تماشا کنید:‌ فناوری «دست و پای بیونیک» به کمک جانبازان و معلولان می‌آيد

محققانی از دانشگاه‌های ETH زوریخ و بلگراد صربستان، با موفقیت توانستند یک پای بیونیک پیشرفته را شبیه‌سازی کنند. نتایج مطالعات آنها به علاوه آزمایشات بر روی افراد معلول در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

دانشمندان اخیرا موفق شدند با بهره‌گیری از پای مصنوعی بایونیک به سه فرد معلول کمک کنند؛ آنها اکنون قادرند بدون کمک دیگران از موانع سد راه خود گذرکنند. آنها اظهار نظر جالبی داشتند: «پای بایونیک حسی مانند استفاده از سایر اعضای بدن‌مان را القاء می‌کند.»

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، این حس القایی به لطف استفاده از سنسورهایی در پای مصنوعی است که به عصب‌های بدن فرد متصل می‌شود. «دیوریکا رسانوویچ»، فردی است که در سانحه موتورسواری پای خود را از دست داده است. او می‌گوید:‌ «پس از همه این سال‌ها اکنون دوباره می‌توانم پای خود را مجددا حس کنم. انگار پای خودم است‌!»

«دست و پای بیونیک» به کمک جانبازان و معلولان می‌آيد

رسانوویچ در ادامه می‌گوید:‌ «تجربه خیلی جالبی بود. اصلا نیاز نیست برای راه رفتن تمرکز کنی، فقط به جلو نگاه می‌کنی و قدم برمی‌داری. نیاز نیست دائم حواست به پایت باشد تا مبادا زمین بخوری.»

محققانی از دانشگاه‌های ETH زوریخ و بلگراد صربستان، با موفقیت توانستند یک پای بیونیک پیشرفته را شبیه‌سازی کنند. نتایج مطالعات آنها به علاوه آزمایشات بر روی افراد معلول در مجله Science Translational Medicine  منتشر شده است.

«استانیسا راسپوپوویچ»،‌ پروفسور دانشگاه ای‌تی‌اچ می‌گوید:‌ «ما نشان دادیم که برای پای بیونیک به تلاش ذنی کمتری نیاز است، چرا که فرد معلول احساس می‌کند این پای مصنوعی دقیقا به خودش تعلق دارد. این نخستین پای بیونیک جهان است که از زانو به بالا را نیز شامل می‌شود و به فیدبک سنسوری مجهز است.»

یونیک یا مهندسی الهام‌پذیر از زیست‌شناختگی، الگوگیری از سامانه‌ها،‌ ساختارها و سازوکارهای طبیعت و موجودات زنده برای ابداع و اختراع، پدیدآوردن فناوری و حل مسائل فنی–مهندسی است. این رشته به عنوان یک دانش میان‌رشته‌ای و یک روش‌شناسی حل خلاق مسئله، از شاخه‌ها یا گرایش‌های تخصصی خلاقیت نوآوری‌شناسی به‌شمار می‌رود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 82607

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب