زمان اعلام برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۹ مشخص شد خبرگزاری علم و فناوری - زمان اعلام برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۹ مشخص شد

زمان اعلام برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۹ مشخص شد

در آغاز، کسانی که صلاحیت معرفی نامزد دارند فهرست نامزدهای خود را تا تاریخ یکم فوریه همان سال میلادی ارائه می‌دهند. البته، اعضای کمیته نوبل خود زمان بیشتری برای معرفی نامزدهای خود دارند. سپس کمیته نوبل نروژ با بررسی فهرست نامزدها و فهرست کوتاه‌تری شامل ۲۰ تا ۳۰ نفر از میان آن‌ها انتخاب می‌کند. در گام بعد گروهی از مشاوران نروژی و بین‌المللی گزارش‌هایی دربارهٔ نامزدهای لیست نهایی ارائه می‌دهند که اعضای کمیته نروژی با استفاده از این گزارش‌ها و دیگر مستندات تعداد نامزدها را به چند نفر می‌رسانند.

پایه‌گذاری جوایز نوبل در پی وصیت آلفرد نوبل، کارآفرین سوئدی و مخترع دینامیت صورت گرفت. آخرین وصیت‌نامه وی در ۲۷ نوامبر سال ۱۸۹۵ اندکی بیش از یکسال قبل از مرگش نوشته شد. او در ۲۷ نوامبر سال ۱۸۹۵ وصیت‌نامه مذکور را در باشگاه سوئد-نروژ پاریس امضاء کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نوبل‌پرایز، سایت رسمی جایزه نوبل تاریخ دقیق اعلام برندگان جایزه نوبل در رشته‌های مختلف فیزیولوژی پزشکی، فیزیک، شیمی،‌ ادبیات، صلح نوبل و اقتصاد را اعلام کرده است. این جایزه همه ساله به بهترین اکشتفات و اختراع مفید برای بشریت اختصاص داده می‌‌شود.

زمان اعلام برندگان جایزه نوبل ۲۰۱۹

در بازه زمانی یک هفته‌ای ۷ مهر تا ۱۴ام این ماه جوایز به برندگان اهدا خواهد شد. تاریخ اهدای هر جایزه به شرح زیر است:

سه شنبه ۱۵ مهرماه:  جایزه نوبل فیزیک

چهارشنبه ۱۶ مهر: جایزه نوبل شیمی

پنج شنبه ۱۷ مهر: جایزه نوبل ادبیات

جمعه ۱۸ مهر: جایزه نوبل صلح

دوشنبه ۲۲ مهر: جایزه نوبل علوم اقتصادی

برای تماشای زنده بزرگترین رخداد علمی جهان به صورت زنده می‌‌توانید به وبسایت www.nobelprize.org مراجعه کنید.

فرضیه‌های فراوانی برای اینکه چرا نوبل برای ریاضیات جایزه‌ای در نظر نگرفت ارائه شده‌اند. در وصیت‌نامه نوبل از ارائه جوایز به آن دسته از «اکتشافات و اختراعاتی» صحبت به میان آمده که برای نوع بشر در عمل بیشترین فایده را داشته‌اند و احتمالاً جنبهٔ عملی این کارها بیش از جنبه تئوریک آن مورد نظر بوده‌است. در نتیجه، ریاضیات علمی نبود که به حال بشریت فایده‌ای عملی داشته باشد. چیزی که اساس تشکیل بنیاد نوبل را تشکیل می‌داد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 82633

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب