خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری از سفر وزیر آموزش و پرورش به خوزستان گزار می دهد

اذعان حاجی میرزایی به شاخص پایین آموزش و پرورش در خوزستان/ کمبود ۱۰۸ هزار معلم در کشور

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در سفر به استان خوزستان در چند شهرستان حضور یافت و طرح هایی را افتتاح کرد.

در این سفر وزیر آموزش و پرورش از ۲۵۴ فضای آموزشی در قالب ۸۶۰ کلاس درس با اعتباری بالغ بر ۱۳۰ میلیارد تومان در این استان بهره برداری کرد.

وزیر آموزش و پرورش در سفر به شهرستان اندیمشک مدرسه ۱۲ کلاسه کوثر را افتتاح کرد در این برنامه دقایقی را سخنرانی کرد.

وجود قریب به ۱۵ میلیون دانش آموز در کشور

محسن حاجی میرزایی در آیین افتتاحیه مدرسه ۱۲ کلاسه کوثر در شهرستان اندیمشک اظهار کرد: برداشتن دیوار مدرسه و ایجاد تعامل واقعی بین مدرسه و‌ خانواده از اهداف ما در آموزش و پرورش است.

وی در ادامه اضافه کرد: آموزش و پرورش باید با واقعیت ها و نیازهای جامعه پیوند داده شود و محیط های مختلف یادگیری باید در تعامل با یکدیگر قرار بگیرند.

حاجی میرزایی عنوان کرد: امروز از صبح در خدمت فرهنگیان استان خوزستان، مسئولان و نمایندگان مجلس این استان بودم و به عظمت و شکوه مردم خوزستان غبطه خوردم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مدرسه ۱۲ کلاسه کوثر در شهرستان اندیمشک بیان کرد: این مدرسه باشکوه حاصل سخاوت های بزرگ خیرین مدرسه ساز است و امروز شاهد بهره برداری از این مدرسه هستیم.

وی بیان کرد: آموزش و پرورش فراگیرترین نهاد در ایران با قریب ۱۵ میلیون دانش آموز است و کشور با تلاش های خیل فرهنگیان در این دستگاه عظیم فرهنگی استقلال و آزادی خود را حفظ کرده است.

تشکیل کارگروهی ویژه برای رفع مشکلات آموزش و پرورش خوزستان

حاجی میرزایی همچنین گفت: جلوه زیبای تعامل با آموزش و پرورش در استان خوزستان دیده می شود که این موجب افتخار ماست. ما منکر مشکلات در آموزش و پرورش نیستم اما از تمامی ظرفیت ها برای کاستن از معضلات آموزش و پرورش استفاده می کنیم. ما از مشکلات تجهیزات، فضای فیزیکی و کمبود نیروی انسانی آگاهی داریم ولی باید با مشارکت یکدیگر بر این مشکلات غلبه کنیم.

وزیر آموزش و‌  پرورش یادآور شد: برای حل مشکلات خوزستان کارگروهی ویژه به سرپرستی یکی از معاونین حوزه وزارتی تشکیل می شود تا در راستای حل مشکلات در این استان گام برداریم.

همچنین محسن حاجی میرزایی در حاشیه افتتاح دبیرستان ۱۲ کلاسه کوثر اندیمشک که با کمک خیرین و اعتبارات نوسازی مدارس در استان خوزستان ساخته شده است، اظهار کرد: نباید نیازها و مشکلات باعث شود که شیرینی اتفاقات خوب و مهمی که در خوزستان به وقوع پیوست را نادیده بگیریم.

وی با بیان اینکه همت بلند خیرین موقعیت خوبی به استان خوزستان داده است، گفت: استان خوزستان مردم خوب و فداکاری دارد و تلاش های بسیار خوبی در جهت جبران خسارت های وارد شده به مدارس خوزستان در جریان سیل انجام گرفته است .

وی در عین حال با عنوان اینکه ۱۱۳ مدرسه خوزستان در جریان سیل آسیب دید، اظهار کرد:  تا کنون ۳۵ واحد آموزشی تخریب و بازسازی شد ، از این بین ۲۰ واحد آموزشی  آماده و ۱۵ واحد آموزشی نیز تا پایان آبان ماه آماده بهره برداری می شود.

کمبود نیروی انسانی یک موضوع ملی است

وزیر آموزش و‌  پرورش تصریح کرد: کمبود نیروی انسانی یک موضوع ملی است که در راستای کاهش آن تدابیر ویژه ای را در دستور کار قرار داده ایم .

وی فرسودگی مدارس را از دیگر موضوعات مهم دانست و بیان کرد: بخشی از مدارس ما مدارس فرسوده است که زمان زیادی از ساخت آنها می گذرد، تمام تلاش ما برای نوسازی و تعمیر این مدارس به کار گرفته می شود.

حاجی میرزایی از تشکیل کمیته ای ویژه برای حل مشکلات آموزش و پرورش خوزستان خبر داد و اظهار کرد: کمیته ای را با عنوان پشتیبان آموزش و پرورش خوزستان تشکیل داده ام و یکی از معاونینم را به عنوان مسئول این کمیته منصوب کرده ام.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده تصریح کرد: با کمک استانداری، خیرین، مسئولان محلی و معین، در سه زمینه مورد نیاز در استان خوزستان اقدام می کنیم.

وزیر آموزش و پرورش تامین فضا و تجهیزات آموزشی را  یکی از محور های فعالیت این کمیته اعلام کرد و ادامه داد: امیدوارم با راهبردهایی که این کمیته در پیش می گیرد در زمینه فضا و تجهیزات، بتوانیم آموزش و پرورش خوزستان را به متوسط کشوری برسانیم.

یک هزار کلاس سنگی در خوزستان وجود دارد

وی بیان کرد: این کمیته ماموریت دارد تا دسترسی های آموزشی را توسعه دهد و مانیز وظیفه داریم همه کسانی که در سن تعلیم هستند را تحت پوشش قرار دهیم.

 حاجی میرزایی اضافه کرد: قصد داریم در جهت ارتقاء کیفیت آموزشی نیز در قالب این کمیته اقدامات موثری را بانجام دهیم.

وی ساماندهی نیروی انسانی را ضروری دانست و افزود: تدابیری ویژه را برای این کار پیش بینی کرده ایم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: بیش از یک هزار کلاس سنگی در خوزستان وجود دارد که از این بین ۶۰۰ کلاس درس سنگی در مناطق صعب العبور نیازمند به رسیدگی  جدی هستند.

وی اظهار امیدواری کرد: تا پایان دولت همه کلاس های سنگی که بیش از ۲۰ دانش آموز دارند را به مدارس ایمن تبدیل کنیم.

همچنین با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش جلسه شورای آموزش و‌ پرورش استان خوزستان با حضور مسئولان وزارت و استان در استانداری برگزار شد،

کمبود نیرو و اعتبارات مشکلات جدی وزارت آموزش و پرورش

وی در این جلسه عنوان کرد: ما در وزارت آموزش و پرورش مصمم هستیم که وضعیت خورستان و‌ سایر استان هایی که شرایط آنها از متوسط کشوری عقب تر است ارتقا پیدا کند و به شاخص های متعادل نزدیک شود.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: به یکی از معاونین وزارتی ماموریت داده می شود تا به صورت ویژه تمامی کمبودهای موجود در آموزش و پرورش خوزستان را مورد بررسی قرار دهد.

وی کمبود نیروی انسانی و اعتبارات را از مشکلات جدی وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت: با اعتبارات موجود در مجموعه وزارت آموزش و پرورش فقط قادر هستیم به ۶۰ درصد تعهدات خود عمل کنیم.

حاجی میرزایی تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت سامان دهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش کشور نگران کننده است و‌ این وضعیت مورد پذیرش ما نیست اما صادقانه عرض می کنم که رویکردی که باید برای این حل مشکل اتخاذ کنیم باید با تکیه بر شناخت ریشه ای این مشکلات باشد.

وی اضافه کرد: ما مسئله ای را می توانیم حل کنیم که به درستی آن را بفهمیم و ریشه های آن را درک کنیم و بشناسیم. من به نمایندگان استان خوزستان حق می دهم که در خصوص مشکلات مربوط به حوزه های انتخابیه خود نگران و مطالبه گر باشد.

آموزش و پرورش یک قابلیت ممتاز است

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد: بررسی شود که هر کدام از ما چه سهمی در شکل گیری این مشکلات داریم. باید از مشکلات رمز گشایی شود و به ریشه های ایجاد آنها توجه کنیم.

حاجی میرزایی با اشاره به این نکته که بسیاری از مشکلات کنونی ۴۰ ساله است، عنوان کرد: در حال حاضر ۲۵ سال است که سامان دهی نیروی انسانی دچار اشکال شده، من دو هفته شروع به کار کرده ام ولی با کمبود ۱۰۸ هزار معلم رو به رو هستم.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ میلیون دانش آموز در کشور در حال تحصیل هستند که نیاز به دریافت خدمات تعلیم و تربیت دارند، اظهار کرد: ما قادر به معجزه نیستیم و به کمک همه شما نیازمندیم، باید با مشارکت یکدیگر از تمامی توان و ظرفیت خود استفاده کنیم تا مشکلات برطرف شود.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: دولت باید حس کند که آموزش و پرورش یک قابلیت ممتاز است که در سختی ها به یاری کشور می آید.

وی تصریح کرد: خدمات آموزش و پرورش بسیار بزرگ بوده است و اگر انقلاب و کشور روی پای خود ایستاده به خاطر آموزش و پرورش است.

وضعیت آموزشی در خوزستان تغییر می کند

حاجی میرزایی بیان کرد: وضعیت آموزشی در استان خوزستان تغییر می کند البته این تغییر زمانی رخ می دهد که رویکردها در این جمع تغییر پیدا کند.

وی‌ در بخش دیگری از سخنان خود بر سامان دهی ظرفیت های محلی و بومی در استان خوزستان در راستای کمک به آموزش و‌ پرورش تاکید کرد.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: ما داشته ها و نداشته هایی داریم و متاسفانه نداشته ها آنقدر ذهن ما را تسخیر کرده که داشته های خود را فراموش کردیم.

حاجی میرزایی خاطرنشضان کرد: دولت تصمیم گرفته ظرف دو ماه آینده وضعیت نیروی انسانی را تعیین تکلیف کند و امسال نیاز ما به نیروی انسانی شدیدتر است.

همچنین وزیر آموزش و پرورش سالن همایش یک هزار نفری را کلنگ زنی و مدرسه بزرگ کودکان استثنایی پگاه پریدار را در شهرستان دزفول را افتتاح کرد.

به حاشیه رفتن مسئولان در پروژه های خیرساز

مدرسه 12 کلاسه پگاه پریدار با اعتباری بالغ بر 220 میلیارد ریال و کلنگ زنی همایش زنده یاد پگاه پریدار با اعتبار 60 میلیارد ریال صورت گرفت.

مدرسه استثنایی پگاه پریدار در مساحتیک 1هزار و 100 هزار متر مربع و سالن همایش زنده یاد پگاه پریدار در زیر بنای 2200 مترمربع ساخته شد.

وزیر آموزش و پرورش در آیین افتتاحیه آموزشگاه ۱۲ کلاسه پگاه پریدار در دزفول اظهار کرد: کاهش دادن رنج مردم توفیق بسیار بزرگی است که خیرین با امر مدرسه سازی تسکین دهنده این رنج ها هستند.

حاجی میرزایی با بیان اینکه در پروژه های خیرساز همیشه مسئولان در حاشیه کار هستند، گفت: کار و تلاش برای آموزش وپرورش قابل مقایسه با هیچ کار دیگری نیست و این نوع فعالیت ها از یک شرافت ذاتی برخوردار است.

خدمت برای تعلیم و تربیت ابدی است

وی در ادامه اضافه کرد: فعالیت در حوزه آموزش و پرورش عرصه فعالیت، همت و تلاش پیامبران، اولیا و بزرگان است و آنها هستند که در این راه قدم می گذارند.

وزیر آموزش و پرورش عنوان کرد: همه تلاش ها در مشاغل دیگر به بخشی از وجود انسان ارائه خدمت می کند که فنا پذیر است اما خدمت برای تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش با روح آدمی سر و کار دارد و یک فعالیت ماندگار و ابدی است.

وی خاطرنشان کرد: محیط یادگیری، عرصه آموزش و کار معلم یک سرمایه ابدی را فراهم می کند که محصول ارزشمند آن انسان های تربیت یافته است.

حاجی میرزایی با تاکید بر لزوم حل مشکلات استان خورستان بیان کرد ما از همه امکانات موجود برای کاستن مشکلات در این استان استفاده می کنیم.

دیدار با خانواده شهید سید حسن سواری

دیدار با خانواده دانش آموز شهید سید حسن سواری از شهدای مظلوم عملیات تروریستی 31 شهریورماه اهواز از دیگر برنامه های وزیر آموزش و پرورش در سفر به استان خوزستان بود.

محسن حاجی میرزایی با حضور در منطقه سیاحی اهواز در منزل دانش آموز شهید سید حسن سواری از شهدای مظلوم عملیات تروریستی 31 شهریورماه حضور یافت و یاد و خاطره این شهید را گرامی داشت.

دانش آموز شهید سید حسن سواری فرزند سید علی در تاریخ 20 آذرماه سال 1379 در اهواز دیده به جهان گشود و پس از طی کردن دوران کودکی وارد مدرسه شد.

این نوجوان اهوازی پس از طی کردن دوران دبستان وارد دبیرستان شد و به درس خواندن اشتغال داشت و هنوز دیپلم نگرفته بود.

شهید سید حسن سواری در صبح روز شنبه 31 شهریورماه سال 1397 به منظور تماشای رژه نیروهای مسلح در اهواز که به مناسبت هفته دفاع مقدس در بلوار قدس برگزار شد، حضور داشت که هدف تیر تروریست‌های کوردل قرار گرفت و به همراه 22 نفر دیگر از جمله سرباز شهید سید خلیل هاشمی‌فر، سردار شهید علی لویمی‌باقری، سردار شهید حسین منجزی، سردار شهید امید فرجی‌زنگنه، روحانی شهید محمد افچنگی، شهید هادی الماسیان، سرباز شهید مهران زرافشان، سرباز شهید سعید کریمی، سرباز شهید نبی دریس، سرباز شهید علی سلمانوند، سرباز شهید امید نریمیسایی و کودک خردسال شهید محمدطاها اقدامی به شهادت رسید.

پیکر پاک این شهید گلگون کفن به همراه دیگر شهدای عملیات تروریستی 31 شهریور اهواز در آئینی باشکوه روز دوشنبه دوم مهرماه سال 1397 بر دستان اقشار مختلف مردم، خانواده های شهدا، ایثارگران، رزمندگان اسلام، علما و روحانیون و مسئولان لشکری و کشوری از سراسر کشور و استان خوزستان تشییع و تا چهارراه ابوذر اهواز بدرقه شد.

پس از برگزاری آئین تشییع، پیکر پاک شهید سید حسن سواری به همراه هفت تن دیگر از شهدا به گلزار شهدای اهواز منتقل شد و در نزدیکی مزار شهید سید عبدالله ولی شرف، سرباز شهید رحیم حزباوی، سرباز شهید یونس هویزه راکی و سرباز شهید قاسم سالمی در قطعه شهدای حله آرام گرفت.

در عملیات تروریستی 31 شهریورماه سال 1397 چند تروریست به رژه نیروهای مسلح در بلوار قدس اهواز حمله کردند که 23 نفر به نام شهید سید حسن سواری، سردار شهید علی لویمی‌باقری، شهید محمد عذاری، شهید اسماعیل شفیعی‌نژاد، شهید رضا شعیبی، شهید سینا آقاجری، شهید امید حسینی، شهید میلاد جهانگیری‌نژاد، شهید سید خلیل هاشمی‌فر، شهید هادی الماسیان، دانش آموز شهید سید حسن سواری، شهید مهران زرافشان، شهید سعید کریمی، شهید نبی دریس، روحانی شهید محمد افچنگی، شهید محمدطاها اقدامی، سردار شهید امید فرجی‌زنگنه، سردار شهید حسین منجزی، شهید امید نریمیسایی، شهید علی سلمانوند، شهید حسین ولایتی‌فر، شهید علی کمایی و شهید یونس پورجلو به شهادت رسیدند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۱:۴۶

شناسه خبر: 82610

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب