکنش سی باشد. در میان افرادی که شاخص توده بدنی (بی.ام.آی) آنها در محدوده اضافه وزن یا چاقی قرار دارد، به ازای هر ۱۰ سانتی‌متر قد بیشتر، خطر ابتلا به دیابت نوع دو ۳۶ درصد در مردان و ۳۰ درصد در زنان کمتر است.

یک مطالعه جدید در آلمان نشان می‌دهد که افرادی که قد بلند تری دارند با احتمال کمتری به دیابت نوع دوم مبتلا خواهند شد. محققان بیش از این تاثیرات بالقوه سن، تحصیلات، سبک زندگی و سایز دور کمر را بر ابتلا به این نوع بیماری نشان داده بودند. به نظر می‌رسد بلندای قامت را نیز باید به این فهرست بیافزاییم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از مدیکال‌ساینس، این مطالعه جدید محققان آلمانی نشان می‌دهد به ازای هر ۱۰ سانتی‌متر افزایش قد خطر ابتلا به دیابت نوع دو ۴۱ درصد در مردان و ۳۳ درصد در زنان کاهش پیدا می‌کند. این مطالعه جدید اخیرا در مجله Diabetologia منتشر شده است.

افراد بلند قد کمتر دیابت می‌گیرند؟

این محققان رابطه معکوسی را میان طول قد افراد و احتمال ابتلا به دیابت نوع دو نشان داده‌اند. این موضوع می‌تواند به دلیل چربی کمتر کبد و فاکتورهای خطر متابولیسم قلبی از جمله چربی خون، آدیپونکتین و پروتئین واکنش سی باشد. در میان افرادی  که شاخص توده بدنی (بی.ام.آی) آنها در محدوده اضافه وزن یا چاقی قرار دارد، به ازای هر ۱۰ سانتی‌متر قد بیشتر، خطر ابتلا به دیابت نوع دو ۳۶ درصد در مردان و ۳۰ درصد در زنان کمتر است.

در این مقاله می‌توانیم بخوانیم: «این موضوع احتمالا نشان می‌دهد که خطر ابتلا به دیابت در نتیجه دور کمر بیشتر، صرف نظر از چربی اضافه در نتیجه رشد زیاد است یا عدم تعادل انرژی، می‌‌تواند با افزایش طول قد خنثی شود. دیابت نوع ۲ یا دیابت غیروابسته به انسولین را می‌توان از طریق تغذیه مناسب و ورزش منظم به تأخیر انداخت یا از بروز آن جلوگیری کرد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 82603

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب