هشداد محققان استنفورد: مراقب زردچوبه تقلبی سرطان‌زا باشید!

«جنا فورسیت»،‌ محقق سلامت کودکان در کشورهای کم‌درآمد از دانشگاه استنفورد،‌ در این زمینه می‌گوید:‌ «ما به این فکر افتادیم که شاید منشاء این سرب در محیط زیست وجود داشته باشد. شاید خاک، آب یا حتی لحیم لوله‌کشی‌ها.» با تجزیه و تحلیل نمونه‌ها خاک و مصاحبه با کشاورزان و تولیدکنندگان ادویه، محققان دریافتند میزان سرب موجود در زردچوبه بیش از ۵۰۰ برابر حدمجاز اعلام شده در این کشور است.

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده از یک پیگمانت زردرنگ برای افزایش درخشندگی رنگ زردچوبه به طور مستقیم سلامت عمومی افراد را تهدید می‌‌کند. برای سال‌ها این موضوع واضح بود که زنان و بچه‌ها در نواحی روستایی بنگلادش در معرض دوز خطرناکی از این ماده رنگی هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از ساینس‌الرت، بیش از نیمی از ساکنین نوحی روستایی در بنگلادش مقادیر بالایی از این سم عصبی (نوروتوکسین) را در جریان خون خود نشان داده‌اند. محققان استنفورد از سال ۲۰۱۴ مشغول بررسی این پدیده هستند. نتایج جدید آنها شوکه‌کننده است: محبوب‌ترین ادویه بنگلادش، تاحدودی مقصر وجود این نوروتوکسین در خون افراد است.

مراقب زردچوبه تقلبی سرطان‌زا باشید!

با تجزیه و تحلیل نمونه‌ها خاک و مصاحبه با کشاورزان و تولیدکنندگان ادویه، محققان دریافتند میزان سرب موجود در زردچوبه بیش از ۵۰۰ برابر حدمجاز اعلام شده در  این کشور است. «جنا فورسیت»،‌ محقق سلامت کودکان در کشورهای کم‌درآمد از دانشگاه استنفورد،‌ در این زمینه می‌گوید:‌ «ما به این فکر افتادیم که شاید منشاء این سرب در محیط زیست وجود داشته باشد. شاید خاک، آب یا حتی لحیم لوله‌کشی‌ها.»

وی ادامه می‌دهد:‌ «وقتی مشاهده کردیم که سرب مشخصا به غذای مردم افزوده شده است،‌ ذهن‌مان متوجه ادویه‌ها شد. همانطور که اشاره شد، نتایج کاملا شوکه‌آور بود.»

سرب فلزی سمی است که به پیوندهای عصبی آسیب رسانده (بخصوص در بچه‌ها) و موجب بیماری‌های خونی و مغزی می‌شود. تماس طولانی با این فلز یا نمک‌های آن و مغزی می‌شود. تماس طولانی با این فلز یا نمک‌های آن (مخصوصاً نمک‌های محلول یا اکسید غلیظ آن) میتواند باعث بیماری‌های کلیوی و دردهای شکمی شود. برخی تحقیقات نیز نشان داده‌اند عناصر سنگین نظیر سرب می‌تواند عامل بروز سرطان باشد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 82608

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب